Jak si vybavit pneuservis

Datum článku: 17. 10. 2022

Mohlo by se zdát, že odpověď na otázku v názvu tohoto textu budou hledat pouze majitelé velkých pneuservisů, kteří jistě mají prostředky, aby si servis vybavili přesně tak, jak je třeba. Jak se ale k problému postaví lidé, kteří si zařizují malé rodinné servisy nebo hobby-dílny? Na co by neměli zapomenout?

auto-moto, vybavení garáže, pneuservis, výměna pneumatik
Zdroj obrázku: metamorworks / Shutterstock.com

Základní vybavení

Ve vybavení pneuservisu zkrátka nesmí chybět zouvačky a vyvažovačky. V závislosti na tom, zda se bude jednat o servis s očekávaným velkým provozem, nebo malou soukromou dílnu. V prvním případě bude nutností pořízení automatické zouvačky a vyvažovačky. V druhém případě postačí poloautomatická zařízení.
V případě potřeby nakládání i některými specifickými pneumatikami, např. nízkoprofilovými, se bude hodit i pomocné rameno. Potřeba budou i zvedáky. Ty se dělí na sloupové a nůžkové. Pro menší servisy a poloprofesionální či hobby dílny se nejčastěji využívají dvousloupové zvedáky, amatéři využití také nůžkové zvedáky, které jsou skladnější a je možné je přesouvat.
Výběr konkrétního typu zvedáku závisí především na tom, kolik místa je v dílně k dispozici, zda je možné je ukotvit do podlahy apod.

Ani další vybavení nesmí chybět

Je zřejmé, že žádný pneuservis se neobejde bez toho, aby byl vybaven výkonnými kompresory. Ty se obecně dělí na pístové a šroubové. Pro pneuservisy a autodílny je nejlepším a zkušenostmi prověřeným řešením výkonný pístový kompresor s dostatečně velkým zásobníkem vzduchu, tzv. vzdušníkem.
Při jeho výběru bude vždy zásadní vydefinovat si to, jaké nároky budou na kompresor kladeny. Jiný typ bude pořizován do velkého pneuservisu a jiný typ do garáže nadšeného milovníka aut, který ale bude kompresor používat logicky mnohem méně často.
Zatímco na kvalitě a výkonu kompresoru se šetřit nevyplatí, pro malé dílny není alespoň nutné řešit úpravu a filtraci vzduchu tak, jako u velkých servisů s dlouhými tlakovými rozvody, které se mohou bez účinné filtrace zanášet, ztrácet výkonnost a v konečném důsledku dojít k poškození.

Autor: Martina Dvořáková