kuchyňské linky, zařizovacích předmětů a úpravou povrchů bez hlubšího zásahu do konstrukcí a instalací jádra. Postačí malé stavební úpravy - a pohled do interiéru přinese nový pocit z bydlení. Odvážnější se pustí například do změny dispozičního řešení své koupelny. Následují nejen úpravy instalace vody, kanalizace a elektroinstalace, ale i zásadní zásah do obvodových konstrukcí jádra, který se nejednou spojuje s rušením (pěkný výraz pro demolici) příčky mezi koupelnou a WC či změnou umístění vstupních dveří. Taková radikální změna se neobejde bez vypracování projektové dokumentace na míru konkrétnímu bytu na daném patře a v přesně určeném panelovém domě. Se změnami může být zahájena pouze v případě, že dokumentaci schválil příslušný stavební úřad.
jejichž cílem je přiblížit se trendu otevřených dispozic. Vzájemné spojování funkčních celků bytu - kuchyně, jídelny a obývacího pokoje - je samozřejmostí v novostavbách. Navíc potřeba řešit dispozici bytu často souvisí s přirozenými změnami v životě obyvatel: nový prostor pro děti nebo starší generaci, případně změna majitele. Někdy se věci začnou dít nevinně - například vylepšením kuchyně; rodině to časem nedá a vezmou postupně do parády celý byt. Zalíbí se to sousedům a pak i jejich známým. A proč ne, když tamtěm to povolili, u Nováků to drží a ještě i vypadá tak současně.
která by umožňovala bezpečné a nenáročné přestavby dispozičního řešení. Z konstrukčního hlediska je variabilita bytu určena nejen viditelnou a zřejmou plošnou výměrou, velikostí, umístěním a počtem oken, ale především konstrukčním systémem. Nosný konstrukční systém může tvořit soustava příčných a podélných nosných zdí. Přesto se investoři nejednou pokoušejí o náročné stavební zásahy, které mají dát nový rozměr jejich bydlení.Situace je vážná zejména tehdy, pokud takoví nadšenci dojdou k názoru, že nosné stěny nevhodně oddělujícím prostor. Při záměru bourat cokoliv je nezbytné poradit se a získat objektivní posudek od statika!
který určí, zda lze provést určitý stavební záměr, a pokud ano, pak vymezí podmínky, za jakých se dá vybourat část konstrukce a případně ji nahradit průvlaky, sloupy nebo rámem. Pamatujte tedy, že někdy se bez panelu pohne i panelák! Bytová jádra 1. generace vyrobené z lehkých prefabrikátů v stavebnicově-deskovém systému jsou součástí obytných domů stavěných v období 1958 až 1970. Příčky z dřevovláknitých desek s izolační výplní ukrývají původní instalace. V instalační šachtě půdorysných rozměrů 855 × 330 mm se vedou ocelové asfaltové trubky na rozvod vody, připojovací potrubí teplé vody a cirkulace z pozinkovaných trubek, odpadní azbestocementové a novodurové kanalizační a větrací potrubí. Stísněné prostory koupelen, přenášení otřesů od automatických praček, vlhkost a nízká schopnost stěn jádra tlumit hluk podněcují majitelů bytů k jejich výměně za modernější řešení. Všechno má však svá pravidla a omezení.Statika nepustí, a pokud, tak jen do času a s nezanedbatelným rizikem.
Je to zejména člověk-odborník, který umí pojmenovat příčiny a následky stavebních úprav dříve, než sáhneme domu na konstrukce. Vypočítá a navrhne jejich statické zajištění s vědomím, že nese odpovědnost za posouzení stavebního objektu.
Kuchyně se spojují s obývákem, nejednou vznikne jedna větší místnost sloučením koupelny WC nebo se paneláková rodinka chystá na otevření dispozice hned od vstupu do bytu. Jak se Vám zamlouvá taková sídlištní tvořivost? Trend otevřených prostorů není objevem současnosti. Přestože panelákové byty byly a stále jsou kritizovány pro nenaplněné představy o moderním bydlení, architektonický návrh těchto staveb nedělali laici. Nebyly to ani babráci, jak se dnes společnost zatížena předsudky mylně domnívá: šlo většinou o dobré odborníky. Ti se snažili najít způsob, jak vytvořit i v panelácích se stěnovými nosnými systémy a s modulovou osnovou 3,6 m (v nejlepším případě 4,2 m) co největší prostor. Pokud se jim to nepodařilo ještě ve stádiu návrhu, bylo to jen proto, že překážky byly technicky a legislativní těžko překonatelné. Propojit obývací pokoj s kuchyní nebylo pouze otázkou výroby panelu s velkým otvorem a zesílení přilehlých částí panelu výztuží, ale šlo i o ekonomické, společenské a technické omezení. Architekt "hrál na malém hřišti s pevnými mantinely". Takto vznikaly výsledné návrhy na hranici možného. Ze statického hlediska za možné považujeme to, že návrh vyhovuje všem kritériím statické zabezpečení a použitelnosti podle platných technických norem a předpisů.
- vybočení z uniformity masového způsobu bydlení už nebylo projevem aktu nepřátelství proti společnosti. Většina investorů byla a je ochotna investovat do rekonstrukcí své úsilí i finance. Navíc, objevily se nástroje a zařízení na řezání panelů. To, co se však nezměnilo a zůstalo nejzávažnějším omezením pro vytvoření propojovacích otvorů, jsou hranice, které určuje statická bezpečnost staveb. Trend otevřených prostorů, který počítá s dodatečným řezáním nosných prvků objektu v již existujících panelových systémech, považuji za nebezpečný. Osvěta by neměla směřovat k propagaci zásahů do nosných konstrukcí paneláků.Charakter těchto staveb připouští pouze výjimečné zásahy. Pokud chce někdo bydlet ve velkých prostorách, udělá lépe, pokud se zřekne úprav ve starém bytě a místo toho si zvolí bydlení podle svých představ v novostavbě.
a tak si přizpůsobují to, co už mají. V čem se projevuje největší problém? V panelácích se v současnosti nejednou dělají živelné a nekontrolované přestavby. Ani statik mnoho nezachrání - nemá na to podmínky. Na kvalifikované posouzení toho, zda něco lze přestavět, zrušit, nebo dobudovat, potřebuje statik projít a prohlédnout stav všech bytů pod i nad posuzovanou stěnou. Jen tak uvidí, zda v domě už jiný "šikulka" neprovedl často neohlášené úpravy, nebo i ohlášené, z nichž každá může mít vliv na navrhovanou přestavbu nebo další stavební úpravu. Vztahy investora se sousedy často nejsou dokonalé, a tak si statik obyčejně ani nemůže vytvořit přesný obraz o stavu konstrukcí v souvisejících bytech. Není tajemstvím, že mnoho statických posudků bylo vypracováno dodatečně: po provedení úpravy se zlegalizoval daný stav, aby se investor vyhnul trestnímu stíhání za obecné ohrožení. Optimální statické řešení bylo nakonec až druhořadé. To by samo o sobě nemuselo stavbě škodit. Problém je však v tom, že taková dodatečně legalizována úprava obyčejně vyvolává lavinu dalších úprav i v ostatních bytech podle logiky - pokud to bylo v možné v jednom bytě, je to možné ve všech. Tato logika však neplatí. Možnosti k provedení úprav v jednom domě jsou omezené. Často se stane, že úprava jednoho bytu vyčerpá statické rezervy nebo možnosti upravované návrhu, tak podobné úpravy jinými obyvateli domu již nejsou možné - mohly by znamenat katastrofu. Jinak řečeno - pokud vše sežere jeden, ostatní musí být hladoví. Laik se v žádném případě nemůže pustit do přestavby v panelovém obytném domu bez dohledu odborníků. Pokud to udělá, vystavuje se velkému riziku, že se dopustí trestného činu obecného ohrožení a nejen to - obyvatel i skutečně ohrozí.
Už vaše otázka je pomýlená. Nelze vám to zazlívat, neboť to odráží pohled současné společnosti na práci statika. Smyslem působení statika není bezproblémové vyřizování stavební úpravy na úřadech. Smyslem činnosti statika je chránit všechny obyvatele domu před důsledky nekvalifikovaně provedené stavební úpravy, a tak zajistit, aby neutrpěli újmu na majetku, zdraví nebo, nedejbože, na životě. V tomto případě je třeba na úřady pohlížet jako na instanci, co lidi chrání před bezohledností těch obyvatel domu, kteří jsou ve stavu povýšit své osobní pohodlí nad bezpečnost a majetek ostatních. Statik by měl tedy vstoupit do hry již ve fázi plánování úpravy.
Odkud máte tu nepravdivou informaci, že si můžete dovolit vyměnit umakartové jádro? Můžete si ho dovolit vyměnit - za jiné umakartové jádro, nikoli však za zděné příčky. Pokud chcete vyzdít příčky, potřebujete posouzení statika o tom, jaký vliv bude mít toto přitížení na přilehlé nosné stěny, strop a na základy. Nebezpečím je i nerovnoměrné sedání objektu s následným vznikem trhlin. Statické posouzení není elaborát pro úřady. Statické posouzení je informace o tom, co si můžete při stavební úpravě dovolit, a případně o tom, jaké riziko může zamýšlená úprava přinést a co je třeba provést, aby se riziko odstranilo. Ze statického hlediska si nemůžete dovolit nic kromě výměny oken, dveří a výmalby. Například i při výměně podlahy je potřeba posoudit, zda ta nová není těžší než ta předchozí. Nezatěžujte panelák zbytečně dlažbou, laminátovými parketami nikomu neublížíte.
O dispoziční členění vnitřních obytných prostor se přičiňují svislé nenosné dělící konstrukce. Mezi ně patří i příčky. Základním úkolem je prostor funkčně a logicky rozdělit. Příčky jsou během své existence vystavena namáhání, které způsobují prudké nárazy předmětů nebo excentrické namáhání zavěšeným nábytkem. Musí tedy vyhovovat z hlediska požadavků na mechanické namáhání a způsob zatížení.Zděné příčky mají vyšší únosnost, a proto umožňují zavěšení i těžších předmětů. Na lehké montované příčky, například sádrokartonové, lze zavěsit jen lehké předměty, přičemž je často nutné ukotvit je pomocí speciálních hmoždinek. Při osazování těžkých předmětů třeba už během montáže zesílit konstrukci příčky přídavnými nosnými profily do požadovaného místa. Stavební objekt při vybudování dodatečné příčky zatížíte méně, pokud bude zhotovena z lehkých tvarovek (ypor nebo Syporexu) bez omítky se stěrkováním.
aniž se namáhali získat statický posudek a souhlas příslušného úřadu. Co na to statika a zákon? Jak je to s odpovědností v případě, že statik s kulatým razítkem osvědčí přestavbu a v rámci realizace dodavatel postupuje podle projektu? Když se něco stane, obvykle je to spolupůsobením několika faktorů a vlivů. Nikdy nevznikla taková situace, aby byl někdo ze zúčastněných černý a ostatní bílí. Obvykle se vážně události končí před soudem a předmětem nebývá vina nebo nevina, ale většinou se zkoumá míra zavinění každého ze zúčastněných. Posudek autorizovaného inženýra je jedna věc a odpovědnost za událost je druhá věc. Zpravidla je nevinnější ten, kdo má lepšího advokáta a příznivější znalecké posudky. Nepamatuji si, že by byla někdy vina jednoznačná. Odpovědnost se dělí mezi statikem, dodavatelem a investorem a vždy se každému ujde něco z viny. I když se na věc díváme pouze z pohledu trestného činu a odpovědnosti za něj a morální stránku vynecháme, je v zájmu všech zmíněných, aby se na stavbě nic špatného nepřihodilo.
aby ho nezavřeli, ale proto, že od kvality tohoto výkonu závisí zdraví a někdy i život mnoha lidí. Je to tak, jak naznačujete ve své otázce.Investor často nepřemýšlí o tom, zda svými úpravami neohrozí, případně nepoškodí své okolí, ale přemýšlí o tom, jak provést úpravy co nejlevněji, aniž byl za jejich důsledky zodpovědný, ale aby byl odpovědný někdo jiný. Únosnost stavby nezajistí žádná razítko nebo vyjádření autorizovaného odborníka. Zajistí ji kvalitní nosnou konstrukci. Ptejte se trochu jinak. Musíme v první řadě předcházet situaci, kdy je aktuální otázka, kdo je zodpovědný. Pozitivní podíl na prevenci mají stavební úřady se svými požadavky na statické posouzení - kvalifikovaný verdikt odborníka, který rozhodne o tom, zda jste vaší úpravou nebezpeční, nebo ne.
Za nejkvalifikovanější odborníky považují těch řemeslníků, kteří práci realizují, a poslouchají jejich lidové moudrosti. Pokud statik něco zamítne, považují ho za neschopného, namísto toho, aby hledali jinou formu řešení svého problému. Pak najdou jiného statika, kterému na základě předchozích zkušeností poskytnou pouze omezené a zkreslené informace. Jinými slovy, snaží se ho zpracovat tak, aby z něj "vypáčili" kladné stanovisko pro úřady. Všichni statici, kteří se vyznají v panelových stavbách a uvědomují si, jaké jsou Achillovy paty panelových staveb, s velkými obavami sledují masovost zásahů do nosných konstrukcí panelových a jiných obytných budov. Pravidelně se účastním na konferencích o statice a problematice různých poruch. Nejednou zde odeznívají konkrétní příspěvky o poruchách panelových budov, které vznikly v důsledku zmíněných stavebních úprav. Je načase lidem říci: "Lidé, dost, Neblbněte!"
Malá náplast na tento problém? Sdružení majitelů bytů by mělo oslovit jednoho statika, kterému by zajistilo přístup do všech prostor objektu a který by měl přehled o celém objektu. Statik by se pak vyjadřoval ke všem úpravám. Nelze odebrat jednotlivým investorům právo, aby si najali vlastní statiky. Zmíněný statik by však měl mít možnost zaujmout odborné stanovisko k jednotlivým posudkem minimálně jako poradce. Stavba představuje velkou nahromaděnou potenciální energii, která se při jejím zhroucení uvolní. Ta energie je srovnatelná s energií v muničním skladu. Spouštěcím mechanismem jejího uvolnění může být spolupůsobení několika neodborně provedených úprav, případně ve spolupůsobení s nějakou mimořádnou událostí, například zemětřesením. Je zajímavé, že v domě plném neodborných úprav se lidé necítí ohroženi, neorganizují protesty ani petice, ale naopak dožadují se práva mít také svůj podíl na tomto ohroženi tím, že i oni chtějí udělat podobné úpravy.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.