Nejlepší, co můžeme udělat pro zuby našich dětí, je naučit je správnou techniku čištění a jít příkladem. Mytí zubů by se mělo stát samozřejmostí každé ráno i večer. Důležité je uvědomit si, že dítě se učí kopírováním od dospělých, v útlém věku především od rodičů. Z čištění zoubků můžete udělat společný každodenní rituál, na který se dítě bude těšit.
Mnozí rodiče považují čištění mléčných zoubků za druhořadé. Nemluvě již o čištění mezizubních prostor pomocí zubní nitě. Vždyť mléčné zuby vypadnou a i tak narostou nové, říkají si. Kombinování těchto technik čištění a udržování zoubků v dobré kondici však má svůj význam. Mléčný zub totiž drží místo svému nástupci - stálému zubu. Pokud kaz zničí část mléčného zoubku, vedlejší zoubky se posouvají směrem dopředu. Stálý zoubek, který vyroste na místě, které mu držel jeho mléčný předchůdce, se stejně posouvá. Prostor pro nový zoubek se zmenšuje a výsledek může vypadat i takto:
Velmi často se také stává, že na místě poškozených mléčných zubů vyrostou zkažené zuby nebo je kaz postihne dříve. Dalším rizikem nedostatečné ústní hygieny u dětí je také to, že na kořenech poškozených mléčných zubů se mohou tvořit hnisavé váčky a ty jsou velmi nebezpečné. Bakterie z hnisu se totiž krví dostávají do celého organismu a způsobují další onemocnění a záněty. Nejčastějším projevem je oslabení imunity, což malému dítěti rozhodně neprospívá s ohledem na celkový vývin jeho organismu.
Dítě má zhruba ve třech letech natolik vyvinutou motoriku, že si dokáže vyčistit horizontálním (vodorovným) pohybem žvýkací plošky. Jemné krouživé pohyby ale zůstávají na rodičích. Dočišťování zoubků by však mělo probíhat v režii rodičů do šestého až desátého roku života dítěte. Když je již dítě větší a myje si zoubky samo, rodič by měl vždy dohlížet, aby si neublížilo kartáčkem a nakonec mu zoubky dočistit. Nejdůležitější je naučit dítě, aby se nebálo čištění zubů, aby to nepovažovalo za trest nebo nutné zlo.
Nesmíme však zapomínat, že i mléčné zoubky mají plošky, kam se kartáček nedostane - a to mezi zuby. První kazy nejčastěji vznikají v prostoru mezi čtyřkou a pětkou. Zejména pokud zoubky rostou bez mezírek, hustě za sebou. Čištění prostorů mezi zuby potřebuje více dovednosti a motivaci, ale vyplatí se.
Asi nejjednodušší technika čištění mezizubních prostor mléčných zubů je pomocí dentální nitky natažené v držáku - tzv. flosspik. Jde o čištění nití, jen manipulace v malých dětských ústech je podstatně horší. Techniku čištění je dobré natrénovat a zvládnout s pomocí dentální hygienisty, jinak může toto čištění způsobovat bolest - a pak i odmítání ze strany dítěte.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.