Plánujete předělat stará zářivková svítidla na moderní LED verzi? V dnešní době je čím dál častější setkat se s potřebou úspory energie a zároveň si dopřát lepší kvalitu osvětlení. Proto se spousta lidí rozhoduje nahradit běžné fluorescenční zářivky variantou s LED technologií, která je efektivnější a šetrnější. Obecně jde o poměrně jednoduchou úpravu, ale přece jen je dobré se seznámit s několika detaily, než se do ní pustíte. To, zda se do takové práce pustíte sami nebo přizvete odborníka, záleží na vaší zručnosti a trpělivosti. Důležité je rovněž zkontrolovat, zda je svítidlo ve stavu, kdy jeho přestavba vůbec dává smysl – některá stará svítidla mohou být narušena korozí nebo jinak poškozena. Díky poměrně nízké náročnosti úpravy si ale mnoho lidí poradí svépomocí a s výsledkem bývají nadmíru spokojeni.
Když se podíváme na rozdíl mezi fluorescenční a LED zářivkou, můžeme si všimnout, že tradiční zářivka je závislá na předřadníku a startéru, zatímco LED verze je napojena přímo na napětí v síti. To je také důvod, proč je nutné zářivkové těleso určitým způsobem upravit, aby vyhovovalo odlišným požadavkům nového zdroje světla. Zatímco klasické zářivky potřebují vysoké napětí k „nastartování“, LED verze jsou daleko jednodušší, protože se obejdou bez startéru. Mnoha lidem se díky tomu podaří ušetřit peníze za elektřinu a navíc si dopřát spolehlivější světlo, které nedělá typické blikání, jež někdy u běžných zářivek bývá patrné. Dalším plusem LED variant je okamžitý náběh na plný světelný výkon, takže už nemusíte čekat, až se zářivka zahřeje. Výběr vhodné LED trubice přitom záleží na délce a patici stávajícího svítidla, proto je dobré mít před nákupem jasno, jaký typ přesně potřebujete.
Během přípravy na výměnu si ještě ověřte, zda máte po ruce potřebné nástroje, jako je šroubovák, případně i vhodný měřák či zkoušečku napětí, pokud plánujete větší úpravy elektroinstalace. Kromě technického zázemí je nezbytná i základní znalost práce s elektřinou, abyste se vyhnuli riziku úrazu. Než začnete cokoliv demontovat či přepojovat, vždycky vypněte hlavní jistič nebo odpojte svítidlo z elektrické sítě. Toto pravidlo se může zdát samozřejmé, ale je potřeba na něm trvat, protože i zdánlivě vypnuté svítidlo může mít na určitých místech stále přívod napětí. Bezpečnost je priorita, a proto by se do této úpravy neměl nikdo pouštět, pokud si není jistý svými schopnostmi nebo pokud si není jistý zapojením v daném bytě či domě. Dobrou praxí je vše si předem vyzkoušet „nasucho“ a ujistit se, že přesně víte, co a kam vede.
Jakmile je vše bezpečně odpojeno od elektřiny, můžete otevřít těleso svítidla a najít startér a tlumivku (předřadník), které se u běžných fluorescenčních zářivek standardně nacházejí. Většinou postačí tyto komponenty odpojit a podle typu LED zářivky je možné buď odstranit jen startér a nahradit ho tzv. LED startérem, nebo lze klasickou tlumivku úplně vyřadit z obvodu. V některých případech dokonce stačí jediné přepojení, záleží ale na typu LED trubice (jednostranné, oboustranné napájení atd.). Před přímým propojením si raději pečlivě ověřte instrukce výrobce, protože existují různé standardy zapojení. Jednoduchým testem je zkontrolovat, zda jste do obvodu nezařadili nic, co by LED zářivce bránilo v optimální funkci. Každý typ LED trubice by měl mít přibalený montážní návod, kterého byste se měli držet, abyste předešli problémům při zapojování.
Po odpojení všech nepotřebných součástí, jako je tlumivka a startér (pokud je to konkrétně doporučeno), můžete nové LED trubice jednoduše zacvaknout do patice. Často se setkáte i s možností tzv. plug and play trubic, jež umožňují nasadit je přímo do stávajícího tělesa, jen s drobnou úpravou startéru na LED verzi. Je-li nutné provést přímé přepojení na síť, měli byste vědět, jak správně vést fázi a nulák, zvláště u jednostranně napájených trubic. Ne každá LED trubice vyžaduje oboustranné napájení, proto je opět důležité řídit se dokumentací výrobce. Zapojení může pro někoho znít složitě, ale pokud dbáte na bezpečnost a dodržíte instrukce, zvládnete to i sami. Nezapomínejte na to, že špatné zapojení může vést nejen k poškození trubice, ale i k možnému nebezpečí úrazu elektřinou.
Po úspěšné výměně nebo přepojení se vyplatí vše znovu zkontrolovat a ujistit se, že nikde nezůstávají uvolněné dráty nebo nechráněné svorky. Pokud jste si jisti, že je vše zapojeno správně, můžete zapnout jistič nebo přivést napětí zpátky, abyste novou LED zářivku vyzkoušeli. Většina LED trubic se rozsvítí okamžitě a dosahuje plného jasu bez prodlevy, což je právě ta obrovská výhoda oproti klasickým fluorescenčním typům. Při prvním spuštění si všimněte barvy světla, kterou jste vybrali, a ověřte si, že odpovídá vašemu očekávání (bělejší, teplejší, chladnější). Může se stát, že u některých značek je barva malinko odlišná, než jste zvyklí, ale to je zcela normální a po pár dnech si většinou zvyknete. Pokud vše funguje podle plánu, úspěšně jste proměnili staré svítidlo v úsporného a moderního pomocníka. Tímto krokem získáte nejen úsporu na účtech za elektřinu, ale také spolehlivé a pohodlné osvětlení na dlouhé roky.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.