Jak nenaletět při půjčce od známého?

Datum článku: 9. 5. 2011

Řeknete si: co by se mi mohlo stát, když si beru půjčku od známého nebo sourozence. Vždyť přece peníze si půjčuji já. I tady se může skrývat riziko.

Jak se vyhnout problémům a nenaletět známému?

Už od pradávna se říká: dobré smlouvy dělají dobré přátele. Možná se to bude zdát přitažené za vlasy, ale skutečnost a množství soudních sporů dává za pravdu.
Pokud si půjčujete peníze od známého nebo sourozence nebo byť i od rodiče, dejte si to na papír. Nemusí to být propracovaná forma smlouva, a nemusí to být ani sepsáno a podepsáno na notářském úřadu nebo matrice.
V principu tady jde o to, že to, co dnes je naprosto jasné každému, postupem času změní svůj význam na každé straně.
Vy budete přesvědčeni, že peníze byly zapůjčeny na delší dobu a bez úroků a druhá strana bude tvrdit, že jste si dohodli odměnu a že už to mělo být dávno splaceno. Nyní je na místě otázka. Kdo má pravdu? Nuže, když nemáte v ruce žádné potvrzení, jak se ubránit. Takto jednoznačně taková smlouva, byť rukou psaná na sáčku od mouky, má obrovskou cenu a věřte, že takový důkaz obstojí i před soudem.

Zde jednoznačně platí: to co je dnes jasné, zítra bude v zítřejším světle vypadat úplně jinak. Doporučujeme: napsat a podepsat, ačkoliv i při skleničce platí, času dost, zítra budeme moudřejší.

Autor: Lenka Kostková