Na kvalitní péči o chrup nestačí jen šetrný zubní kartáček a pečlivě zvolená zubní pasta - aby vynaložené úsilí bylo co nejefektivnější, je třeba vědět, jak si zuby správně čistit, případně čeho se vyvarovat. Metoda a technika čištění je důležitější než samotná pasta, ústní vody a ostatní doplňky ústní hygieny. Ústní
dutina má být udržována v čistotě, pouze tehdy předejdeme množení různých bakterií.Správný výběr zubního kartáčku je nejdůležitější. Technika čištění je druhý důležitý krok a osvojíme si ji nejlépe u dentální hygienistky, kterou bychom měli navštěvovat alespoň dvakrát do roka a pokud máme problémy i častěji. Právě tomuto nevěnujeme pozornost. V domnění, že správný výběr zubní pasty udělá zázraky, nakupujeme různé ústní vody a gely, zatímco technice čištění nevěnujeme pozornost vůbec. I zde můžeme vidět, jaké "zázraky" nadělá reklama.
Nedokáže vyčistit těžce přístupná místa v prostoru mezi zuby. Právě tento prostor je často zodpovědný za vznik kazů, přesto, že čištění zubů klasickým kartáčkem věnujeme dostatečnou pozornost. Je třeba si vybrat ještě správný mezizubní kartáček, který je nezbytný při důkladné péči. Skládá se z tenkého drátku s jemnými štětinkami, snadno se zavede do prostoru mezi zuby a vyčistí a vyleští i toto těžko přístupné místo. Čištění začínáme na vnějších ploškách postranních zubů. Vlákna kartáčku by měla být přiložena šikmo k zubům (v úhlu přibližně 45 °). Zub po zubu čistíme stíracím pohybem od dásní směrem ke korunce. Stírací pohyb vychází ze zápěstí - jde o rotaci kartáčkem. Stejně postupujeme i na horním zubním oblouku a na předních zubech. Po vyčištění vnitřních ploch zubů postupujeme stejně i na vnitřní straně zubů. V přední části zubního oblouku držíme kartáček svisle. Čistíme jemnými pohyby směrem od dásní ke korunkám. Nakonec se přesuneme ke žvýkací plošce a horizontálním pohybem dopředu - dozadu vyčistíme plošky všech zubů. Po takové důkladné péči si můžeme ústa vypláchnout ústní vodou, která celý proces čištění dokončí a zbaví nás bakterií z jazyka.
Dáseň bez problémů má světle růžovou barvu a nekrvácí ani při čištění zubů. Zapálená dáseň je začervenalá, oteklá a snadno krvácí - zejména při čištění. Záněty jsou způsobeny bakteriálním povlakem. Bakterie se vyskytují v ústech zcela přirozeně. Pokud je však denně řádně neodstraníte z okrajů dásní a zubů, začnou uvolňovat jedovaté toxiny, které vyvolávají zánět dásní. Naše tělo se brání bakteriím a na postižené místo posílá více krve. V této krvi se nacházejí imunobuňky, které by měly bakterie odzbrojit. Proto dochází ke krvácení dásní. Zdravé dásně nekrvácejí a krvácení nám jasně ukazuje, kde na zubech se nacházejí povlaky. Pokud povlaky neodstraníme, časem stoupne jejich agresivita, přibudou další, ještě nebezpečnější mikroorganismy, jejichž toxiny narušují vlákna, kterými je přichycena dáseň ke kosti zubu.
Rozhodující a důležité je, jak si zuby vyčistíme. Důkladnost je klíčovým faktorem. Stejně třeba myslet i na pravidelnou výměnu zubního kartáčku - doporučuje se jednou za tři měsíce, po nemoci, a určitě jakmile štětinky změní svůj tvar. Kartáček by měl mít měkká vlákna, která jsou jemná k vašim zubům a dásním. Jako doplněk můžeme používat i jednosvazkový kartáček. Singl kartáček má malou hlavičku, která obsahuje pouze jeden svazek vláken.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.