Chřipkový virus mohou šířit i bankovky
V případě chřipky jsou antibiotika neúčinná a vitaminy pouze tlumí projevy onemocnění.
Chřipka se vyskytuje především v zimním období, a protože jižní a severní polokoule mají zimu v různém čase, vznikají každoročně dvě chřipkové sezóny. Hope-Simpson v roce 1981 zjistil, že propuknutí chřipkové epidemie jsou globální všudypřítomné a vyskytují se vždy 6 měsíců po období maximálního slunečního záření v dané oblasti. Proto Světová zdravotnická organizace (WHO) podporuje každý rok výrobu dvou vakcín - pro jižní i severní polokouli.
Přestože chřipka na severní polokouli vrcholí v lednu nebo v únoru, není to vždy tak. Není zcela jasné, proč je intenzita výskytu chřipky sezónní a ne rovnoměrná během celého roku. Možné vysvětlení spočívá v tom, že lidé jsou v zimě méně venku, jsou častěji v blízkém kontaktu, což je příčinou přenosu nákazy. Dalším vysvětlením je, že chlad oslabuje imunitní systém člověka.
Chřipková infekce je velmi variabilní - podobné viry se našly u prasat a domácí drůbeže. V místech, kde je velká hustota obyvatelstva, prasat a ptáků v těsné blízkosti (např. některé části Asie), umožňují současné infekce různých živočišných druhů výměnu genetického materiálu mezi několika kmeny viru chřipky. To je pravděpodobně hlavní příčina vzniku nových nakažlivých kmenů chřipky.
Koncem roku 1997 infikoval nový kmen ptačí chřipky pocházející z drůbeže v Hongkongu 18 lidí, šest nemoci podlehli. Tento kmen není velmi snadno přenosný z člověka na člověka, ale vysoká míra úmrtnosti a možnost další rekombinace znamenali, že riziko bylo považováno za natolik vážné, že veškerá drůbež v Hongkongu byla zničena.
V současnosti neexistuje dostatečně účinná léčba chřipky. Antibiotika jsou neúčinná, vitaminy vzniku a rozvoji infekce nezabrání, mohou jen určitým způsobem tlumit projevy onemocnění. Jedinou spolehlivou a bezpečnou ochranou proti chřipce je prevence očkováním. Chřipkový virus mění každý rok svůj charakter. Tyto změny laboratoře Světové zdravotnické organizace zachytávají a výrobci očkovacích látek připravují pak na každou očkovací sezónu novou vakcínu s novým aktuálním složením chřipkových virů.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.