Výmluvy neplatí, důležitá je hygiena!
Dědičnost, užívání antibiotik v dětství, ani těhotenství neomluví zkažené zuby. Je všeobecně známo, že Češi se málo starají o svůj chrup. Každý z nás si přitom myslí, že si čistit zuby umí, ale zřejmě to nebude tak docela pravda.
Když vyšetřením ústní dutiny zjistíme velké množství kazů na kterémkoli místě na zubech, svědčí to o nízké úrovni naší hygieny. I dnes se bohužel setkáváme s tím, že se o jeden kartáček dělí více členů domácnosti. Správné denní používání kartáčku také není běžné. Mnozí neovládají správnou techniku čištění, přestože si myslí, že to je ta nejjednodušší věc, protože to dělají od dětství. A někteří jsou prostě lajdáci, kteří si myslí, že přeběhnout si třikrát zuby kartáčkem (případně jen dutinu propláchnout ústní vodou) úplně postačuje. Čištění mezizubních prostorů, kde vzniká nejvíce zubních kazů je neznámé často i těm, kteří klasický kartáček používají správně.
Nikdo z nás nepřiznává rád vlastní chybu. Většina z nás se snaží skrýt vlastní nedbalost. Oblíbené výmluvy jsou dědičně špatné zuby, časté užívání antibiotik v dětství, nebo zkažení chrupu kvůli odčerpání vápníku během těhotenství či kojení. Pokud vyhledáte odborníka, který Vám ukáže a naučí Vás jak se o zuby správně starat, sami pochopíte, kde se vzaly všechny problémy ve vašich ústech. Pozor - nejde jen o zubní kaz. Důkazem špatného čištění je i přítomnost zubního kamene v ústech. Tvrdá voda ve vodovodu ani zvýšené množství minerálů ve slinávh nejsou v tomto případě vhodnými výmluvami. Zubní kámen vzniká při zanedbáváni denní ústní hygieny. Stává se to z lenosti nebo z nevědomosti. Neumíme si správně zuby čistit tak, aby nám na nich nezůstávaly zbytky povlaku. Ten se po čase za pomoci minerálních látek změní na tvrdý zubní kámen. Ještě jsem se nesetkal s nikým, komu by narostl zubní kámen na zubech za jediný den. To znamená, že pokud si jednou za 24 hodin zuby perfektně vyčistíme, kámen ani kaz nám na zubech nevznikne.
Ale s tímto vším by nám zřejmě měl někdo poradit ... Je vhodnější konzultovat to se zubním lékařem nebo dentální hygieničkou?
Poradit může i zubní lékař, ale je to především práce dentální hygieničky, která se přesně na to specializuje. Doporučí nás k ní zubní lékař nebo ji můžeme navštívit i z vlastní iniciativy. Naučí nás, jak se o zuby starat správně a doporučí nám také správné pomůcky. Stejně jako při otiscích prstů, každý z nás má zuby trošku jiné. Proto to, co funguje u mého přítele nebo mámy, nemusí fungovat u mě. I drobné odlišnosti chrupu mohou znamenat vznik kazů na místech, kde moje hygiena není dokonalá. Pokud i při jiných službách i při výběru lékaře, nebo hygieničky musíme myslet na to, že není lékař jako lékař, a ne všechny hygieničky umí pacientům pomoci.
Jak probíhá dentální hygiena? Co dělá dentální hygienička?
Při prvních návštěvách u hygieničky by naše zuby měly projít procesem očištění od zubního kamene a povlaků. Povlaků, které jsme si tak svědomitě nechávali den za dnem ukládat na místech, které jsme si nejslaběji čistili. Dentální hygienička nám po vyčištění ústní dutiny vybere správně pomůcky k denní péči. Takové, které jsou při odstraňování povlaku nejefektivnější. Neboť není kartáček, jako kartáček. Pak nám vysvětlí, jak tyto prostředky správně používat. Dobrá hygienička nejenže sama ovládá správnou techniku, ale pomůže vám osvojit si tu správnou pro vás. Přímo ve vašich ústech trénuje spolu s vámi pohyb za pohybem, dokud nejste virtuóz v práci s kartáčkem. Nezapomínejme, že samotný kartáček nestačí. Mezizubní kartáčky nebo zubní nitě mají dnes pevné místo v individuální ústní hygieně. Stejně jako singl kartáčky. Našli jste pojmenovanou pomůcku, kterou ještě neznáte? Znovu - je to důvod pro návštěvu dentální hygieničky.
Jak často byste doporučili absolvovat dentální hygienu?
Lenost je každému z nás blízká (pokud ne denně, tak alespoň občas). No a následky této lenosti třeba dát znovu do pořádku. Takže alespoň jednou ročně by měli dentální hygieničku navštívit i ti poctivější. Nechat si zuby zkontrolovat a vyčistit zákoutí, o kterých ani sami nevíme dříve, než v nich vzniknou problémy. A samozřejmě dozvědět se, kde jsou a jak je čistit. Pak můžeme zapomenout na genetiku a náš úsměv bude prostě nádherný. Pokud někdo ještě navíc kouří, má rád černý čaj, kávu a červené víno, měl by zajít i jednou za půl roku.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.