můžeme kromě klasického napařování nad hrncem použít speciální parní hrnce a dokonce i mikrovlnky. Nejvyspělejším způsobem je však parní trouba s možností multifunkčního ohřevu. Takto se dá kombinovat pravá sytá pára s klasickým horkovzdušným ohřevem (horní / spodní ohřev, gril a podobně).
Fritézy se zahanbeně krčí v koutě. Velkým hitem zdravého kulinářství se staly parní hrnce, i když je třeba přiznat, že o své místo v kuchyni soupeří se zaběhnutým a osvědčeným vařením v klasických hrncích. Oproti nim však ty parní nabízejí několik výhod navíc: pokrmy se připravují bez tuku, jídlo si zachová vitamíny a minerály, lákají barvou, neztrácí se přirozená chuť, potraviny zůstávají šťavnaté a bez připálenin.
Při jednom vaření lze připravit až tři druhy surovin - podle počtu varných misek. Délka vaření závisí na množství surovin či typu masa. Do spodní misky, blíže k vyvíječi páry, ukládáme potraviny vyžadující delší čas přípravy (maso), do horní například zeleninu nebo misku se základem na omáčku. Přestože se suroviny budou v hrnci potit, jednotlivé pachy nepřicházejí do styku. Při dušení většího množství surovin se doporučuje potraviny promíchat.
• Při vaření uniká pára i z hrnce. Proto hrnec umístěte tak, aby byl v dosahu elektrické zástrčky - tam, kde pára nepoškodí například omítku nebo nezamlží skleněná dvířka na horních skříňkách.
• Nenáročné je vyzkoušet vaření v páře v nerezovém hrnci, na který usadíte děrovanou vložku. Nezapomeňte ji přikrýt.
• Na trhu jsou i titanové hrnce se skleněnými nástavbami.
• Se solí a pepřem se příliš neshodují pokrmy připravené v páře. Horká pára kondenzující na chladnějších površích téměř všechno smyje. Kořeněnou chuť lze dosáhnout naložením do marinády.
V kombinaci vyvíječe páry s dodatečnými topnými tělesy se zkrátí čas "pocení" a řádně nám při vaření a pečení pomůže. Nejprve se rozhodněte, zda upřednostníte pouze parní troubu bez možnosti upéct si kuře do křupava, nebo alibisticky zvolíte kombinovanou troubu. Ta dokáže zcela nahradit klasickou i mikrovlnnou troubu a včerejší chod bude k nerozeznání od čerstvého. Trouba kombinovaná s horkým vzduchem není napojena na přívod vody, má pouze zásobník na vodu. Při pečení se střídá pára s takzvaným intervalovým pečením, zpravidla v poměru 1: 3. Jaké jsou výhody parních trub? Stejné jako u parních hrnců. Až na to, že trouby je předběhnou výkonností i objemem. Umožňují připravit až čtyři jídla najednou. Nedejte se odradit typy na první pohled náročnými na obsluhu. Jsou složitější typy (s nastavováním požadovaného programu) i jednodušší, které program vyberou automaticky.
Vaří, a to hned na čtyři způsoby:
1. v páře (při teplotě od 40 do 100 ° C),
2. v páře a s přidaným horkým vzduchem (přes 200 ° C),
3. nejprve vaří v páře, pak automaticky přejdou na horký vzduch a dopečou; při tomto programu musí trouba před dalším cyklem vychladnout,
4. pomalu při nízké teplotě - maximálně zdravě.
Dále: zahřívá, zavařuje, sterilizuje, rozmrazuje a přípravu domácích pařených knedlíků nebo pečení bábovky považuje za výzvu. Pouze pro topení ji nepoužívejte!
• Vyžaduje napojení na přívod a odvod vody.
• Nezná problém s čištěním - pára nečistoty rozpustí, stačí je zlehka setřít.
• Vaření v parní troubě je ukončováno opatrně: některá topná tělesa se musí nejprve zchladit.
• Pozor na páru při závěrečném otevírání!
Nadchne nejen šťavnatý pokrm jako výsledek, ale i jeho příprava. Těžkou nádobu z vypálené hlíny třeba i s víkem na půl hodiny ponořit do studené vody. Pak třeba mísu naplnit pochoutkami a vložit na spodní rošt do studené trouby. Bez tuku, soli a přidané vody. Troubu zapnout na 100 ° C a péct. Při pečení se z pórů hlíny uvolňuje nasáklá voda a vniká v podobě páry do pokrmu. I tento pomocník spoří: v tomto případě vitamíny a živiny. Asi ho přece jen je třeba zase oprášit. Jako tip na recept doporučujeme klasiku - kuře se zeleninou.
Mnozí z nás určitě mají někde v komoře odloženou starou hliníkovou kuktu (po novém tlakový hrnec) a mnozí ji ještě i dnes využívají. V současnosti jsou na trhu nezvyklé verze tlakových hrnců - z ušlechtilých kovů a se zkrocení výbušné povahy. Samozřejmě, kdo má nepříjemné zkušenosti s tlakovým hrncem, bude zastávat své stanovisko navzdory technologickému pokroku.
1. Čas vaření se zkracuje až o dvě třetiny.
2. Šetří energii - některé typy tlakových hrnců dokonce až o 70% v porovnání s klasickým způsobem přípravy jídel v hrnci.
3. Jsou vybaveny bezpečnostními pojistkami (ventily). Větší jistotu z hlediska bezpečnosti zaručí značkové tlakové hrnce, které jsou však o něco dražší. Vaření v tlakových hrncích plně vyhovuje rychlému životnímu stylu, protože při něm strávíte jen polovinu času než při tradičním vaření. V jednom hrnci můžeme vařit až dvě jídla najednou. Navíc vaření v páře splňuje i požadavky na zdravá jídla.
Při vaření v tlakovém hrnci je vhodné naplnit jej do dvou třetin. Podle množství jídla, které běžně připravujete, si pak musíte vybrat i vhodnou velikost tlakového hrnce.
Příznivců páry mezi mikrovlnnými troubami poznáte podle funkce Steam - prodávají se s nádobou na vaření v páře a senzory 6. smyslu teplotu a množství páry stále kontrolují. Samy si zjistí, jakou teplotu má vložený pokrm, a přizpůsobí se požadované úpravě.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.