Jak pomoci dětem k zdravým zubům?

Datum článku: 17. 11. 2010

Těhotenství je jedno z nejspecifičtějších období v životě člověka. Nejen z pohledu ženy, která čeká miminko, hodně znamená i pro děťátko samotné. To, jak budoucí maminka žije, jak se stravuje a v jaké psychické pohodě je, ovlivňuje vývin malého prcka.

 

Co všechno by měla budoucí maminka vědět?

Již v šestém týdnu těhotenství se vytváří základ pro vznik dětských zoubků a to nejen mléčných, ale i trvalých. Proto by měly těhotné ženy dbát především na to, co jedí.
Co na talíři matky, to na zubech dětí
Aby byly zoubky děťátka silné, pevné a zdravé, potřebují hlavně vitamín D. Stará se o správné rozdělení vápníku v těle a víme, že ten je pro zuby i kosti nejdůležitější složkou. Když vitamin D chybí, dochází k nedostatečné mineralizaci a k poruchám složení kostí i zubů.

Budoucí maminky by se však měly poradit s lékařem dříve, než začnou užívat vitamin D jako doplněk, protože překročení dávky může nadělat velké problémy. V přirozené formě se nachází v rybím tuku, žloutku a v mléce. Důležité je i to, aby měly těhotné ženy dostatek fluoru, fosforu a stopových prvků - zejména fluoridů. Doporučuje se jíst dostatek ryb, pít minerální vody a zelený čaj. Dostatek vitamínů a minerálů je nejlepší prevencí proti budoucímu vzniku zubního kazu u dětí. Nastávající maminky by rozhodně neměly podceňovat ani preventivní prohlídky u zubaře, ideální jsou tři, v každém trimestru jedna.

Špatné zuby nejsou dědičné!

Jednou z nejčastějších pověr je ta, že stav zubů děti dědí po rodičích. Je sice pravda, že genetika může za tvar zubů i za jejich postavení, kazivost zubů jako taková však dědičná rozhodně není. Vymluvit se ještě jakžtakž dá na složení slin, které může předurčovat sklon k tvorbě zubního kazu, vysloveně dědičné jsou ale jen špatné návyky v čištění zubů.

Maminka pomůže i vývoji čelisti

Maminky mají vliv na dětské zuby nejen během těhotenství, ale i v prvních dnech života děťátka. Nejlepším způsobem k tomu, aby se dětem dobře vyvinula čelist, je kojení. Při sání z prsu se dětem namáhají svaly, které jsou velmi důležité pro vzájemné postavení čelistí. Čelist u dětí je totiž po porodu posunuta dozadu a právě sáním se předsouvá. V čelisti a dolní čelisti jsou zároveň i zárodky trvalého chrupu. Pokud se matka během těhotenství vhodně stravovala, učinila vše, aby její dítě mělo dobrý a trvalý chrup. Je však nezbytné, aby i výživa u kojence byla správná a aby pomáhala vytvářet co nejlepší podmínky pro zdravý chrup. Mléčné zoubky se mají udržet zdravé, aby mohly dobře plnit svou úlohu a aby svými chybami neohrožovaly celé tělo dítěte.

Autor: Martina Dvořáková