Dnes je asi velmi těžké představit si život v domácnosti bez chladničky nebo mrazničky, už to bereme jako samozřejmost. Třeba si však uvědomit, že jsou to spotřebiče v nepřetržitém celodenní provozu a z toho vyplývá fakt, který by nás měl při koupi spotřebiče tohoto druhu zajímat. Je to energie. Každý den se navíc opakuje tentýž rituál. Vždyť to znáte sami - obývací pokoj, chladnička, kuchyň, lednice, obývací pokoj, pořád dokola a ještě kolikrát!? Proto je kromě ceny, designu, vnitřního vybavení a funkcí zajímavá i trvanlivost, na kterou také třeba pamatovat při koupi chladničky, mrazničky nebo kombinované chladničky s mrazničkou, protože nejde o spotřebiče, které hned zítra vyhodíme na smetiště, pokud se nám z nějakého důvodu znelíbí .
Současný trh nabízí bohatý sortiment chladniček a mrazniček, které mohou být volně stojící nebo vestavné, v rozměrech, které právě potřebujete. Jednou z možností je i kombinovaná chladnička s mrazničkou, jednodveřová, dvoudveřová, opět volně stojící nebo zabudovaná s umístěním mrazáku nahoru nebo dolů nebo s integrovaným malým mrazákem. Další možností jsou chladničky amerického typu, takzvané side by side. Kvůli úplnosti uvedeme i typy v nabídce mrazniček, které jsou truhlicové nebo skříňové se zásuvkami.
Abyste si při nákupu spotřebiče byli jisti správností své volby, pomohou vám písemné a číselné údaje na energetickém štítku podle směrnic Evropské unie, který byste měli najít přímo na každém spotřebiči v prodejně. Energetický štítek poskytuje informace o spotřebě energie a účinnosti spotřebiče. Toto hodnocení rozděluje spotřebiče do tříd A až G. A označuje nejnižší a G nejvyšší spotřebu, případně lepší nebo horší účinnost spotřebiče. Spotřebiče třídy A některých výrobců ve srovnání s třídou C dokáží ušetřit 20 až 30, někdy i více procent nákladů na energii. Proto je třeba si rozmyslet, zda si koupíme dražší a kvalitnější výrobek, při kterém se nám vložené investice tímto způsobem šetření energie vrátí, nebo levnější. Tedy neplaťme víc, když můžeme mít kvalitu za rozumnou cenu. Na energetickém štítku naleznete i další informace - kdo je výrobce, jaký je to typ a model spotřebiče. V kolonce úspornosti energie je označena zmiňovaná energetická třída spotřebiče, podle níž zjistíte, jak efektivně daný spotřebič elektrickou energii využívá. Nejlepší hodnoty dosahují spotřebiče označené písmenem A a B, přičemž výrobek ve skupině A má spotřebu o více než 45 procent nižší, než je průměr. Kategorie G překračuje průměr spotřeby až o 25 procent. Na energetickou nevýhodnost některých spotřebičů reagovala i EU, která v roce 1999 zakázala prodej většiny chladniček a mrazniček energetických tříd E, F, G. Údaje o spotřebě energie by vás měla zajímat nejvíce, protože velkou spotřebu elektrické energie mají v našich domácnostech na svědomí právě chladničky a mrazničky. Podílejí se na ní v průměru až 25 procenty. Pojďme však k dalším údajům energetického štítku, kde je uvedeno samotné číslo spotřeby energie nejčastěji v kWh za rok, jehož základem je výsledek standardního testu spotřeby za 24 hodin.Někdy výrobci udávají spotřebu i v kWh na den nebo na 100 l užitného objemu spotřebiče na den a pod. Skutečná spotřeba však závisí na tom, jak je spotřebič používán a kde je umístěn. Rovněž na daném štítku naleznete údaj o chladicím a mrazicím prostoru - celkovém a užitném, jakož i údaj o hlučnosti spotřebiče v dB.
Kombinované chladničky s mrazničkou mohou být jednodveřové s integrovaným malým mrazákem na uskladnění potravin jen na krátkou dobu, dvoudveřové, kde je mrazící část umístěna nahoře nebo dole. Chladničky s mrazákem nahoře jsou jednokompresorové nebo i dvoukompresorové. To znamená, že dvoukompresorové spotřebiče mají dva samostatné chladicí okruhy, které umožňují oddělený chod obou částí. Tuto funkci využijete například při delší nepřítomnosti doma nebo pokud nic nemáte v ledničce, jednoduše ji vypnete, ale přitom mrazničku můžete nechat zapnutou.Rovněž lze v chladničce a mrazničce nezávisle regulovat a nastavit požadovanou teplotu. Pokud se teplota nedodrží, oznámí vám to signál. Upozorní vás i na špatně zavřené dveře nebo výpadek elektrického proudu. Teplota v chladničce se dá na určitý čas změnit a po uplynutí doby se automaticky vrátí na původní požadovanou hodnotu.Odmrazování již běžně bývá automatické, zajišťuje ho tzv.. funkce NoFrost. Systém cirkulace vzduchu odvádí vlhkost z vnitřního chladicího prostoru k výparníku na vnější stěně, odkud se voda postupně odpaří. Vzduch uvnitř zůstává suchý, na potravinách se netvoří led ani námraza.To znamená, že elektronický senzor zjišťuje stupeň vlhkosti v chladicím a mrazicím prostoru a určí, jak často třeba odmrazovat. Některé chladničky mají speciální chladnou zónu, která má teplotu o 2 až 3 stupně nižší, než je teplota v ostatním chladicím prostoru. Při teplotě 0 ° C zůstávají ryby a maso déle čerstvé, proto takový typ chladničky může být ve vaší domácnosti výhodou. Elektrické ovládání tvoří systém s elektronickými senzory, které stále monitorují vnitřní teplotu a při každé změně dají pokyn, aby kompresor začal pracovat a teplota se vrátila na nastavenou hodnotu. Často se stává, že při otevření dveří chladničky ucítíme pach. Na eliminaci pachových stop je vhodné vybrat si model chladničky s aktivním uhlíkovým filtrem. Zajímavé jsou i chladničky amerického typu side by side s velkým užitným objemem, kombinované s mrazákem, se zajímavým řešením a využitím vnitřního prostoru, například s integrovaným výrobníkem ledu, dávkovačem nápojů apod.
Kombinované chladničky s mrazničkou vytvářejí elegantní prostor pro uskladnění potravin. Výhodou je, pokud mrazící a chladící část mají přehledné skladování v zásuvkách s průsvitnou přední stěnou a se značením, jaký druh potravin je vhodný na jejich uskladnění. Někdy je součástí mrazničky i zmrazovací miska na zmrazování drobného ovoce a zeleniny. Vzhledem k tomu, že v ledničce se nachází několik teplotních zón, měli by se v ní potraviny správně rozložit. Maso, uzeniny a ryby patří v kombinované chladničce do střední až nižší části. Mléčné výrobky a vařená jídla by se měly uskladňovat na horní polici. Zelenině a ovoci prospívá nejteplejší místo v chladničce - dolní police, resp. nádoba určená k tomuto účelu. Vejce, máslo sýry a nápoje mají vyhrazený prostor na dveřích chladničky. Toto rozložení je optimální z hlediska co nejdelšího zachování kvality potravin. Důležité je i samotné balení potravin. Zelenina a ovoce se skladují volně, aby dýchali, maso a masné výrobky třeba balit do papíru nebo potravinářské fólie apod.
Chladničky a mrazničky jsou zařazeny do několika klimatických tříd, které určují optimální teplotu okolí na provoz spotřebiče. Mají své příslušné označení SN, N, ST, T. Jak jsme již řekli, volba umístění spotřebiče a teplota místnosti má vliv na spotřebu energie a výkon zařízení. Zkratky, s nimiž se můžeme setkat, mají následující význam a znamenají teplotní rozpětí prostoru, v jakém může být chladnička umístěna: SN +10 ... +32 ° C, N +16 ... +32 ° C, ST +18 ... +38 ° C , T +18 ... +43 ° C. Při výběru chladniček, mrazniček a kombinovaných chladniček nám pomáhá mezinárodní systém hodnocení mrazení, který využívá stupnici hvězdiček. Hvězdička určuje teplotu a dobu skladování zmrazených potravin. Jedna hvězdička znamená teplotu skladování -6 ° C a méně s dobou uskladnění do jednoho týdne, dvě hvězdičky znamenají teplotu -12 ° C a méně s dobou skladování do jednoho měsíce, tři hvězdičky znamenají teplotu -18 ° C a méně a skladování do dvou až tří měsíců a nakonec čtyři hvězdičky znamenají teplotu -18 až -25 ° C s rychlým zmrazením na dlouhodobé uchovávání pokrmů.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.