Jak se postarat o první zoubky?
Datum článku: 19. 12. 2010
Na ústní hygienu třeba myslet již před prořezáním prvních zoubků! Dokud nejsou zoubky, ústní hygienu u dítěte netřeba řešit. Zní to docela logicky a mnozí rodiče tomu i věří. Není to však zcela tak. Již před proříznutím prvního zoubku je třeba myslet na ústní hygienu a připravit tak dětským zubům dobrou půdu. Pečovat je třeba i o dásničky a později je třeba věnovat pozornost hned prvnímu zoubku, který se ukáže.
Kousátko pro nejmenší
Od prvního měsíce života dítěte lze používat tzv. kousátko. Napomáhá trénování svalů sanice, děťátko se díky němu zabaví a trochu i unaví, což zlepšuje spánek. Kousání také zlepšuje prokrvení dásní, zmírňuje pocit napětí a napomáhá prořezávání zoubků. Navíc, při bolestech spojených s prořezáváním zoubků pomáhá při tišení bolesti. Tehdy se kousátko dává mírně vychladit do ledničky.
Kousání navíc urychlí proříznutí zoubku a tím uleví dítěti i jeho okolí. Správně zvolené kousátko by mělo být z materiálu, který je bezpečný, příjemný a čistitelný. Jinak je zdrojem nečistot, které si dítě zanáší do úst. Stimuluje zvědavost dítěte vizuálně, akusticky a orálně. Má na různých místech různě upravený povrch, což umožňuje dítěti hravě najít ten úsek, který přesně splňuje jeho okamžité požadavky. Po prořezání zoubků se připravuje dítě na čištění zoubků příjemnou a hravou formou - pomocí kartáčku umístěného na kousátku.
Pocit čistých úst
Zubní lékaři doporučují již po narození miminka každý den čistit pusinku a dásničky děťátka vlhkou gázou. Děťátko si tak odmalička zvykne na pocit čistých úst a stane se to pro něj samozřejmým. S čištěním zoubků kartáčkem začínáme již od půl roku. Použít lze prstový kartáček - speciální návlek na prst z plastu, na jehož konci je miniaturní kartáček. Pokud ho zrovna nemáte k dispozici, na vyčištění lze použít i vatové tyčinky, kterými jemně setřete ze zoubků povlak nebo zbytky potravy.
Již při přihlášení prvních zoubků však je dobré děťátku pořídit vlastní malý kartáček. Výhodou je, že když jsou prořezané jen přední zoubky, dají se velmi snadno a šetrně čistit. Vhodné je, pokud rodiče myjí dětem zoubky zhruba do tří let, pak se již dětem zlepšuje motorika a zoubky si mohou mýt samy, ale vždy za pomoci rodičů, kteří dočistí, co třeba. Do šesti let by to už měly úplně zvládnout samy a rodiče pak už jen dohlížejí na čištění a kontrolují případné změny na zoubcích.
Jak vybrat dětský zubní kartáček?
Zubní kartáček pro děti by měl mít především dobrý tvar - musí se dětem snadno držet v ruce, nesmí být velký, příliš hrubý či neforemný. U dětí je důležité, aby si kartáček oblíbily, proto třeba vybrat takový, který se jim bude líbit. Vlákna dětského zubního kartáčku by měla být měkká a hustá, kupujte proto kartáčky s označením "soft". Zubní pasta má čas, stačí ji začít používat až po dvou letech, když umí dítě vyplivnout. Používáme dětské zubní pasty, protože kromě toho, že dobře chutnají, svým složením odpovídají právě požadavkům mléčných zoubků. Nanášíme vždy jen trošku, kuličku ve velikosti hrášku.
Poprvé u zubaře
Ideální je začít s děťátkem chodit k zubaři už odmalička, nejlépe od jednoho roku, dokud nemá žádné problémy se zuby. Zubařské křeslo totiž nahání drtivé většině z nás strach a spojujeme si ho s bolestmi. Tyto představy vznikají v dětství a to právě když se dítě seznámí se zubařem při negativní situaci, kdy ho strýc zubař bude trápit.
Autor: Martina Dvořáková