Klasické chladicí boxy se používají s náplní - chladivem ve velikosti malé bonboniéry. Toto řešení je spíše vhodné na piknik nebo na cestu, kde nepotřebujeme příliš nízkou teplotu chlazení a obsah chladicího boxu nám stačí chladit jen pár hodin (dokud se chladící náplň "nezahřeje").
ideálnější řešení jak udržet potraviny a nápoje ve vozidle v chladu jsou termoelektrické nebo kompresorové chladničky. Jenže, termoelektrickou nebo kompresorovou? To je otázka.
Termoelektrické chladničky jsou oblíbené hlavně pro jejich pořizovací cenu, která je při srovnání s kompresorovými lednicemi přibližně 50%. Díky nízké váze, se obzvláště dobře přenášejí. Mají chladící výkonnost chlazení až do 30 ° C pod okolní teplotu, což znamená, že pokud je venku 35 ° C, teplota uvnitř chladničky bude kolem 5 ° C.
V případě, že cestujete v horkém období do států jižní Evropy, termoelektrické chladničky nemusí být ta nejvhodnější volba. Naopak, ideální jsou v severnějších částech, kde se teploty nepohybují v takových extrémních číslech. Jsou však díky své váze vhodné na přenášení, a tak je ocení zejména řidiči osobních vozidel nebo malých mikrobusů při cestě na dovolenou nebo výlet.
Některé termoelektrické chladničky mají i opačný režim - ohřívání. Jsou schopné ohřívat nebo lépe řečeno udržovat teplotu až do teploty +65 ° C. Samozřejmě, více funkcí a lepší výbava stojí o něco více. Na trhu je v nabídce mnoho neznačkových a výkonově slabých termoelektrických chladniček, ale spokojených majitelů těchto produktů poskrovnu.
V prostředí, jako je osobní automobil, kabina nákladního vozidla nebo autobusu, kde jsou konstantně vysoké teploty, se jednoznačně doporučují kompresorové chladničky. Nevýhodou těchto chladniček je jejich pořizovací cena. Nicméně, můžete si být jisti, že potraviny nebo nápoje, které do chladničky odložíte, budou stále v chladu bez ohledu na to, jaká je venkovní teplota. Různé provedení velikostí a tvarů ve spolupráci se stabilní kompresorovou technologií dělá z tohoto druhu chladniček bezkonkurenční řešení pro chlazení potravin a nápojů ve vozidlech. Většina kompresorových chladniček dokáže mrazit až do -18 ° C a díky vestavěným bateriím může být v činnosti až 18 hodin bez zapnutého napájení.
Při dnešních moderních technologiích není ničím výjimečným přenosná kompresorová chladnička s velkým objemem, excelentním chlazením a mrazením v nesnesitelných vedrech. Pokud vám však někdo řekne "kompresorová chladnička", určitě si představíte vestavnou chladničku v palubovce blízko spolujezdce.
V některých odvětvích, jako je zdravotnictví, kde je třeba přepravovat farmaceutický nebo biologický materiál, léčiva atd., je potřeba speciálních chladicích zařízení. Kompresorové a termoelektrické autochladničky nebo samostatné chladící zařízení s regulací vnitřní teploty s přesností na 0,1 ° C, vestavěné digitální termostaty nebo záznamníky teplot jsou dnes běžnou součástí sanitek a jiných speciálních vozidel.
Po přečtení tohoto článku už asi máte představu, jaká lednička by mohla být nejlepším řešením. Před tím než se rozhodnete, položte si následující otázky: Na jakou teplotu potřebuji ochladit obsah? Tzn., co v chladničce budu většinou mít? V jakém prostředí budu chladničku používat? Jak často ji použiji? Jaké napájení mám k dispozici (12V/24V/230V)? Jaký obsah by měla mít a jak velký prostor mám k dispozici, kde by mohla chladnička být? Když si odpovíte na tyto otázky, výběr chladničky bude určitě jednodušší.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.