Není káva jako káva

Datum článku: 21. 3. 2014

Je to tak, malým černým opraženým zrnkům kávy propadlá celý svět. Bez lahodného nápoje z nich si nedokážeme představit ani začátek dne, ani jedinou volnou chvíli. Nejenže dobře chutná, příjemně voní, ale pomáhá i probudit síly v našem organismu. Abychom nápoj s takovými vlastnostmi získali, musíme mít nejen kvalitní zrnka, ale i kvalitní přístroj. Vždyť je už čas na dobrou kávu, ne?

Není káva jako káva

Někdy si kávu vychutnáme více, jindy méně

Někdy voní úplně nezapomenutelně a jindy si raději, jak se řekne, necháme zajít chuť. Tajemství je mimo jiné i v její přípravě - od turecké kávy až po jemnější úpravy jako espreso či cappuccino a pod. To, že na takzvaného turka v našich domácnostech stačí pouze vařící voda z rychlovarné konvice, umletá káva a pořádný hrnek, ví už malé dítě. Ačkoli je to nejlehčí příprava, je i nejškodlivější. Přímo po zalití má sice příjemnou vůni, ale třeba ji vypít hned, protože káva se při dlouhém kontaktu s vodou připálí. Zároveň se uvolňují škodliviny, které jsou obsaženy v sedimentech. Zatímco káva chladne nebo záměrně čekáte, až vychladne, i více škodlivin se uvolní. Připálení váš jazyk obvykle tak snadno nezjistí, ale bušící srdíčko a žaludek ano. Vůbec si pocit těžkého žaludku nespojujte s účinkem kofeinu, ten začne působit až za dvacet minut po vypití kávy. Příprava kvalitní kávy - filtrované, espresa nebo cappuccina apod. - ve srovnání s naším "turkem" to až tak lehké nebude. Bez pomoci kvalitních přístrojů to prostě nejde.

Jaká je správná turecká káva?

Připravuje se ve speciální nádobě, která se nazývá ibrik nebo i džezva. V ibriku, který je obklopen horkým pískem, se voda s kávou třikrát přivede pod bod varu. Připravený nápoj se nalije do samostatné nádoby a usazenina se uchová ve zvláštní misce. Pravá turecká káva má velmi silnou chuť, je velmi hořká, čímž se všechny ostatní chutě dostávají do pozadí. Při takové přípravě kávy však všechno nejlepší z ní zanikne.

Jak si správně připravit kávu a v čem?


Nejlepší a nejchutnější káva je z čerstvě umletých zrnek. Z nich se při dodržení správného postupu dá vytěžit maximum účinných látek. Jak jsme již uvedli, bez kvalitních přístrojů lahůdka to určitě nebude. V současnosti jsou na našem trhu dostupné jednoduché překapávače na filtrovanou kávu. Horká voda v nich kávou pouze přoteče. Výsledek vůně a chuti kávy v tomto případě závisí na množství vody a čerstvě umleté ​​zrnkové kávy, které dáme do části filtru při přípravě. Pozitivem je, že získaný nápoj neobsahuje kávovou sedlinu. Filtrovaná káva je velmi jemná a nepřipálí se, ale je málo hutná. Filtrováním získáme z kávy pouze 16 až 18 procent účinných látek, které obsahuje. I zde platí - čím je káva jemněji umletá, tím více látek z ní lze získat. Nesmí být však příliš jemná, aby voda mohla protéci. Takto připravenou kávu třeba vypít co nejdříve, pokud konvicí pod filtrem je skleněná nádoba, z níž se káva přímo servíruje. Některé z modelů jsou vybaveny i takzvaným aromafiltrem, který zajišťuje stálost vůně, případně mají i hermeticky uzavřenou konvici s termoobalem. Ten pomáhá udržet stálou teplotu kávy.

Mokka kávovary

Celé zařízení se postaví na vařič. Vařící voda přes kávu překape a můžeme ji rovnou servírovat. Někdo říká, že pije pouze mokka kávu. Tak jaká je opravdu mokka káva? Součástí její správné přípravy je i správné umletí a dávkování. V kávovarech by se káva do sítka neměla tlačit. Příliš mnoho suroviny způsobí její připálení. Malé množství suroviny se zase nedostatečně vyluhuje a káva bude jakoby nedovařená. Ve srovnání s filtrovanou kávou se používá voda s vyšší teplotou, která přes kávu proteče malým tlakem přibližně 2 bary. Tak se dosáhne dostatečné vyluhování a mnohem intenzivnější chuť.

Své místo v domácnostech mají i nádoby s velmi jemným sítkem 

Dovnitř se nasype káva a přelije vroucí vodou. Po vyluhování se usazenina stlačí dolů a nápoj můžeme servírovat.

Kromě těchto přístrojů se setkáváme i se složitějšími digitálními přístroji,

s širokou nabídkou souprav na espreso a cappuccino, s různými kombinacemi se samostatnými dvěma částmi na překapávanou kávu a espreso apod.., Dokonce i s vestavnou. Jako příklad můžeme uvést "rodinné" kávovary, kde v jednom přístroji uvaříme různé nápoje, najednou espreso (s různou silou), cappuccino, překapávanou kávu, rozmanité čaje, kakao a pod. Nápoje nemusíme konzumovat hned, protože pokud má přístroj dokonalé termokonvice (často nahrazují skleněné nádoby), udrží nápoj dlouho horký. Povrch takových nádrží na vodu v kávovaru je většinou z nerezového materiálu. Filtry na kávu jsou pevné, u jiných přístrojích se využívají výměnné papírové. Přístroje mají zabudované i speciální filtry, které zabraňují usazování vodního kamene. Obsah kávovarů je obvykle 1 až 1,5 litru. Jsou však i menší přístroje na výrobu jednoho šálku kávy. Jsou vybaveny i přetlakovou trubicí, která vyšlehá mléko na cappuccino. Pokud nemáme přístroj na espreso, výhodná je kombinace dvou termonádob vedle sebe. Najednou se v nich dá uvařit například i osm porcí dvou různých nápojů, většinou překapávané kávy a čaje. Po dokončení přípravy nápoje se nahřívací těleso vypne, konvice se uzavřou a fungují jako termosky. Pokud uvaříme kávu ráno, vydrží horká, s vyhovující kvalitou a dobrou chutí ještě odpoledne, u některých přístrojů i déle, protože jejich speciálně termovybavení uchová vysokou teplotu nápoje až do následujícího dne. Při volbě přístroje na kávu si třeba všimnout i ovládání způsobu přípravy.

Nakonec nesmíme zapomenout ani na espreso

Co potřebujeme na jeho správnou přípravu? Vodu zahřátou na 88 až 92 ° C, tlak 9 atm na páku (u domácích spotřebičů si všimněme údaj o tlaku, jehož optimální hodnota je 15 barů), ani o stupeň více či méně, a samozřejmě adekvátní sítko v přístroji. Špičkové modely mají ve vybavení i tři rozdílná sítka, na kterých závisí hustota kávy. Lahodnost nápoje může ovlivnit rychlá příprava espresa, ale i mnoho "drobností". Musíme použít kvalitní kávu a dobrou vodu. Káva by neměla být umletá ani nahrubo, ani na jemný prášek, protože hrubě umletou kávou by voda přetekla rychle a také rychle by se ztratila i lahodná chuť a vyprchalo aroma kávy. Pokud je káva umletá příliš najemno, je to s vodou úplně naopak. Voda by kávou přetekla příliš pomalu, chuť a aroma by se zdlouhavou cestou přes kávu opět vytratily, spálily. Obvykle se espreso připravuje ze 7 g kávy. Když si proměníme hrubost kávy na čísla, musí být právě taková, aby množstvím 25 až 30 ml kávy voda přetekla za 25 až 30 sekund, protože při velmi dlouhém louhování se může i připálit nebo se nedovaří.

Vraťme se ještě k vodě

Neměla by být příliš tvrdá a neměla by obsahovat chlór. Nejlepší je balena neperlivá voda. Lahodné espreso se vyznačuje i krémovou pěnou, která pomáhá udržet typické aroma a zabraňuje rychlému vychladnutí. Jemnější verzí espresa je cappuccino. Vytváří se spojením espresa a krémového napěněného mléka v poměru jedna ku dvěma. Tak co, necháte se přemluvit i na jiné způsoby přípravy kávy a rozhodnete se pro nový kávovar nebo zůstanete u svého "turka"?
 

Autor: Lenka Kostková