Moderní svítidla by měla být inteligentním a integrovaným světelným řešením pro všechny oblasti života. Od tlumeného, doplňkového zdroje, přes uvolňující světlo na čtení nebo sledování televize až po designová svítidla, která přinášejí optický požitek.
Bez světla nevynikne prostor ani barvy, které ovlivňují naši náladu a pocity. Osvětlení řídí vnímání barev a tím i celkovou inscenaci prostoru. Se světlem i barvou se dá experimentovat, ovlivňovat nálady, opticky zvětšovat či zmenšovat místnosti, případně zamaskovat určitý výsek prostoru. Střídání světla a stínu nechá vyniknout nábytek a okolní objekty. Rozzářené interiéry působí optimističtěji, proto by měly být společenské prostory z psychologického hlediska dobře prosvětlené. Nesprávně použité světlo ruší vizuální vnímání a způsobuje psychické a fyzické potíže, jako jsou bolesti hlavy nebo deprese. Přímé osvětlení světlem volně svítících žárovek považujeme za rušivé.
V interiérech domácností nám žádná norma nenařizuje minimální hodnoty intenzity či rovnoměrnost osvětlení. U osvětlení obytných prostor je důležité vědět, že osvětlovací soustava musí splňovat základní parametry. Rozsvícením jednotlivých typů světel a jejich kombinací vytváříme požadovanou atmosféru. Prvním krokem při výběru osvětlení je obvykle výběr designu svítidla. Nejjednodušší je prohlédnout si vytištěné katalogy či webové stránky nebo navštívit světelné studio, ve kterém vám nabídnou služby kvalifikovaného odborníka.
Druhým krokem je vlastní návrh osvětlení, který by měl vycházet z návrhu architekta. Většinou se začíná teoretickým řešením osvětlení v jednotlivých místnostech. Na základě zkušeností světelného technika vznikne první návrh, který může být v případě požadavku zákazníka doplněn o výpočet. Pro správné výpočty osvětlení byste měli znát rozměry a výšku místnosti, materiály a barvy stěn, podlah a stropů (mají vliv na odrazy světla), stejně jako mít představu o typech svítidel a jejich pozici v interiéru. Podle výpočtu odborníci zjistí, zda je výkon svítidel dostačující nebo je potřeba zvýšit jejich počet či výkon.
Dalším krokem následujícím po výběru svítidel je zajištění stavební připravenosti. Pro bezproblémovou instalaci je nutné porovnat rozměry zápustných nebo atypických svítidel s reálným stavem. Vyhnete se tak případným komplikacím se zápustnými hloubkami. Některá svítidla potřebují montážní boxy, jiná, která nejsou na síťové napětí, zase napáječ (transformátor). U LED svítidel záleží na jejich zapojení (do série, paralelně).
Obývací pokoj je prostorem pro různé aktivity. Osvětlení zde chápeme jako prostředek k jednoduché změně charakteru prostoru, jeho členění a přizpůsobení pro danou činnost. Základem je rovnoměrné, měkké, neutrální osvětlení, které nevytváří žádnou atmosféru - stropní přisazená nebo zapuštěná svítidla se zářivkami s difuzorem pro nepřímé rozptýlené světlo. Zářivky umístěte tak, aby neoslňovaly. Zářivky v garnižovém pase vytvářejí dojem prodlouženého dne, čímž na nás působí antidepresivně a zároveň brání pohledům zvenčí. Stropní svítidla doplňuje nástěnné osvětlení, které vytvoří dramatickou atmosféru. Reflektorové osvětlení na stropě nebo na stěně osvětlí jen část prostoru, a tím ho oddělí z celku. Výsledkem bude intimní osvětlení na oddych. Místní osvětlení v obývacím pokoji zajistí stojanová svítidla s halogenovými reflektorovými žárovkami. Na osvětlení malého stolku postačí stojanové svítidlo nebo závěsné stahovací svítidlo s kompaktní zářivkou.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.