všech velikostí, tvarů a barev. Záleží pouze na vás, která se stane tou vyvolenou a odvezete si ji k vám domů.Jednotlivé značky se předhánějí v nabídce různorodých programů, počtu otáček a dalších funkcí, které mají jejich produkty ve výbavě. Zatímco někdo přihlíží zejména k rozměrům přístroje, jiný se rozhoduje podle programů, spotřeby či rychlosti praní. Pokud máte doma malé děti nebo třeba alergiky, asi vás bude zajímat i nabídka speciálních antibakteriálních programů. Neměli byste přehlédnout délku záruční lhůty, možnost předplacení delší záruky či vzdálenost do nejbližšího autorizovaného servisu - to vše jsou také nezanedbatelné faktory.
Je velmi důležité, kam vaši novou pračku chcete umístit, zda s ní počítáte do koupelny, kuchyně, nebo zda máte ve vašem příbytku prádelnu. Do malých prostor jsou ideální úzké pračky s předním plněním s hloubkou 37 až 40 cm. Svrchu plněná pračka je vhodná do prostorů s omezenou šířkou. Otevírání směrem nahoru zabírá asi 50 cm prostoru nad pračkou. Model s okénkem zase umožňuje (kromě hypnotického pohledu na rotující prádlo) využití prostoru nad pračkou. Vrchní deska se dá použít jako odkládací prostor nebo praktický přebalovací pult. Dnes se lze setkat i s úpravou zpředu plněné pračky pro vestavbu. Úzké pračky (takzvané "slimky") řeší situaci v prostorech s malou hloubkou.
• nastavení na praní určitého druhu vlákna - nejdůležitější (teplota a otáčky odstřeďování jsou automaticky součástí nastavení),
• možnost samostatného regulování teploty - umožňuje přizpůsobit teplotu podle druhu vlákna,
• nastavení otáček odstřeďování.
V současnosti se prodávají pračky s náplní od tří až do deseti kg; tento údaj platí vždy pro takzvané těžké materiály, čili pro bavlněné prádlo nebo výrobky ze lnu. Nejčastěji se setkáváme s maximální náplní 5 kg, která vyhovuje nejširšímu spektru uživatelů. Jak říká zdravý selský rozum - pračku s menší kapacitou vybíráme do malých domácností. Pokud je vás doma více, máte malé děti nebo bydlíte se sportovcem, asi oceníte pračku s větším objemem. Zvýšená kapacita pracího bubnu má hned několik výhod. Větší prostor znamená šetrnější a účinnější praní a omezení pomačkání. A nemusíte se obávat vyšších nákladů, moderní pračky vám dokonce energii ušetří!
• spotřeba vody a energie,
• množství prádla, které na jednou vložíte do bubnu (běžná nabídka praček na našem trhu má schopnost vyprat od 3,5 do 10 kg suchého prádla),
• schopnost pračky určit si množství potřebné vody podle množství a druhu prádla (množstevní automatika),
• čas potřebný na vyprání prádla - čím šikovnější pračka, tím kvalitněji a za kratší dobu udělá svou práci.
Pokud nemáte balkon nebo jiné místo na sušení prádla, váš problém může vyřešit pračka se sušičkou. Asi si třeba vše dobře uvážit, protože sušení je dost energeticky náročné a při kombinovaném spotřebiči se dá obvykle sušit pouze polovina maximální hmotnosti prádla. Na trhu jsou v nabídce sušičky samostatné nebo i jako kombinace. Mnoho firem láká zákazníky na zvýhodněnou koupi setu pračka plus sušička, finanční úspora nebývá malá, ale rozhodnutí je samozřejmě na vás. Moderní pračky také nabízejí možnost nastavení otáček odstřeďování. Za běžný standard považujeme otáčky do 800 ot. / min., které jsou pro kvalitní vyprání a odstředění dostačující/. Pokud chcete sušit prádlo v sušičce nebo v kombinované pračce se sušičkou, měli byste volit i vyšší nastavení otáček. Čím více odstředíte prádlo, tím bude sušení méně energeticky náročné.
• levné prací prášky často obsahují velmi agresivní přísady, které mohou poškodit vnitřní součásti pračky, a tím zkrátit její životnost,
• zbytečně netrapte její elektronický mozek chaotickým přestavováním programů, i pračka je jen lepší stroj: tak tedy pomalu a po jednom. Cena celé nové řídící elektroniky u některých spotřebičů vás vyjde přibližně na 15% z ceny nového spotřebiče.
Rychlou představu o spotřebě elektrické energie získáte z údaje o takzvané energetické třídě. Energetická třída je vyjádřena písmeny A + ++až C, kde A značí nejmenší spotřebu energie a C největší. Musí se povinně uvádět u každé pračky. Spotřeba vody se pohybuje od přibližně 40 do 100 litrů na jedno praní. Zatímco starší pračky se ovládaly pomocí mechanického programátoru, ty moderní jsou řízeny elektronicky. Jejich největšími přednostmi jsou jednoduchost ovládání a automatické řízení pracího cyklu podle výsledku dosavadního praní. Technologie šestý smysl v nejvyšších modelech Whirlpool nebo Fuzzy Logic, například u modelů Elektrolux, využívají právě elektronické řízení. Praktické LED kontrolky umožňují přehlednější a rychlejší kontrolu nad spotřebiči.Pračky jsou také vybaveny automatickými bezpečnostními funkcemi, které včas zjistí poruchu a umožní najít vhodné řešení problému (LED zanesení filtru, připojení vody, nezbytný servisní zásah).
které by měly v pračce zachránit co se dá před "zkamenělinami", se stále vzpomíná vodní kámen. Dnes jsou na trhu pračky s plastovou vanou, takže jedinou součástkou pračky, které hrozí poškození vodním kamenem, je topné těleso. Je na zvážení, zda se vyplatí investovat do výměny topného tělesa, nebo používat změkčovací prostředky.
Stačí, když dáme na rady zkušenějších. Máte na to manuál? Za dobrým výsledkem praní se skrývá správné používání pračky, dobrý prací prostředek, volba odpovídajícího programu praní ... a trocha pozornosti.
• Nezapomeňte vyprázdnit kapsy všech oděvů. Zapomenutý papírový kapesník se přilepí na každý praný oděv.
• Prádlo roztřiďte podle druhu vlákna a barvy.
• Oděvy tmavých a velmi pestrých barev perte samostatně, nikdy ne spolu s bílým prádlem.
• Pokud oděv obsahuje více druhů vláken, výběr programu přizpůsobte nejjemnějšímu z nich.
• Ideální náplň pračky obsahuje oblečení ze stejného druhu vlákna, stejného stupně znečištění a různé velikosti.
• Při praní oděvů z velmi jemných vláken zvolte nízký stupeň odstředivých otáček.
• Podprsenky s kovovými kosticemi perte v sáčku nebo v povlečení podhlavníku. Vypadlá kostice z podprsenky může poškodit buben pračky nebo topné těleso.
• Zapněte řemínky, svažte šněrovačku, zapněte zipy tak, aby nepoškodily ostatní prádlo.
• Sešjite roztrhané oděvy, přišijte uvolněné knoflíky.
Prací prostředek závisí na druhu vlákna, barvy, teploty praní a stupně znečištění. Osvědčený recept je následující:
• plná náplň - dávka doporučená výrobcem,
• poloviční náplň - 3/4 doporučené dávky pro plnou náplň,
• minimální náplň (asi 1 kg) - 1/2 doporučené dávky pro plnou náplň - při velmi tvrdé vodě je třeba zvýšit dávku pracího prostředku a opačně, při velmi měkké vodě dávku snižte, při máchání doporučujeme používat avivážní prostředky.
ale různé skvrny je třeba před praním odstranit a až pak prádlo vyprat.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.