V krátkosti si to shrneme. Nepochybně si třeba kromě ceny všimnout i žehlící plochu, její kvalitu a zhotovení, protože žehlicí plocha je základem lehkého a kvalitního žehlení. Dále se je třeba podívat, jaký má žehlička příkon, jednotlivé funkce, odvápňovací systém, samočištění, jaká je její kapacita nádrže na vodu, zda je vhodně ergonomicky přizpůsobena vašim potřebám, jaká je její velikost, hmotnost, vzhled apod.
Základem každé žehličky je nepochybně žehlicí plocha, která bývá zhotovena z různých materiálů (hliníku, teflonu, tvrdé oceli s různou povrchovou úpravou, smaltu, keramiky a pod.), Jejichž technologie výroby je chráněna ochrannou značkou či patentem. Výběr žehlící plochy by se neměl podcenit, i když výrobci stále přicházejí s novými materiály, provedeními a tvary. Kvalita žehlicí plochy se odrazí na klouzavosti a lehkosti při žehlení. Úměrně platí, že čím je žehlicí plocha klouzavější, tím jednodušší je žehlení a náš výdej fyzické síly na tuto činnost mnohem menší.Žehlicí plocha musí samozřejmě i něco vydržet, protože nikdy nežehlete oblečení s knoflíky, zipy či jinými funkčními a dekorativními prvky z tvrdších materiálů. Pokud má žehlicí plocha např..hliníkový povrch, může se snadno poškrábat, protože hliník je měkký. Rovněž teflonový povrch se dá nesprávným zacházením snadno poškodit až do takové míry, že se začne odlupovat.Kvalitní žehličky mají žehlící plochu z tvrdé oceli s povrchovou úpravou, která zaručuje dobrou kluznost. Mezi nejstabilnější a nejkvalitnější povrchy patří keramická žehlící plocha. Kvalita a efektivita vyžehlení závisejí také na rozložení parních otvorů a rozvodů páry. Platí zde jednoduchá zásada: parní schopnost žehličky závisí na způsobu umístění a počtu otvorů na celé žehlící ploše. Některé žehličky mají i zpětnou špičku, která pomáhá eliminovat vytváření záhybů a zmačkání při zpětném žehlení.
U různých značek jsou i různé názvy těchto funkcí, jako např.. konstantní napařování nebo permanentní pára, či automatická pára a pod. Zavěšený oděv vám zase umožní žehlit žehlička s funkcí svislého napařování nebo se může označovat jako Vertical systém nebo vertikální pára. Velmi velké pomačkání a záhyby dokonale vyžehlí modely žehliček s parním šokem. Tato funkce se označuje také jako parní ráz, puls, impuls a napařovací funkce Turbo a pod. Setkat se můžete také s funkcí napařování při nízkých teplotách. Některé typy žehliček mají regulaci množství páry v jednotlivých stupních, např.. 0, 1, 2, nebo plynulou regulaci páry, např.. od 0 do 40 g / min apod.. Tyto údaje jsou uvedeny v technických popisech výrobků. Intenzita napařování při jednotlivých funkcích uvádí množstvím páry v gramech za minutu. Při permanentní páře je to obyčejně hodnota od minimálně 20 až 40 g / min, při parním šoku minimálně od 65 do 80 g / min a více. U parních centrech bývají tyto hodnoty dvojnásobné.
Od příkonu žehličky závisí kvalita vyžehlení, proto by neměl být menší než 1 200 W. Nejdokonalejší modely dosahují příkon 2 000 až 2 200 W, přičemž je běžná i hodnota 2 400 W.
Průvodním znakem užívání vody ve spotřebičích, zda chceme, nebo ne, je vodní kámen, jehož tvorba závisí na tvrdosti vody. Vodní kámen má vliv na funkčnost a životnost. Proto se u některých napařovacích žehličkách z tohoto důvodu používá pouze destilovaná voda. Tuto informaci je vhodné zjistit přímo u prodejce nebo si třeba pozorně přečíst návod k obsluze spotřebiče a podle toho použít destilovanou nebo obyčejnou vodu. Pokud použijete destilovanou vodu do nevhodného typu žehličky, můžete ji poškodit, a naopak. Pokud se nechcete zabývat otázkou, zda použít obyčejnou, nebo destilovanou vodu, řešením je odvápňovací systém, který neklade velké nároky na údržbu spotřebiče a zabraňuje tvorbě vápenného povlaku v parní komoře. Tehdy se může do žehličky použít i obyčejná voda. Odvápnění vody zabezpečují např.. odvápňovací kuličky nebo tyčinky, které umožňují použít obyčejnou vodu do určité tvrdosti. Výhodou vyšších modelů žehliček je samočisticí schopnost, která se často označuje jako Selfclean (bez použití odvápňovací tyčinky). Zabraňuje tomu, aby se v parní komoře a otvorech žehlící plochy tvořil vápenný povlak, který snižuje funkčnost a časem způsobuje i nefunkčnost žehličky. Stále se ještě používají i žehličky s odvápňovacími kazetami, které je třeba vyměňovat, což je jejich nevýhoda. Často je problém odhadnout, kdy je třeba je vyměnit. S používáním napařovacích žehliček souvisí i ochrana před odkapáváním - Antidrip systém nebo Drip stop a pod. Tato funkce zajistí, že pokud je žehlička ohřátá na příliš nízkou teplotu a pára by mohla začít kondenzovat, tvorba páry se zastaví a tím se zabrání vzniku nežádoucích kapek.
Žehlení je činnost, při které se dá snadno popálit nebo něco spálit. Proto je třeba si všímat i funkce bezpečnosti, abychom těmto problémům předešli. Některé modely žehliček mají funkci automatického vypnutí. Spotřebič položený na žehlicím prkně se při nečinnosti nebo pokud jej zapomenete vypnout, vypne v krátkém časovém intervalu, např.. po 30 sekundách, případně po 5 až 8 minutách (závisí to od značky a modelu žehličky), pokud je uložen ve svislé poloze. U některých typů žehliček se tato funkce nazývá Autostop. Toto elektronicky bezpečnostní automatické vypnutí vás ochrání také před nebezpečím při převrhnutí spotřebiče. Samozřejmostí by měla být teplotní pojistka s kontrolkou dosažené teploty zabudovaná do žehličky. Ta v případě poruchy regulátoru ochrání žehlenou textilii před spálením, případně zabrání vzniku požáru.Rovněž je třeba si vyzkoušet, zda vám daná žehlička vyhovuje z ergonomické stránky, zda jednotlivé ovládací prvky spotřebiče jsou snadno dostupné, zda vám vyhovuje hmotnost žehličky, ohebnost a délka přívodní šňůry, čímž předejdete zbytečným rizikům při manipulaci. Dále je třeba zkontrolovat, zda je přiložen návod k obsluze spotřebiče, jaká je záruka, zda je přiložen záruční list s uvedením seznamu záručních opraven.
Žehlení je také jednou z oblastí, při které bychom měli dbát na úsporu elektrické energie. I když se to zdá nemožné, i zde se dá ušetřit. Samozřejmě, že ideálem by byly nemačkavé materiály, které bychom nemuseli žehlit vůbec, a pak byste ušetřili nejvíce energie, ale to asi těžko dosáhnete. Je důležité mít kvalitní žehličku, která žehlení usnadňuje, ale to ještě neznamená výraznou úsporu energie. Prvním krokem k dosažení úspory energie je umět si žehlení zorganizovat. Výhodou je prádlo žehlit v plynulém chodu, to znamená, že před samotným žehlením si třeba prádlo roztřídit podle teploty žehlení, podle druhu a materiálu. Úspory přináší i využití zbytkového tepla, proto je vhodné jemné prádlo žehlit na konec po vypnutí žehličky.Pomůckou při volbě správné teploty při žehlení jsou štítky se značkami na textilních výrobcích, upozorňující, jak je správně žehlit, pokud jsou, jak to obvykle bývá, je neodstřihněte. Příliš vlhké nebo příliš vysušené prádlo vyžaduje větší spotřebu energie a času stráveného při žehlení.Nezapomínejte, že i to, jak prádlo rozvěsit, posbírat a složit, má vliv na úsporu energie. Každé pokrčení navíc prodlužuje žehlení, čímž se zvyšuje spotřeba energie.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.