Exekutor vám může sáhnout na finance či majetek, pokud jste měli někomu zaplatit v určité lhůtě a nezaplatili jste. Například zdravotní a sociální pojištění, splátku úvěru, půjčky či fakturu za telefon. Všechna tato finanční odškodnění jsou vaším peněžním závazkem. V takovém případě soudní exekutor vymáhá peněžité plnění. O nepeněžní plnění jde, pokud existuje jiná povinnost, nejčastěji určená rozhodnutím soudu, kterou jste si nesplnili. Může spočívat v povinnosti vystěhovat se z bytu, nemovitosti, nebo povinnosti vydat nějaké věci, cenné papíry či uskutečnit nějakou práci nebo výkon.
Exekuční řád nestanoví minimální částku, od které je možné exekuci vést. Věřitelé však zvažují návrh na provedení exekuce v případě velmi nízké pohledávky. Vedení exekuce pro ně musí být stále výhodné. Její zahájení totiž předpokládá dodatečné náklady než zaplacení soudního poplatku či služby advokáta.
První dokument, rozhodnutí, které exekutor doručuje, je vyrozumění o zahájení exekuce. Když dokumenty dlužník nepřebírá, a to i záměrně, může se o exekuci dozvědět až od exekutora osobně, když ho tento navštíví, nebo mu zablokuje nějaký majetek. Nejčastěji prostředky na účtu v bance, zda auto na dopravním inspektorátu.
Můžete, ale jen do zahájení exekučního řízení, tedy do podání návrhu na provedení exekuce. Do té doby si svou povinnost můžete splnit dobrovolně. Exekuční řízení začíná dnem, kdy vám byl exekutorem doručen návrh na výkon exekuce. Exekutor však provádí úkon, až když mu soud doručí pověření k provedení exekuce. Jde v podstatě o úkon soudu, když tento jakoby uzná, že exekuce je důvodná a zákonná. Po zahájení exekuce již nelze hovořit o dobrovolnosti ani možnosti situaci zvrátit. Ledaže by s tím souhlasil věřitel. Tyto situace jsou však pro něj nevýhodné. Buď z důvodu právní nejistoty zabezpečení své pohledávky, nebo placení nákladů exekuce místo povinného.
Nejdůležitější je spolupracovat! To znamená dohodnout s exekutorem co nejméně bolestný způsob zaplacení při vynaložení co nejmenších nákladů exekutora. Pokud totiž vymáhá peněžitou pohledávku, tato je většinou úročena a úrok narůstá. Soudní exekutor vymáhá i náklady exekuce, které sestávají z hotových výdajů, které vynaloží v konkrétním řízení, a z jeho odměny.
Čím méně úkonů exekutor provede a čím rychleji se to skončí, tím je to pro dlužníka levnější.
Pokud dokážete závazek zaplatit v krátké době na účet exekutora, tedy do 14 dnů od převzetí vyrozumění o zahájení exekuce, nepřijdete o movitý ani nemovitý majetek. Když to tak dlouho nezvládáte, můžete navrhnout splátkový kalendář tak, abyste o svůj majetek nepřišli. Běžně však exekutor prodává movitý i nemovitý majetek, nebo jiná aktiva. Pokud totiž exekutor návrh na provedení exekuce převezme, zavazuje se, že exekuci provede a pro věřitele zajistí vymožení pohledávky. Institut soudního exekutora vznikl právě z důvodu vynucení povinnosti plnit a v tom případě musí exekutor zpeněžovat majetek dlužníka.
Funguje tzv. Centrální registr exekucí. Za poplatek vám poskytnou informace o účastnících řízení a výši vymáhané pohledávky.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.