Ženská práce. Nejprve to byly vzorné matky, manželky a dcery. To ještě šlo, ale když se hospodyňky domácí začaly stále více emancipovat a hrozilo, že mytí nádobí se stane prací, která naruší mužskou představu o fungující domácnosti, spustili pánové akci na záchranu vlastní důstojnosti. Pro spravedlnost je třeba přiznat, že první mechanická myčka získala patent již v roce 1865. Její cesta do běžné domácnosti trvala více než století. Dodnes se však najdou rodiny, které ji řadí na poslední místo při výběru spotřebičů. Neprávem!
Pak si ale představíte tu kopu špinavého nádobí, která na vás čeká v dřezu ... Brr! To opravdu nemusí být. Od myšlenky na koupi "řádné elektrické pomocnice" obyčejně odrazují výhrady ohledně spotřeby energií, nerentability, umístění dalšího kusu nábytku, na který již není dostatek místa. Jsou i tací experti, kteří nevěří její schopnosti umýt nádobí tak, jak se patří .Zkusme se tedy podívat na možnosti, které nabízí trh s myčkami nádobí.
Výrobci je udávají v pořadí: šířka x hloubka x výška. V malých kuchyních je největším problémem právě první rozměr. Můžete si vybrat z myček se šířkou 60 cm nebo 45 cm, výjimečně 40 cm. Pozor však na skutečnost, že právě rozměry spotřebiče přímo ovlivňuje množství nádobí, které můžete najednou umýt. Větší myčky se dokáží postarat o 12 až 14 sad nádobí, menší o 8 až 9. Lepší tedy bude, pokud před výběrem spotřebiče zvážíte nejen jeho rozměry, ale i počet členů rodiny. Nezapomeňte přitom, že pokud do myčky vložíte hrnce a pekáče, zůstane méně místa na to ostatní. Užší spotřebiče výrobci přichystali zejména pro dvoučlenné domácnosti. Pro toho, kdo zapomněl na myčku ještě před zařizováním kuchyně a nyní lituje, že ji nemá, nebo patří k vlkem samotářem, existuje nouzové řešení - stolní myčka nádobí, která zdolá mytí nejvíce čtyř souprav.
Výrobci se předhánějí v různých vylepšeních. Ty nejúžasnější spotřebiče oplývají funkcemi, na které byste sami nepřišli, ale když je myčka má, rychle si na ně zvyknete a oceníte.
patří sice k základním funkcím každého spotřebiče, ale lepší myčky mají na to automatický program. Při nižších teplotách myjí a suší sklo, při vyšších špinavé hrnce a pekáče.
, podle naměřených výsledků upravuje průběh mycích cyklů. Výrobci slibují skvěle umyté nádobí a nízkou spotřebu vody a elektrické energie. Sušení nádobí je výsledkem zahřátí při posledním opláchnutí a odpařování vody z ještě teplého povrchu nádobí. Jednodušší sušení následuje samovolně po odčerpání vody. Novější modely jsou vybaveny zařízením, které zajišťuje proudění vzduchu a kondenzaci přebytečné vlhkosti.
Odložený start je funkce ověřena i při pračkách a sušičkách. Jde o přesunutí začátku mytí nádobí na předem zvolenou hodinu. Užitečné například při šetření elektřinou, pokud chceme, aby myčka pracovala na noční režim. Funkce recyklace tepla díky výměníku, který je zabudován do stěn spotřebiče. Při sušení nádobí se na chladném povrchu stěn sráží voda; odevzdané zbytkové teplo poslouží při dalším mytí nádobí.
leštidla a soli, které plníme do speciálních zásobníků - mycí prostředek je třeba dávkovat před každým použitím spotřebiče, leštidlo podle spotřeby. Proti vyplavení z poškozených částí nebo přívodní hadice chrání systém nouzového zablokování přívodu vody do myčky; některé modely samy zadrží vytékající vodu.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.