Jakože vlastník se snaží prodat byt, který mu nepatří, není jeho vlastníkem, zájemci, který má zájem o koupi bytu. Tento podvodný vlastník získá klíče od prodávaného bytu, pořídí si doklady o vlastnictví a navodí situaci, kdy si bude jistý, že se může směle představit jako vlastník bytu. Při samotném předvádění bytu bude dělat pravděpodobně kličky a vymlouvat se, že již byt někomu přislíbil a tedy pokud byste chtěli, musíte rychle jednat a složit nějakou zálohu. Ostatní je již věcí fantazie. Takový podvodníci jsou zpravidla mistři švindlování.
Je vhodné si ověřit vlastníka na katastru nemovitostí. K tomu slouží webová stránka Katastrální portál. Pozor, ale i když bude vlastnictví v pořádku, může vlastník byt prodat více zájemcům. Tato skutečnost nebude uvedena na LV. Tyto údaje z katastru mají pouze informativní charakter.
Nedávat prodávajícímu peníze v hotovosti, neplatit před tím než bude proveden zápis na vás, jako vlastníka do Katastru nemovitostí
Nejlepší způsob, jak nepřijít o peníze, je uložit peníze k notáři do úschovy, a ten je uvolní ve prospěch prodávajícího až po předložení pravomocného DOPISU VLASTNICTVÍ znějícího na vaše jméno. Takto je zaručeno, že ani prodávající, ani kupující nemohou být podvedeni.
Za takovou úschovu se sice platí poplatek notáři, ale máte 100% jistotu, že nepřijdete o velkou sumu peněz. Opatrnosti při koupi a prodeji bytu není nikdy dostatek. Pozor, mohou vás snadno oklamat, i když vy byt prodáváte.
I zde určitě platí: pokud je nabídka tak lákavá, že vypadá jako perfektní obchod, určitě je to podvod. Zázraky se možná dějí, ale ne v takových případech. I zde platí, času dost, zítra budeme moudřejší.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.