Jak je to se zubními náhradami?

Datum článku: 17. 11. 2010

Zubní protézy se nám většinou spojují se starými lidmi, kteří již přišli o své zuby a musí nosit ty "státní". Používá je ale i mnoho mladých lidí, kterým zuby chybí z různých důvodů - ztratili je onemocněním zubů, při úrazech nebo mají poruchu růstu zubů.

Zubní protézy slouží nejen k tomu, aby se člověk mohl pořádně najíst a mluvit, ale plní i estetickou funkci. Kdo by už chtěl chodit po světě s prázdnými ústy? Navíc chybějící přední zuby nebo vyduté oblasti lící mění výraz obličeje k horšímu. Existuje velmi mnoho typů zubních protéz. Záleží na tom, kolik zubů nám chybí a kde.

Korunky

Pokud máme velmi poškozený jeden zub a nedá se ho již obnovit výplní, zubař nám ho obrousí a nasadí na něj korunku. Přilepuje se jemným zrnitým zubním cementem. Toto spojení je tak pevné, že odstranění korunky bez jejího poškození ani není možné. Korunky se vyrábějí z různých materiálů - jsou to kovy, slitiny, titan či keramika. Cílem korunky je zub chránit, upevnit nebo jen kosmeticky vylepšit. Vydrží zhruba pět až deset let. Pokud jsou však korunky kvalitně a přesně převedeny, jejich životnost bude při perfektní péči mnohem delší.

Můstky

Chybějící zub (nebo několik zubů) se dá nahradit můstkem. Můstek se většinou upevní na zuby, které sousedí s mezerou a tak jsou vlastně jeho pilíři. Vyrábí se ze stejných materiálů jako korunky. Můstek má fixní, souvislý tvar a je třeba se o něj dobře starat. Na čištění používáme nejen klasický kartáček, ale i dentální nit a mezizubní kartáček. Pozornost bychom měli věnovat zejména zubům, na nichž je můstek zavěšen, neboť ty se nejčastěji kazí.

Částečná protéza

Každodenním společníkem se nám může stát i částečná protéza. Vhodná je tehdy, jestliže nám chybí několik zubů, ale máme ještě i pár svých, zdravých. Právě na ně se ukotví, je však snímatelná a dá se jednoduše vyjmout. Při takovýchto protézách je velmi důležitá hygiena, měli bychom si je pravidelně vyjímat, vyplachovat antibakteriálním roztokem a mýt je klasickým kartáčkem. Pečovat třeba i o zbylé naše zuby, protože protéza by se měla nasazovat pouze na vyčištěné a zdravé zuby.

Celková protéza

Při úplné ztrátě zubů nás zachrání celková protéza. Pravé zuby nahradí nejen při obnově přežvykování, ale bude se nám díky ní i mnohem lépe mluvit. Vyrobit dobrou zubní protézu, se kterou se člověk sžije, je velmi obtížné, někdy nám ji musí i několikrát předělat a vylepšit. Důležité je, aby protéza nepoškozovala tkáň a dásně, musí nám vyhovovat velikost, barva, výška a poloha skusu. Sladit toto vše je opravdu umění, protože své zuby už nemáme a tak se protéza nemá čemu připodobňovat.

Autor: Lenka Kostková