Za posledních 10 let už snad v téměř každé rodině měli zkušenost s nějakou formou pyramidové hry. Akorát už to nejsou hry ze socialismu typu pošlete 20Kčs na první tři jména v dopise a pak dopište na další místo své jméno a pošlete dál. Nyní jsou vstupní poplatky v desetitisících až statisících. Už skutečně nejde o drobáky.
Celý problém je v nedostatečné legislativě a nechuti odpovědných s tím něco dělat. Jinak by si už autoři těchto systémů užívali hezkou řádku let za mřížemi.
Protože stát nevyvíjí prakticky žádnou aktivitu k potlačení těchto podvodných systémů, a stále vznikají nové a nové společnosti pyramidového typu, a stále dokážou zlanařit nové oběti, je zde seznam bodů, podle kterých se dá poměrně snadno odlišit neseriózní byznys od seriózního. Celé to je postaveno na selském rozumu, a místo rychlého podlehnutí nabízeným růžovým zítřkům, se umět zeptat: "A proč je to takto?"
Otázka: Proč mi neřeknou na rovinu, o co se jedná, a dělají s tím takové okolky? Proč mám platit za to, že mě pustí na schůzku, kde mi řeknou, o čem to vůbec je? Dlouho je všechno tajné.
Jejich argument: Je v tom oběd nebo občerstvení.
Skutečný důvod: Poplatky za vstup na seanci jsou dalším příjmem pro danou "firmu".
Uvědomte si, že pokud po vás chtějí 400-500 korun za občerstvení, tak tolik zaplatíte v
Praze za dobrý oběd nebo večeři v pěkné restauraci s obsluhou a atmosférou.
Od nich za to dostanete v lepším případě párky nebo guláš, v horším případě studenou svačinu a minerálku s kávou. Celé to tvoří tak 5, max. 10% té částky, co od vás chtějí.
Na hlavu je postaveno už to, že vás chtějí nalákat a vysvětlit vám nějaký "fantastický byznys" ale platit jim musíte už za to, že vás vůbec pustí na seanci, kde vám poprvé vysvětlí, o co v tom vůbec jde, a jak se na tom dá vydělat.
Co je potřeba udělat: neplatit dopředu za žádné setkání / seanci, o níž nevíte, co tam bude, a za co přesně platíte. Vždy chtějte dopředu maximum informací. Pokud vám je nedají, jděte od toho pryč a neplaťte za zajíce v pytli.
Otázka: Proč, pokud již mi chtějí vysvětlit ten úžasný nový geniální systém, to neudělají někde kam se (a také ostatní zájemci) dostanu snadno a bez komplikací? V Praze a velkých městech je přece tolik prostorů, kde se dá něco takového bez problémů uskutečnit.
Jejich argument: o žádném nevím
Skutečný důvod: povětšinou jste, co se týče odvozu, odkázáni na toho nadháněče, co vás tam dovezl a chce zapojit do systému, bez něj máte ztíženou možnost jak se odtud dostat zpět domů.
Tím pádem i kdybyste chtěli z prezentace odejít dříve, v případě, že zjistíte, že se jedná o podvod, nemáte jak, a profesionálně vycvičeni lovci hlav tak mají spoustu času, aby vás svými propracovanými psychologickými technikami zblbli tak, že se necháte přesvědčit / oblbnout a zaplatíte vysoké poplatky za vstup do systému.
Co je potřeba udělat: okamžitě odejít dokud není pozdě!
Pokud to jde, zavolat někoho z rodiny nebo kamarádů, kdo pro vás přijede, příp. zjistit nějaké lokální spoje, nebo si objednat taxi.
Vždy vás to vyjde mnohem méně, než zaplatit desítky tisíc za vstup do pyramidy.
Tito vyškolení oblbovači totiž dokážou zblbnout i lidi, kteří tam jdou s tím, že přesně vědí o jaký podvod jde, a nikdy by do toho nevstoupili. Takže jediná jistota je ani tam nejít.
Otázka: Proč, když jde o tak úžasný systém pro každého, a který z každého udělá za chvíli milionáře, tam jsou takové vysoké odměny za další členy? Vždyť do takového super systému s takovým skvělým produktem se lidé, když jim to vysvětlím, sami pohrnou i bez velkých odměn za nové členy.
Jejich argument: Musíš být motivován, aby jsi si budoval síť spolupracovníků.
Skutečný důvod: Motivace pro ostatní, představa jednoduše získaných peněz,
pouze tím, že do systému zapojí další lidí, bez jakýchkoliv požadavků na vzdělání, na praxi v konkrétní oblasti atd.
Zároveň to funguje i jako motivace pro vstup a zaplacení vysokých členských poplatků. - Když vstoupíš, tak můžeš lanařit nové členy a za chvíli se ti ty peníze vrátí ...
Na vysoké poplatky za další členy není ABSOLUTNĚ ŽÁDNÝ DŮVOD kromě toho, že firma je pyramida / letadlo, nebo s touto alternativou počítá do budoucna.
Co je potřeba udělat: Nikdy žádného kamaráda, známého ani člena rodiny nezapojovat do systému s podezřelými znaky a vysokými odměnami za nové členy. (Např. pokud splňuje jeden a více bodů z tohoto seznamu). A i pokud nesplňuje, raději si 3 krát překontrolovat minulost firmy, lidi co ji vedou, aktivity které vykazuje, než dáte do sázky svůj kredit odpovědné a inteligentní osoby.
Jakkoli to totiž můžete myslet dobře, pokud ten systém padne, a vaši kamarádi, které jste tam zapojili, zjistí že jde o podvod (to mohou zjistit i dříve), ztratíte je, hluboce si narušíte či zničíte rodinné a kamarádské vazby.
Otázka: Proč mám platit tak vysoký poplatek / vklad za to, že se stanu součástí firmy a získám možnost pro ni pracovat? Je zde nějaký konkrétní produkt, který dostanu jako protihodnotu té částky?
Jejich argumenty: je to směšný poplatek za to, že vám daná firma ukáže cestu, jak za pár týdnů vydělávat miliony.
Skutečný důvod: vysoké poplatky jsou v pyramidě nutné ze dvou důvodů, jednak je to nosný příjem majitelů a kvůli tomu celý systém vznikl a financuje se z toho režie, a druhý důvod je, že se z těch vysokých poplatků za vstup platí ty vysoké odměny za další dušičky přivedené do systému.
Co je potřeba udělat: Nikdy si nebrat na žádnou takovou akci (pokud opravdu chcete zjistit o čem to je, navzdory všem výstrahám) větší obnos peněz a ani kreditku.
Nikdy nic neplaťte na místě a pod (ná) tlakem okolí, vždy si jakoukoliv smlouvu důkladně prostudujte a dopřejte si čas, abyste si podpis mohli v klidu promyslet s odstupem i několika dní.
A když už i něco po psychologické masáži podepíšete, v žádném případě dodatečně nic neplaťte. Pořád to ještě nic nemusí znamenat, často jsou tam "motivační" doložky, že pokud do nějakého počtu dnů nezaplatíte, tak se smlouva ruší a vy ztrácíte doživotně šanci na vstup do tohoto úžasného mega super systému.
V takovém případě se obrňte trpělivostí a asertivitou, neboť samozřejmě vám budou denně volat nadháněči, jestli jste už zaplatili a kdy zaplatíte.
Poznámka: Placení za know how je v podnikání sice běžné, např. franchising jako McDonald's a pod., ale tam právě vidíte tu přidanou hodnotu jako je globální známá značka, podpora značky reklamou v médiích a jiné. Jakmile chce někdo platit za know how a je to neznámá firma, která vám navíc dává vysoké odměny za další členy v systému nebo praktikuje něco jiného, co je uvedené v tomto seznamu, ruce od toho raději pryč.
Otázka: Proč bych (nejčastěji to musíte podepsat hned na úvodní prezentaci) měl podepisovat mlčenlivost a tím sám sebe omezoval v tom, abych zájemcům odborně vyprávěl, o čem daný systém a produkt je, a o jeho výhodách? Případně o nevýhodách ...
Jejich argumenty: Je to kvůli ochraně firemního know how.
Skutečný důvod: Když zjistíte, že jde o podvod, jste psychologicky velmi silně blokován zavolat všem svým známým a začít je od toho odrazovat, protože byste mohli platit pokutu řádově v statisících až milionech korun (záleží na konkrétní smlouvě u konkrétní firmy).
Zajímavé je, že "legální" firmy jako např. Avon se o svůj know how nebojí, a žádné podpisy mlčenlivosti nepožadují.
Co je potřeba udělat: Nikdy nic nepodepisovat. Nikdo vás k ničemu nemůže donutit.
Pokud vám o byznysu odmítají říci bez podpisu víc, otočte se a běžte pryč, a buďte rádi, dopadli jste ještě dobře.
Otázka: Proč si pořádně prověřit firmu i její jednatele? Neboť nechci přijít v lepším případě o čas, který bych ztratil, když později zjistím, že se jedná o podvod, a v horším případě i o velkou sumu peněz, nemluvě o kamarádech a rodinné vazbě. Obchodní minulost firmy a lidí v jejich orgánech si můžete velice jednoduše prověřit online - v České republice na adrese http://www.obchodnirejstrik.cz/
Jejich argument: To, že majitelé firmy figurují ve zbankrotovaných, vytunelovaných společnostech či příp. ve společnostech podezřelých tím, že mají znaky letadla, a jsou o nich a zkušenostech s nimi na internetu stovky stránek, je nepodstatné. To, že firma nebo její jednatelé figurovali (figurují) v zbankrotovaných společnostech nic neznamená, to, že ta firma zbankrotovala, neznamená, že na tom měli podíl jmenováni pánové. A stránky na internetu? Konkurence nebo nespokojení členové se nás snaží očernit a klamou veřejnost.
Skutečný důvod: Každému z nás by měl stačit jen stín podezření na majitele firmy nebo celou firmu, že vedli letadlo, příp. že stáli v čele zbankrotovaných firem, abychom do ní nevložili ani jedinou korunu, natož desítky tisíc korun. Na internetu je sice množství zajímavých a předpojatých stránek, ale je dobré o nich vědět, častokrát je totiž něco na přísloví: Bez větru se ani lístek nepohne.
Co je potřeba udělat: Okamžitě od toho odejít, nevložit ani korunu, varovat ostatní.
Závěr: Všechny tyto body jsou víceméně založeny na selském rozumu, než do něčeho dám peníze, ověřím si, o co jde, a nebojím se ptát, co za své peníze dostanu a ověřit si všechny informace, které mi dají.
Obecně je podezřelé, pokud vám nechtějí říct víc o systému, aniž by vás vytáhli na nějakou prezentaci, to, že musíte podepsat mlčenlivost, a vlastně všechno to, co je popsáno výše.
Stejně tak není zcela standardní, že se vám najednou ozve spolužák ze základní / střední školy, příp. kamarád, kterého až tak neznáte, a nabízí vám skvělý a úžasný obchod. Nemusí to být automaticky špatné, samozřejmě. Ale je důležité si to ověřit. A i ten člověk, co vás kontaktoval, to může myslet dobře, a chce vám ukázat něco, čemu on opravdu věří. Než ale uděláte jakékoliv rozhodnutí, odpovězte si na každý bod z tohoto seznamu, protože to sedí na právě ten produkt, který nabízejí vám.
A pokud se vám cokoliv nezdá, ptejte se, ptejte se a ptejte se. A při odpovědích rozmýšlejte, nenechte se odbýt prázdnými řečmi nebo odpověďmi typu: na prezentaci se všechno dozvíš nebo složil jsem slib mlčenlivosti. A pokud vám o tom úžasném obchodě odmítají říct víc a odpovídat na vaše dotazy, které vás znepokojují, vykašlete se na ně a nevyhazujte své vlastní peníze z okna a buďte šťastní, i když jste právě přišli o možnost stát se do měsíce milionáři.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.