Výhodou typového projektu je, že ihned znáte rozměry a členění stavby. Je snadno dostupný a jeho cena je v porovnání s individuálním projektem nižší. Informace o vybraném projektu máte ihned k dispozici v katalozích projektů rodinných domů - ať už v tiskové, nebo v elektronické podobě. Na druhé straně však typový projekt nemusí zohlednit všechny vaše požadavky a v případě doprojektování větších změn se nejen zvyšuje jeho cena, ale prodlužuje se i čas dodání projektu.
že katalogový projekt je do určité míry nekompletní - nezahrnuje totiž situaci osazení stavby na pozemku a projektovou dokumentaci přípojek na inženýrské sítě.Ty se řeší individuálně u konkrétní stavební parcely, proto je musí doprojektovat jiný projektant.Celková částka se tak může přibližovat k ceně projektové dokumentace na míru.
Domy z katalogů jsou obvykle navrhované k umístění na rovině, proto je na jejich výstavbu nejlepší rovinatý pozemek. Čím méně je svažitý, tím menší jsou náklady na jeho úpravu a menší investice do stavby či přizpůsobení projektu. Důležité je znát i orientaci pozemku vzhledem ke světovým stranám - typové projekty mají obvykle jen několik variant orientace svého vstupu.Tento údaj je přitom velmi důležitý nejen z hlediska výhledu na okolí, ale také z hlediska stínění okolními stavbami, tedy tepelně a světelné pohody. Než si katalogový projekt objednáte, zjistěte si, jaké jsou požadavky příslušného stavebního úřadu na stavbu rodinného domu.
Pokud jste vyhraněný typ člověka, který má přesnou představu o svém bydlení, smysl pro detaily a dostatek finančních prostředků na objednání komplexních služeb, je pro vás vhodnější pořídit si individuální projekt. Sladění vašich představ s požadavky stavebního úřadu a možnostmi navrhovaného domu je v tomto případě v režii projektanta. Individuální projekt budete muset využít i v případě, pokud to vyžaduje váš pozemek a rodinný dům potřebujete naprojektovat přesně podle jeho rozměrů. Jako nevýhody při zpracování individuálního projektu se často uvádějí cena a delší čas potřebný na zpracování projektové dokumentace (přibližně několik měsíců). Její součástí jsou však i profese - statika, vytápění, zdravotechnika, elektroinstalace, požární ochrana, které se v případě katalogových projektů nedodávají.
závisí na předpokládaných nákladech na stavbu a obvykle se pohybuje od 5 do 10% z ceny stavby. Třeba si ale uvědomit, že architekti nebo projektanti vám spolu s vypracovanou dokumentací dodávají i poradenské služby a své zkušenosti. Mohou zkorigovat některé vaše zbytečné požadavky a nabídnout jiné, vhodnější řešení. Kvalitně vypracován projekt vám tak může ušetřit velké množství peněz při samotné realizaci stavby. Proto si dobře zvažte, zda se vám vyplatí šetřit na ceně projektu a objednat si jen nezbytný rozsah projektových prací. Cena za katalogový projekt je sice nižší, ale nejsou v ní započítané žádné jiné služby.
Je velmi dobré, pokud máte ucelenou představu o svém domě už během tvorby architektonické studie. Každá další změna, kterou budete žádat později během zpracování projektu, má totiž velký vliv nejen na finanční stránku, ale i na kvalitu samotného projektu.
Projektovou dokumentaci vypracovává kolektiv architektů, projektantů a specialistů pod vedením hlavního projektanta. Každý projektant nebo projektová kancelář má svůj vlastní architektonický styl, který se vám může nebo nemusí líbit. Pokud se s architektonickým projevem dané kanceláře ztotožníte, právě jste prošli prvním kritériem výběru. Důležité je seznámit se s jejich zkušenostmi a referencemi. Ideální by bylo, kdybyste navštívili rodiny, které v navrhovaných domech žijí, a zeptáte se přímo na jejich zkušenosti s daným projektantem a stavbou. Dbejte i na komplexnost poskytovaných služeb - kvalitní poradenství, zajištění inženýrské činnosti či návrh interiérů, jakož i možnosti a vybavení ateliéru vám určitě napoví, zda se vyplatí začít spolupráci. V neposlední řadě je důležitý seriózní a přátelský přístup, a to nejen k vám, ale i mezi projektanty.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.