Týden co týden v útrobách svého bubnu přetočí těžké kilogramy špinavého prádla. Nejenže musí dobře vypadat, ale musí se umět o prádlo postarat, a přitom ji nezničit. V souvislosti s výběrem elektrospotřebičů vždy upozorňujeme na energetický štítek. Najdete jej přímo v prodejně na spotřebiči. Obsahuje všechny potřebné informace - energetickou třídu, účinnost praní a odstřeďování, kapacitu naplnění prádlem, počet otáček odstřeďování, spotřebu vody a elektrické energie, hlučnost při odstřeďování a praní apod.., podle kterých se můžete řídit při výběru spotřebiče.
Pračka je spotřebič, který bude sloužit několik let, proto není vhodné zaměřit se pouze na nejlevnější a zároveň nejméně vybavenou třídu praček nebo sáhnout po starších a méně funkčních typech. Investovat více a orientovat se na střední a vyšší třídu s jistým standardem kvality je zárukou pohodlného a kvalitního praní po několik let.
Každému z nás vzhledem k velikosti domácnosti (prostor, počet členů) vyhovuje jiný rozměr pračky. I když pračka se ideálně hodí do různých výklenků a kromě přívodu, odtoku vody a elektrické zásuvky nic zvláštního nepotřebuje, nevhodnými rozměry a umístěním může způsobit mnoho komplikací, ačkoli může být špičkové kvality. Vždy si změřte prostor, kam ji chcete umístit, zvažte její způsob plnění (zepředu, shora), způsob otevírání dvířek, bezproblémový přístup a manipulační prostor. Pračky plněné zepředu se vyrábějí s rozměry 85 cm (v) a 60 cm (š), přičemž hloubka je již od 32 cm, alternativou jsou hloubky 40, 45, 54, nebo 57 cm apod. Pračky plněné shora mají standardní rozměry 85 × 40 × 60 cm (v / š / h). Rozměry ovlivňuje i množství prádla určené na jedno praní (do praček s redukovanými rozměry se vejdou 3, 3,5 nebo 4,5 kg prádla, do větších 5, 6 nebo 8 kg). Při výběru kapacity se orientujte i podle počtu členů v domácnosti a dalších možností využití, protože jiné nároky má domácnost s pěti členy, jiné zase bezdětní partneři, přičemž efektivnější praní je právě tehdy, když je pračka maximálně naplněna. Charakteristiky pračky:
Některé pračky jsou z důvodu efektivního praní vybaveny odpovídajícími programy, jako jsou například přizpůsobení spotřeby vody zašpinění prádla, poloviční praní apod.., které ovlivňují provozní náklady na praní. Spotřeba vody současných praček je již nízká. U luxusních typů i do 40 l při referenčním programu. Nízké hodnoty se dosahují efektivními úspornými programy, elektronikou a množstevní automatikou, jako například Fuzzy logic, Fuzzy, 6. smysl, které optimalizují všechny prací procesy. Monitorují, kolik vody prádlo nasaje, v jakém čase, a přizpůsobí délku pracího cyklu, spotřebu vody, máchání, odstřeďování - my jen nastavíme teplotu a start.
Odstřeďování se udává v počtu otáček za minutu. Čím více jich pračka má, tím lépe je konstrukčně vyřešena (ukotvení, tlumiče a pod.) A zbytková vlhkost prádla je menší. Nižší třídy mají počet otáček kolem 300, ve střední třídě je to přibližně od 500 do 1 000, při luxusnějších 1 600 nebo 1 800 otáček za minutu. Pro kvalitní odstřeďování by tato hodnota měla být alespoň 800 ot. / Min. a více, což je optimální pro prádlo, které vzápětí chceme vložit do sušičky, aby i sušení přineslo svůj efekt.
Prací účinek (obdobně jako i účinek odstřeďování a energetická třída) se udává písmeny A až G, přičemž A je nejlepší hodnocení. Měří se stupněm vybělení určeného druhu zkušební tkaniny vzhledem ke způsobu jejího zašpinění, teplotou praní a množstvím pracího prostředku. U každé pračky můžeme nastavit teplotu vody, zvolit základní program, který odpovídá prané látce, a počet otáček při odstřeďování. Jsou i další funkce, které zvyšují komfort při praní, zlepšují účinky praní a šetří prádlo, například ruční praní (umožňuje prát oděvy určené pouze pro praní v rukou) nebo program pro vlněné výrobky apod.. Výrobci myslí i na alergiky, pro které je vhodný program dvojité máchání nebo zvýšení hladiny vody. Zajišťují, že prací roztok se při máchání rozředí další vodou. Antipěnový systém zase zajišťuje odstranění nadbytečného množství pracího prostředku z tkaniny. Pračky nabízejí i možnost rychlého nebo hospodárného praní, a i intenzivního praní velmi zašpiněných oděvů.
Řešením je úsporný program, při kterém se sníží teplota praní a prodlouží se prací cyklus. Takto pračka spotřebuje méně elektrické energie na zahřátí vody. Ušetříte i tehdy, když je možné horkou vodu přivádět přímo z vodovodu. Pračka s množstevní automatikou volí přesné dávkování vody podle druhu a množství prádla. Menší množství vody se rychleji zahřeje a znovu ušetříte. Některé modely jsou vybaveny přímým sprchováním, to znamená, že voda se nenapouští zespodu, ale prší shora, čímž je prádlo kvalitně promáčeno, a tím se snižuje spotřeba vody a množství energie potřebné na její ohřev. Chlazení pracího roztoku před vypouštěním vody chrání prádlo a odtok před tepelným šokem. Luxusní modely mají časovou předvolbu praní (odložené praní), některé zase systém update, jehož výhoda spočívá v doplnění programu uživatelům, pokud výrobce vyvine nový program (princip je podobný jako při počítačovém softwaru). Automatická kontrola vyváženosti prádla zabrání nadměrným otřesům při odstřeďování a šetří tlumiče pračky. Prádlo můžete vkládat i během pracího cyklu do praček plněných oběma způsoby.
Všechny pračky se ovládají ovládacím panelem, který je umístěn nahoře nebo v přední části pračky. Nacházejí se zde otočné regulátory a tlačítka. Vše je přehledně označeno tak, aby ovládání bylo co nejjednodušší. Vyšší řady mají displej, na kterém se odpočítává čas, který zbývá do konce programu, ukazuje, jaká funkce je nastavena, poruchy a pod. Údržba pračky není náročná, v podstatě stačí umýt přihrádky na prací prostředky a aviváž. Pokud pračka nemá samočisticí čerpadlo, je třeba čistit filtr a po každém praní nechat otevřená dvířka na vyschnutí spotřebiče. Pokud spotřebič nebudeme delší dobu používat, je nutné vypustit vodu ze samočisticího čerpadla. Vana a buben jsou dnes z velmi kvalitních materiálů, nejčastěji však z nerezu, což zvyšuje životnost pračky.
U každého elektrospotřebiče a zejména těch, které pracují s vodou, je velmi důležitá bezpečnost. Případnému úniku vody z přívodní hadice či pračky slouží systém zabraňující vytečení vody (aqua stop nebo aqua control, waterproof apod..). Pokud máte malé děti, dětská pojistka jim zabrání otevřít dvířka během chodu pračky nebo vlézt do ní. Myslete i na batolata, které se rády dívají, jak pračka pere. Často si přiloží hlavu nebo ruce na její sklo. Pračka s dvojitým sklem zabrání popálení dítěte při použití některých programů (vyvařování).
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.