Prvním krokem je uvědomit si, že LED technologie nepřináší jen příslib nižší spotřeby elektřiny, ale i delší životnost a šetrnost k životnímu prostředí. Před nákupem je dobré zjistit, jaké světelné podmínky v místnosti skutečně potřebujete, a podle toho zvolit správný typ žárovky. Mnoho lidí se řídí pouze watty, avšak u LED je stěžejní hodnota lumenů, tedy světelného toku, a je vhodné se naučit, kolik lumenů odpovídá starým klasickým žárovkám. Nenechte se zmást nízkým příkonem ve wattech, protože LEDky dodají často stejný či vyšší světelný výkon než dřívější žárovky s výrazně větší spotřebou. Důležité je také promyslet, zda chcete raději měkčí a útulnější světlo, nebo zářivě bílé světlo na práci a čtení, protože podle toho se určuje barevná teplota. Pokud si nejste jistí, sáhněte raději po středních hodnotách lumenů, abyste nepořídili příliš slabou žárovku.
U LED žárovek už není tak přímá souvislost mezi watty a skutečnou svítivostí jako tomu bývalo u tradičních wolframových žárovek. Místo toho se zaměřte hlavně na svítivost vyjádřenou v lumenech, protože to je údaj, který přímo vyjadřuje, kolik světla žárovka vyrobí. Obecně platí, že pro nahrazení staré 60W klasické žárovky byste měli hledat LEDku s minimálně 800 lumeny, a pokud chcete slabší osvětlení, klidně sáhněte po 400–500 lumenech. Ve skutečnosti se dá říci, že všem těmto číslům se vyplatí věnovat pozornost spíše podle velikosti místnosti a účelu svícení než jen podle „zaužívaných“ norem z minulosti. Pokud potřebujete například v obývacím pokoji skutečně jasné světlo, klidně pořiďte něco silnějšího v rozmezí 1 000–1 500 lumenů a neřešte, že to odpovídá kdysi 100 W žárovce. Vždy je lepší spoléhat na moderní údaje a praktickou zkušenost než na letité návyky z dob, kdy jediným kritériem byl příkon ve wattech.
Třetím faktorem, nad kterým je vhodné se zamyslet, je teplota světla, tedy zda chcete spíše teplý tón, který navozuje intimní atmosféru, nebo studenější, vhodný k práci. Pojmy jako „teplá bílá“ nebo „denní bílá“ často naznačují určitou barevnou teplotu, a proto se vyplatí sáhnout po žárovce, která na svém obalu jasně uvádí, kolik Kelvinů (K) dané světlo má. Jestliže si potrpíte na uklidňující a domáckou atmosféru, hledejte čísla kolem 2 700 K, pro svěžejší a přirozené denní světlo je vhodných zhruba 4 000 K. V kuchyni nebo koupelně se hodí i chladnější světlo, protože v těchto prostorách potřebujete dobře vidět na činnosti, které v nich provádíte. Neberte proto nikdy první žárovku, na kterou narazíte, ale věnujte čas i zkoumání údajů o barevné teplotě. Počítejte s tím, že hodně studené bílé světlo okolo 6 000 K se hodí spíše do pracovních prostor nebo jako doplňkové osvětlení.
Ve čtvrtém kroku se vyplatí podívat také na index podání barev (CRI), který vám naznačí, jak věrně bude žárovka zobrazovat reálné barvy předmětů. Vyšší CRI, ideálně kolem hodnoty 80 až 90, zaručí, že se bude vaše domácnost jevit v přirozenějším světle, takže se vám nebude stávat, že vám odstíny oblíbeného obrazu nebo sedací soupravy budou připadat vybledlé či nepřirozené. Pokud se rádi věnujete malování, tvoření nebo fotíte výrobky na e-shop, je CRI o to důležitější a měli byste vybírat ještě pečlivěji. Pro běžné domácí využití ale bohatě postačí průměrné hodnoty, protože většina dnešních LED žárovek už splňuje základní standardy. Pokud ale máte smysl pro detail, CRI rozhodně nepodceňujte, protože může zásadně ovlivnit dojem z vašeho interiéru.
Pátým krokem je volba tvaru a úhlu svícení, protože LED žárovky neexistují jen v jednom univerzálním provedení. Některé jsou bodové a jejich úkolem je osvětlit jen konkrétní místo, jiné mají rozptyl i 180 stupňů a lze je použít jako centrální zdroj v pokoji. Malé LED diody se vkládají do různých designových obalů, takže můžete najít jak klasické kapkové tvary připomínající tradiční žárovky, tak dlouhé trubicové modely, nebo dokonce dekorativní tvary s viditelnými „vlákny“. Mějte na paměti, že každý tvar má svůj účel: některé se hodí do stolních lamp, jiné do lustru, další do venkovního svítidla. Čím širší úhel svícení, tím větší prostor dokáže žárovka osvítit, ale zase bude světlo celkově méně koncentrované. Pokud si chcete vytvořit určitou atmosféru, sáhněte raději po speciálním tvaru žárovky s menším rozptylem.
Posledním bodem je rozhodnutí, zda se vyplatí investovat do renomované značky, nebo sáhnout po levnější variantě. Každá volba má své pro i proti, protože známí výrobci často nabízejí spolehlivější záruky a dlouhou životnost, zatímco méně známé značky mohou být cenově dostupnější a někdy paradoxně taky kvalitní, jen o nich prostě tak často neslyšíme. Pokud kupujete žárovky do důležitých místností, kde svítíte denně mnoho hodin, je lepší pořídit něco kvalitnějšího, abyste se vyhnuli častější výměně nebo nepříjemným změnám jasu. Naopak, pokud hledáte doplňkové světlo do chodby, které rozsvítíte dvakrát za týden, můžete s klidným svědomím sáhnout po levnějším řešení. Dávejte ale pozor, aby měl výrobek odpovídající certifikáty bezpečnosti a nějakou minimální záruku. V konečném důsledku je vždy klíčové vyvážit cenu, značení lumenů, barevnou teplotu a celkové nároky na design či funkčnost.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.