Gymnastický míč - všestranná pomůcka nejen pro sportovce
Datum článku: 2. 4. 2015
Gymnastický míč se k nám dostal koncem minulého století a za těch pár desítek let se zabydlel nejen v posilovnách, rehabilitačních centrech, ale i v porodnicích, domácnostech a dokonce i v kancelářích. Je cenově dostupný a skladný. Jen při jeho výběru je třeba dbát na to, abychom zvolili správnou velikost vzhledem k výšce postavy.
Jak si vhodně zvolit velikost míče?
Nejjednodušším kritériem pro volbu míče je výška, avšak je třeba zohlednit i pravidla správného sezení. Jak na to? Nejmenší míče o průměru 45 cm jsou vhodné pro děti a lidi s výškou do 140 cm. Míč této velikosti (nebo menší s průměrem 35 cm) můžete využít při cvicích pánevního dna nebo procvičování břišních svalů, když je míč umístěn mezi koleny.
Čísla, která potřebujete znát
-
výška postavy 140 až 160 cm - průměr míče 55 cm
-
výška postavy 160 až 170 cm - průměr míče 65 cm
-
výška postavy 170 až 180 cm - průměr míče 75 cm
-
výška postavy nad 180 cm - průměr míče 85 až 95 cm
Správné sezení na míči je důležité
I sezení na míči má své zásady. Nejdůležitější z nich zní - kolena musí být nižší než kyčel (samozřejmě, sedíme uprostřed míče). Hřbet je narovnaný, ramena směřují vzad, hruď je vypnutá, nohy rozkročené na šířku ramen, lýtka jsou kolmo k zemi a nesmí se dotýkat míče.
Cvičení s míčem je účinné, protože ...
-
pomáhá při problémech s páteří
-
všechny pohyby vycházejí ze středu těla, resp. jádra (jde o svaly zad, břicha a pánve) - cvičení s míčem tyto svaly posiluje, zlepšuje celkovou stabilitu, chrání páteř a je nápomocné při provádění běžných činností
-
je řešením pro svalovou dysbalanci (nerovnováhu), která způsobuje nejen špatné držení těla, ale i bolest
-
použitím míče můžete cvičit intenzivněji - větší míč je náročnější na udržení rovnováhy, a tím více námahy musí člověk vynaložit
-
je užitečná pro začátečníky, protože si osvojí zásady správného držení těla při cvičení
-
gymnastický míč je levná, snadno dostupná a bezpečná cvičební pomůcky
-
cviky prováděné pomocí míče jsou zajímavější, zábavnější, účinnější a spálíte více energie
-
pomocí fitmíčů můžete účinně posilovat různé části těla, nebo si dopřát akční kardio trénink (skvělý je například jumping)
Sexy břicho s míčem
Při cvičení břicha s míčem (nebo i bez něj) mějte na paměti, že účinnějších je 5 správně provedených opakování cviku, než 100 nesprávných.
Na co je třeba myslet při posilování břicha s míčem?
Dbejte na to, aby byla pánev zatlačena do míče (případně podložky). Zajistíte tak nejen stabilitu, ale i posílení hlubokých svalů břicha. Zdvihy, například při "sklapovačkách" provádějte svaly břicha a ne krční páteří, pohled směřuje nahoru a nepomáhejte si rukama - při rukách za hlavou ,lokty směřují do stran a ne dopředu.
Autor: Martina Dvořáková