Stanovení velikosti je pro kupující obvykle jednoduché - téměř každý má jasno v tom, kolik pokojů potřebuje. Pokud si nejste jisti, je to obvykle důsledek nedostatečně definovaných potřeb, které by měla koupě naplnit. Podívejme se tedy na nejčastější dilemata při rozhodování o tomto kritériu. Ti, kteří chtějí koupit svůj první byt a ještě neplánují rodinu, nejčastěji zvažují zda má být jedno-nebo dvoupokojový. Vzhledem k tomu, že v bytě hodlají obvykle setrvat kratší dobu a jejich osobní situace bývá i do blízké budoucnosti nejasná, doporučuji podřídit toto kritérium jinému - investičnímu potenciálu nemovitosti. Vyberte si nemovitost, kterou bude relativně snadné prodat nebo pronajmout (například ve vyhledávané lokalitě), takže částka investovaná do koupě a případně i rekonstrukce se vám i při konzervativním odhadu vývoje cen vrátí nebo vám výnos z nájmu pokryje splátky úvěru.
případně rodinu. Odpověď na otázku, zda koupit dvoupokojový byt na kratší dobu, nebo třípokojový s delší perspektivou, nebývá snadná. Obvykle vyžaduje zralou úvahu obou partnerů o jejich společné budoucnosti. Pokud předpokládáte přírůstek do rodiny a rozpočet to dovolí, volte raději třípokojový byt. Cena za čtvereční metr zde totiž bývá výhodnější a náklady na koupi a případnou rekonstrukci si můžete rozložit na delší období. Pokud si vyberete dobře, časem jistě oceníte, že děti nemusí měnit školu a vy si nemusíte zvykat na nové okolí.
je častou otázkou, zda zvolit raději větší byt nebo dům. I tyto případy je třeba posuzovat komplexně, zejména ve vztahu k lokalitě. Pokud by pro vás například dojíždění za prací a do školy znamenalo velkou finanční a časovou zátěž, zvažte možná dražší a méně komfortní alternativu bytu. Pokud si nejste jisti, zkuste si dům na nějaký čas pronajmout. Rozhodnutí o počtu pokojů je relativně jednoduché, složitější to je s výměrou. Bez toho, abyste brali v úvahu dispoziční řešení, je totiž jen prázdným číslem. Skutečný prostor může působit jinak než čtvereční metry na papíře, proto je vhodné stanovit si výměru v jistém rozmezí. Většina lidí ze zkušenosti ví, jaká výměra je pro ně příliš malá, horní hranici si můžete určit na základě návštěv u známých, případně občas jděte i na obhlídku nemovitosti mimo vašeho původně zamýšleného rozpětí. Stanovení horní hranice je důležité zejména u rodinných domů. Větší výměra se totiž obvykle spojuje i s vyššími náklady na energii a údržbu. Optimálním řešením jsou tedy efektivní čtvereční metry.
Pozor zejména na rodinné domy - velká výměra může být hlavně v užitkových prostorách (sklepy, chodby, sklady a podobně). V některých lokalitách jsou k dispozici pouze typizované byty. Pokud chcete koupit například čtyřpokojový, kritérium minimálně 100 m 2 bude nereálné tam, kde stojí pouze panelové byty s výměrou kolem 80 m 2.
Toto kritérium má spolu s velikostí přímo dramatický dopad na kvalitu budoucího bydlení. Ve výběru dispozičního řešení a orientaci na světové strany se nejvíce projeví osobní preference a životní styl kupujícího, proto neexistuje univerzální rada. Dá se jen říci, že čím větší budou vaše zkušenosti, tím jednoznačnější bude váš názor. Vytvořit si dispoziční řešení podle svých představ je samozřejmě ideální, reálně je však jen při stavbě - nejčastěji rodinného domu, někdy i bytu. V takovém případě je vhodné obrátit se na architekta, který dokáže vyřešit problémy a navrhnout ideální rozložení místností podle vašich potřeb. Chyby v dispozičním řešení bývají tím nejnákladnějším omylem, který se jen těžko napravuje. Ve většině případů se budete muset spokojit s dispozicí, která je více-méně neměnná. Některé domy sice jisté dispoziční změny umožňují, však podléhají přísným pravidlům, obvykle jsou poměrně nákladné a spojují se s kompletní rekonstrukcí. Zvolte si proto raději nemovitost, jejíž dispozice vám v zásadě vyhovuje a vyžaduje nanejvýš malé úpravy (například posunutí dveří).
Někdo vyhledává teplo a slunce a preferuje jižní a západní orientaci, jiný právě naopak. Existuje však několik pravidel, které byste měli mít na paměti. Kvůli větrání a regulaci tepla je lepší, pokud je byt orientovaný na více než jen jednu světovou stranu. Ve větších bytech a domech by měla orientace na světové strany korespondovat s dispozičním řešením a využitím místností (denní část na jih až západ, noční na sever, respektive východ). I při tomto parametru však musíte být, podobně jako při dispozici, připraveni na kompromis.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.