Pračky a sušičky - mýtus, pravda a doporučení
Datum článku: 10. 4. 2014
Jsou inteligentní, citlivé a velmi samostatné. Tyto přívlastky už zdaleka nepatří jen moderním ženám, ale i pračkám a sušičkám. Bez těch prvních si už snad ani neumíme představit fungující domácnost, o účelnosti těch druhých se dosud vedou živé diskuse. Tak či onak, inteligentní technologie a citlivé senzory vám usnadní domácí práce a ušetří i rodinný rozpočet.

Co je pravda na mýtech?
-
Podle některých názorů sušička zbytečný spotřebič. Stačí šňůra nebo sušák na prádlo.- Je pravda, že sušení prádla v sušičce nemusí vyhovovat každému. Většinou si ji koupí lidé, kteří během zimních měsíců nemají kde sušit prádlo. Oblibují si je zejména maminky, kterým usnadňují péči o děti. Benefitem, který oceníte, je i rychlost sušení.
-
Sušička poškozuje vlákna horkým vzduchem - prádlo ztrácí na kvalitě a blednou barvy. - Moderní sušičky mají inteligentní funkce, které předcházejí poškozování vláken oblečení. Technologie sušiček s tepelným čerpadlem umožňuje sušit i nejjemnější textilie. Díky technologii kontroly teploty, a zejména zbytkové vlhkosti a postupného ochlazování zůstane oblečení nepoškozené. Při správném naplnění sušičky se prádlo nemůže zamotat ani poškodit. Ale je třeba si dobře všímat informačních štítků na oblečení. Navíc, v sušičce se prádlo nepřesuší. Přesušené prádlo (při klasickém sušení na slunci) se těžko žehlí, teplotu žehličky je třeba nastavit na vyšší stupeň, a tím se poškozují vlákna.
-
Provoz sušičky je finančně náročné. - Starší modely sušiček byly skutečně náročné na spotřebu elektrické energie. Současné modely s tepelným čerpadlem dokáží vysušit prádlo při nižších teplotách, díky čemuž se snížila spotřeba. Sušička v energetické třídě A -40% při 9-kilogramové náplni spotřebuje necelé 2 kWh, což představuje náklad necelých šesti korun. Například trička po vytažení ze sušičky není třeba žehlit, před skládáním je stačí jednoduše vyhladit rukou. To šetří energii, kterou by jinak spotřebovala žehlička.
-
Prádlo ze sušičky není třeba žehlit. - Je pravda, že sušička výrazně snižuje potřebu žehlení. Závisí to však i na druhu materiálu textilií a množství prádla, které do ní vložíte. Pokud v sušičce necháte více volného prostoru, prádlo má možnost se načechrat a nepomačká se. Pokud ji však přeplníte, prádlo se stlačí a pomačká.
Sušičky
Typy sušiček. Klasická ventilační sušička odvádí horkou páru přes odsávací potrubí mimo sušičku, proto musí být napojena na ventilační systém, který ji odvede do exteriéru mimo místnosti. Tento typ sušičky je vhodnější spíše do domu než do bytu. Naopak kondenzační sušička s tepelným čerpadlem kondenzuje horkou páru ve výměníku tepla na vodu, kterou shromažďuje v zásobníku (po ukončení sušení z něj vodu jednoduše vylijete), případně se odvádí přímo do kanalizace. Tento typ sušičky nemusí být ve větrané místnosti.
Kam s ní?
Sušička se nejčastěji umísťuje na pračku (výhoda v případě malých bytů) nebo vedle ní. Pokud se rozhodnete investovat do kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem, a v koupelně nemáte místo, můžete ji skrýt například i v šatníku na chodbě (během sušení však musí být šatník otevřený).
Sušička dokáže pracovat i se suchým prádlem
-
Pokud potřebujete oblečení navonět (ať už byl na příčině pobyt v baru, nebo zatuchlý v šatníku), sušička pomocí speciálního programu (například Refresh) suché prádlo provzdušní a osvěží - párou nebo pouze proudícím vzduchem. Totéž lze využít i u ložního prádla, před povlékáním ho dejte do sušičky na osvěžení.
-
I v třídění je třeba mít systém. Systém třídění prádla je podobný jako u pračky - stejně jako se snažíte prát textilie z podobných materiálů, i sušení funguje na podobném principu. Je logické, že oděvy ze syntetických vláken se vysuší dříve než například bavlněný ručník či vlněný svetr. Důležité je řídit se pokyny na štítcích na oblečení.
-
Po každém sušení vyčistěte sítko v bubnu. Zachycují se na něm drobná vlákna z prádla.
Pračky
-
Aby pračka dlouho a dobře sloužila, postarejte se o její blaho.
-
Po praní odpojujte spotřebič z elektrické sítě, zavřete přívod vody, nechte otevřená dvířka a dávkovač na prací prášek, aby se vyvětrala zbytková vlhkost.
-
Pravidelně kontrolujte a čistěte odtokový filtr. Budete překvapeni, co všechno v něm najdete, například knoflíky, mince, sponky. Pokud jste ho déle nečistili, pračce komplikujete práci při odčerpávání vody z bubnu. Zanesený filtr může být i příčinou nepříjemného zápachu.
-
Běžná péče o pračku by měla zahrnovat i čištění dávkovače na prací prostředek - mohou se v něm nacházet zaschlé zbytky.
-
Jednou za čas spusťte program s vyšší teplotou, případně použijte speciální prostředek na čištění pračky na odstranění usazeného pracího prášku a bakterií.
-
Důležitá součást pračky je topné těleso. Kvalitní prací prášky obsahují změkčovače, které eliminují usazování vodního kamene. Ideální je odvápnit ji dvakrát ročně. V oblastech s tvrdou vodou je vhodné jednou za čas přidat do vody octovou vodu a pustit naprázdno při nejvyšší teplotě - rovněž se odstraní usazeniny vodního kamene.
Autor: Martina Dvořáková