Jak bojovat proti aftům?

Datum článku: 22. 11. 2010

Sedmnáct procent populace trpí jednou nebo vícekrát ročně afty. Afty jsou bolestivé, maličké měkké vřídky na ústní sliznici. Porušují povrch ústní sliznice a jsou pokryty bílým nebo žlutým povlakem, ohraničené červeným okrajem. Doprovází je ostrá pálivá bolest, zejména při jídle.

Vytvoří se většinou tehdy, když se v těle naruší imunitní rovnováha, především imunita sliznice. Jedním z vyvolávajících faktorů je i SLS. Afty vznikají i pod hormonálním vlivem a po mechanickém porušení sliznice tvrdým zubním kartáčkem. Rizikovým faktorem mohou být i zubní protézy, rodinný výskyt, infekční poruchy, věk, endokrinní vlivy, celkové onemocnění, onemocnění zažívacího traktu i poruchy výživy.

Enzymy pro posílení imunity

Přirozenou součástí ústní dutiny je velké množství bakterií. Náš organismus se snaží přirozenými obrannými mechanismy regulovat jejich množství a složení. Tak dokáže regulovat i jejich účinek na tvrdé a měkké tkáně (tedy zuby a dásně). Mezi přirozené obranné mechanismy patří i tři důležité enzymy Laktoperoxidáza, amyloglukosidáza a glukozioxidáza. Vylučují se do úst slinami. Enzymy jsou bílkoviny, které si vytváří tělo samo a jejich úkolem je měnit jednu látku na druhu. Při přeměně látek se mohou zcela ztratit jejich škodlivé vlastnosti, které ubližují zubům i dásním. Například tyto tři enzymy dokáží proměnit cukr, který je hlavním zdrojem potravy pro bakterie na látku rodanid, která naopak způsobuje zpomalení množení bakterií.

Enzymů však máme určité množství a pokud je jich méně než škodlivé látky nedokážou proměnit celé její množství. Neproměněný zbytek ohrožuje zuby a dásně. Proto přítomnost enzymů v zubní pastě při každém použití posiluje přirozený obranný systém.

Podpůrné působení enzymů

V případě, že bakterie a jejich produkty poškodily povrch skloviny, jsou tyto škody na začátku malé. Pokud je dostatek materiálu na opravu, tak se v době klidu (zuby musí být čisté) sklovina opraví. Materiálem na opravu jsou fluoridové ionty, ty jsou obsaženy v enzycale a stejně jsou přirozenou součástí slin. Na to, aby tyto ionty pobývaly v blízkosti povrchu zubu potřebují ionty, které by je držely na sklovině. Jsou to ionty vápníku Ca2, které jsou druhou výjimečnou složkou pasty Enzycal. Podruhé tak podporuje přirozený obranný systém organismu proti kariogennímu vlivu prostředí.

Enzymy je organické spojení bílkovin, které v látkové výměně hrají roli katalyzátorů, aniž by se oni sami měnily. Posilují tělu přirozený systém tvorby slin. Takto podporují sliny při čistících a remineralizační procesech.

Pasta bez obsahu SLS

Plusem pro zdraví je i používání výrobků pro ústní hygienu bez obsahu SLS, tedy sodium lauryl sulfátu. O co jde? SLS se získává z kokosových ořechů. Hojně se využívá pro své detergentní a pěnivé schopnosti. Je to levný čistící prostředek, který je obsažen v mnoha čistících produktech. Dráždí kůži a sliznice. Rychle se absorbuje a zdržuje se v očích, mozku, srdci a játrech, kde účinkuje agresivní a dlouhodobě.

Kromě zmíněných negativ SLS snižuje účinek chlorhexidinu. Je to nejúčinnější známá látka používaná na snižování množství bakterií v ústech. Je v různých koncentracích v roztocích určených na vyplachování při zánětech, po chirurgických zákrocích, po dentální hygieně. Její účinek je výrazně snížen, pokud se použije po umytí zubů s pastou obsahující SLS.

Musí pasta pěnit?

Právě SLS obsažený v zubních pastách způsobuje pěnivý účinek. Když nám pasta pění, vyvolává to v nás pocit čistoty. Zejména u dětí velké množství pěny v ústech vzbuzuje pocit, že zuby jsou dokonale vyčištěny. To však zkracuje čas věnovaný mechanickému čištění, které je důležité k udržení čistých povrchů zubů. A jen v čistých ústech může dojít k procesům, které vedou k opravě poškozených povrchů zubů.

Autor: Lenka Kostková