Hlavní úlohu u pomerančové kůže hraje genetika a hormonální výkyvy v organismu v pubertě, během těhotenství nebo po něm. „Životní styl její vznik ovlivňuje jen do určité míry," vysvětluje dermatoložka. Klidně se může stát, že i u štíhlé dívky se objeví celulitida druhého stupně. Ale proč u obézního muže ne? Za všechno je zodpovědný tvar vazivové tkáně. U dam vypadá jako mřížka. Pokud tuková buňka naroste, zachytí se v ní. Vytvoří si komůrku, do níž se natiskne tekutina a změní se na gel. Díky tomu se na tuk nabalí další látky, které by se za normálních okolností v tekutině rozpustily a vypluly z těla ven. Navíc, dámy jsou náchylnější k hromadění tuku i vody v organismu, za což je odpovědný ženský hormon estrogen. Vzniká začarovaný kruh. Zhoršené prokrvení brání výživným látkám, aby přešly k buňkám. V postižené oblasti se zhoršuje metabolismus a snižuje teplota. Nad místem postupně ochabne kůže, což vnímáme jako neestetické hrbolky. Pokud situaci neřešíte, zásoby tuku se neustále zvyšují a objevují se degenerativní změny na pojivové tkáni.
Pokud chcete v plavkách ohromit, udělejte si čas. Viditelné vylepšení se dostaví po odborném ošetření přibližně za měsíc a půl. Částečný výsledek uvidíte asi po dvou týdnech. K odstranění celulitidy musíte přistupovat komplexně. Přístrojové ošetření podpořte pohybem minimálně třikrát do týdne a racionálním stravováním. Tabu jsou cigarety a alkohol.
Zkontrolujte, jak je to s ženami ve vaší rodině. Pokud mámu trápí celulitida, musíte zpozornět. Riziko se zvyšuje při sedavém zaměstnání či nedostatku pohybu, ale i díky těsnému oblečení. Vydejte se na preventivní masáž. Můžete ji absolvovat jednou za tři měsíce. Vhodné jsou i speciální zábaly, například skořicový, kávový, parafínový či z mořských řas. Určitě vám neublíží ani pravidelné krémování. Mnohé výrobky obsahují látky, které podporují prokrvení. Následně se zlepšuje i metabolismus. Dbejte na pravidelný přísun vitaminů C a E. Udržují vazivovou tkáň pevnou. Jejich přísun si nejsnáze zabezpečíte prostřednictvím čerstvého ovoce a zeleniny. Ve formě se udržíte i díky pohybu. Ideální je jízda na kole nebo běh. Doplňte ho zpevňováním svalstva pomocí pilates nebo powerjógy.
Hrbolky se objeví jen při klasickém testu, když si ve stoje palcem a ukazovákem stisknete stehno. Stav pokožky vám pomůže vylepšit radiofrekvence nebo lymfodrenáž. Přístrojová ošetření se využívají až při reálných projevech celulitidy. Snažení podpořte domácí kúrou. Vyzkoušejte klasické střídavé sprchy, které výborně prokrví pokožku a podpoří látkovou přeměnu. Proceduru vždy ukončete studenou vodou. Po sprše se natřete zpevňujícím, zeštíhlujícím nebo vyhlazujícím krémem. Jako účinné látky v nich najdete kofein, retinol, mořské řasy, břečťan nebo lotosový květ. Nezapomínejte na dostatečný příjem ovesných vloček, celozrnné rýže či výrobků z ječmene nebo z prosa. Obsahují minerál krásy, křemík. I ten se podílí na tvorbě pevné vazivové tkáně. Jednou z dalších fyzických aktivit, které vás zbaví pomerančové pokožky, je plavání. Střídejte prsa se znakem. Mladší ročníky se mohou vypravit na brusle.
Celulitida je viditelná ve stoje, a to i bez stisknutí pokožky. V lehu však hrbolky zmizí. I v tomto případě se můžete vypravit na přístrojové ošetření. Při pravidelné návštěvě a zdravém životním stylu vylepšíte stav kůže i o stupeň. Nepřehánějte to s posilováním. Pevné svalstvo může utlačovat podkoží, lymfa nemůže volně proudit a celulitida se zvýrazní. Vhodnější jsou aerobní aktivity. Vyzkoušejte takzvaný nordic walking. Rychlá chůze šetří klouby a díky hůlkám procvičí i horní část těla. Dodržujte pitný režim. Nejen pohyb, ale i tekutiny podpoří optimální tok lymfy. Kromě vody sáhněte po bylinkových čajích. Na boj proti celulitidě je vhodná máta nebo zázvor. Ideální čas na domácí masírování je ráno. Přibližně kolem sedmé pracují naplno hormony, které urychlují lipolýzu, odbourávání tuku. Při nanášení výrobků proti celulitidě používejte speciální rukavice nebo válečky. Prokrvení
problematických partií se ještě zvýší. Na škodu není ani tělový peeling. Drsné částečky z povrchu odstraní odumřelé buňky a účinné látky lépe proniknou do kůže.
Pomerančová pokožka je výrazná, když stojíte i ležíte. Postižená místa mohou být už chladnější. Na základě stavu celulitidy odborník určí, zda přichází v úvahu neinvazivní přístrojové ošetření. Mezi vhodné fyzické aktivity patří aqua aerobik. Pokud ho fitnescentra u vás v okolí nemají v nabídce, klidně jděte do bazénu a pochodujte ve vodě. Odpor, který při pohybu vzniká, výborně promasíruje problematické partie. Při vyšších stupních celulitidy se mohou objevit i otoky, sáhněte po čajích, které odvodňují. Vhodný je například kopřivový. Stravu bohatou na zeleninu a celozrnné výrobky nezapomeňte obohatit o ryby. Jde o výborné zdroje aminokyselin, které zpevňují tkáň.
Nerovnosti na pokožce nelze přehlédnout. Na problematických partiích se mohou objevit už i bolestivé otoky. Celulitida čtvrtého stupně je neodstranitelná. Většinou se váže na
takzvanou morbidní obezitu. Problematická místa lze tvarovat pomocí liposukce. Následně se domodelovávají radiofrekvencí. Nemá to však velký význam. Jde již o vážný zdravotní problém, který musíte řešit komplexně. Neodkládejte návštěvu odborníka, nejde vám jen o kůži, ale už i o život. Celý program musí mít pod palcem dietolog. Zapomeňte na drastické diety a tvrdý trénink. Všechny změny životního stylu musí být postupné. V opačném případě by znamenaly velkou zátěž pro srdečně-cévní systém, trávicí soustavu i pohybový aparát.
Top metody
Většina procedur určených na boj proti pomerančové kůži je založena na rozproudění lymfy a "odstraňování" tukových buněk.
V žebříčku nejúčinnějších metod momentálně vede radiofrekvence a lymfodrenáž. Při radiofrekvenci působíme na tukové buňky intenzivním teplem. Na povrchu kůže se pohybuje teplota kolem 40 stupňů Celsia, ale v hloubce asi jeden a půl centimetru pod kůží je vyšší přibližně o dvacet stupňů. Zlepší se látková přeměna v buňkách, gelová konzistence mezibuněčné hmoty se zkapalní a odplaví se. V důsledku vysoké teploty zároveň nastává lipolýza, tedy uvolnění tukových buněk. Radiofrekvence navíc podporuje tvorbu kolagenu. Výsledkem je pevnější pokožka.
Už ke klasice patří takzvaná lymfodrenáž. Můžete si vybrat přístrojovou nebo manuální. Po promasírování se rozproudí lymfa a organismus se i odvodní. Manuální lze přirovnat ke klasické ruční masáži, může být dílčí i celotělová. Na přístrojovou se většinou používají "speciální" nafukovací kalhoty. V jednotlivých vzduchových komorách, z nichž jsou složeny, se postupně zvyšuje a uvolňuje tlak. Počítejte s tím, že manuální masáž je dražší než přístrojová. Lymfodrenáž se často kombinuje i s jinými ošetřeními.
Mezi nejmodernější metody patří přístroj, který v sobě spojuje účinek radiofrekvenčního a infračerveného záření s vakuovou masáží. Teplo a pravidelné vtahování a uvolňování pokožky není bolestivé. Pokud je vám tlak nepříjemný, lze jeho intenzitu snížit. Nejúčinněji působí na oblast stehen a hýždí, vylepší i břicho. Pomocí menší hlavice lze zpevnit i oblast kolen či horní části rukou. Aby se dostavil efekt, v případě většiny procedur je potřeba šesti ošetření. Ideální je, pokud je absolvujete jednou do týdne.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.