Jak se starat o šperky?

Datum článku: 29. 11. 2010

Ne každá z nás má perlový náhrdelník, ale téměř každá má něco ze zlata nebo stříbra. Nemusí to stát majetek, ale je to pro nás cenné, protože je to náš snubní prstýnek, obroučka, první zlaté náušnice, nebo velmi originální stříbrný šperk. Nošením jejich barva bledne, kovy ztrácejí lesk, objevují se škrábance. Víte, jak se o ně dobře postarat? Zde je několik tipů, kterými prodlužovat jejich mládí a krásu.

Na každý den

Před mytím rukou a před kontaktem s intenzivním zdrojem tepla (vysoušeč na ruce) si sejměte prstýnky. Dejte si je dolů i předtím, než jdete na pláž: kámen může na slunci vyblednout. Během sportu mohou kámen poškodit údery. Je také lepší, pokud na jednom prstu nenosíte více než jeden prsten, zabráníte tím zbytečnému poškození třením.

Stříbro
Je měkčí než zlato či platina, snadno se poškrábe. Poměrně rychle tmavne, proto je vhodné stříbrné šperky leštit nejméně jednou ročně.
Čištění: pomocí měkkého kartáče, mýdla s vodou nebo citrónové šťávy. Na odstranění nečistot použijte trochu odmašťovacího prostředku na nádobí, opláchněte teplou vodou a přeleštěte měkkým hadříkem.
Upozornění: nepoužívejte rozpouštědla, agresivní čisticí prostředky nebo přípravky na mytí stříbrných příborů, které mohou poškodit stříbrné šperky.

Zlato
S postupem času prostě ztratí lesk. V takovém případě ho stačí leštit. Frekvence závisí na typu šperku: přívěšek se ničí mnohem pomaleji než prsten nebo náramek. Bílé zlato má tendenci zešednout, proto ho odneste klenotníkovi, který obnoví jeho povrch potažením novou tenkou vrstvou rhodiem.

Platina
Je tvrdší, odolnější, a proto cennější než zlato, její stříbrobílá barva se nemění.
Čištění zlata a platiny: voda s mýdlem nebo alkohol. Vyhýbejte se amoniaku a přípravkem s jódem.

Drahé kameny

Drahé kameny se většinou čistí měkkým kartáčkem ve vodě s trochou mýdla. Pro maximální lesk kámen ponořte na několik vteřin do alkoholu.

Diamanty, rubíny, safíry
Diamant je nejtvrdší drahý kámen, poškrábat ho může jen jiný diamant. Neodkládejte jej proto s jinými kameny.

Smaragdy

Nejchoulostivější z drahých kamenů. Špatně snáší působení slunce, kontakt se saponáty a náhlé změny teploty. Čištění: voda a mýdlo jsou vyloučeny, poraďte se proto s vaším klenotníkem.

Perly
Přírodní perly se zdají být choulostivé, ale jejich lesk vydrží bez změny sto let. Jsou také poměrně odolné vůči nárazům. Při kontaktu s kůží nebo vzduchem nemění barvu. Kultivované perly špatně reagují na pot (sůl) a olej v krémech. Nejlépe se čistí hedvábným hadříkem.

Ametyst
Není křehký, ale netoleruje horka a náhlé změny teploty.

Tyrkys
Před mytím rukou jej třeba odložit, také špatně snáší saponáty.

Topas

Je to odolný kámen, ale při silném nárazu může prasknout. Je citlivý na změny teploty. Může se čistit vodou s mýdlem, po čemž ho třeba opláchnout vlažnou vodou.

Granát
Při čištění nevyžaduje speciální péči.

Odkládání šperků

Nejlepší je odkládání ve šperkovnici, každý zvlášť ve zvláštní přihrádce. Můžete je také zabalit do hedvábného šátku. Nejlepší je, pokud náhrdelníky a řetízky máte v originálních krabičkách, rozložené a zavřené. Nikdy nenechávejte šperky pohozené jen tak, lehce se mohou poškodit. Na cestování je jen zabalte do hygienického kapesníku.

Autor: Martina Dvořáková