jsou dostupnost pracovních míst, dostupnost a kvalita škol, možnosti trávení volného času, životní prostředí a bezpečnost.
Hodnotu lokality nejvíce určuje nabídka pracovních příležitostí. Nejde jen o vzdálenost v kilometrech, ale také o čas potřebný na dojíždění. Dopravní infrastruktura a dopravní spojení proto hrají důležitou roli. Vzdálenost od centra města se tak projevuje v klesajících cenách nemovitostí. Náklady na dopravu třeba vnímat ve vztahu k ceně bytu. Výše úvěru, který byste si mohli platit z nákladů na palivo, servis a samotné auto, totiž může překvapit. Při nemovitosti vám tak na konci období zůstane majetek a v případě dojíždění jen vrak auta.
Druhým klíčovým parametrem je školství. Dojíždění do škol znamená stejně čas a náklady. Pokud lokalita není vybavena odpovídajícími vzdělávacími možnostmi a příležitostmi na mimoškolní aktivity, její bonita prudce klesá. Znám několik rodin, které musely přehodnotit rozhodnutí odejít mimo město, když zjistili, že ne dojíždění do práce, ale cestování dětí do škol a kroužků z nich udělalo "taxikáře".
Pokud bydlení nemá být pouze místem pro přespávání vedle povinností, je důležité zamyslet se nad tím, jaké volnočasové aktivity v lokalitě očekáváte.
Musím poznamenat, že parametr volnočasového vyžití v lokalitě se často přehlíží. Kupující dávají překvapivě přednost jiným "zásadnějším" parametrům, a to přesto, že možnosti trávení volného času dramaticky ovlivňuje budoucí kvalitu bydlení.
Poslední kapitolou je životní prostředí a bezpečnost lokality. Informace o nich se bohužel šíří zejména ústním podáním - "říká se, že to celé stojí na skládce" nebo "to je drogová čtvrť" a podobně. Namísto oficiálních informací o kriminalitě nebo znečišťování ovzduší vnímá většina kupujících tento parametr spíše pocitově.
Koupě nemovitosti je obvykle jednou z největších investic, která majitelovu budoucnost ovlivní na dlouhá léta. Nejen tím, v jakém prostředí se objekt nachází a jakou kvalitu bydlení poskytuje, ale i finančním závazkům s ním spojeným. Pokud jste právě nevyhráli v loterii, tak své nové bydlení pravděpodobně financujete z úvěru na bydlení. Ať už je to meziúvěr, stavební úvěr, nebo hypoúvěr, příštích 10 až 20 let budou povinnou součástí vašich měsíčních výdajů splátky úvěru. To je dostatečný důvod pro to, abyste svou "životní" investici dobře zvážili a posoudili i v širších souvislostech. Co je důležité? Nejen lokalita, infrastruktura, sousedé, ale i finanční jistota. Konečně, všechny tyto faktory ovlivní kvalitu vašeho života na dlouhé roky dopředu.
jaká bude situace na finančních trzích za 10, 15, nebo dokonce 20 let. I proto jsou úrokové podmínky v bankách u dlouhodobých úvěrů obvykle garantované jen na kratší období - do 5 let. Již při fixaci na 10 let se banky automaticky jistí vyšší úrokovou sazbou. Po ukončení fixace je dlužník opět závislý na rozhodnutí banky v podobě stanovení úroku a splátky na další období, a to podle aktuální situace na finančním trhu. Zvyšuje to cenu úvěru. To vám nehrozí, pokud znáte předem výši úroku a splátky na celé období splácení úvěru. Tehdy máte jistotu, že ani po letech nezaplatíte ani o korunu více, než bylo dohodnuto na začátku čerpání úvěru. Každý z nás je jedinečný, má své priority, své představy a určitý finanční standard. Úvěrových i realitních možností je dostatek, nabídky proto posuzujte podle sebe a v širších souvislostech, nejen finančních, ale i časových.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.