V poslední době se stále více propaguje trend zdravého životního stylu v čistém ekologickém prostředí. A parkety jsou stále v módě. Často se stává, že při koupi starého bytu najdete pod kobercem hotový skvost - dřevěnou podlahu. Ta může mít silné známky opotřebení a tehdy se mnozí rozhodnou nahradit ji jiným materiálem, aniž se parkety pokusili zachránit. Výhodou staré dřevěné podlahy je, že ji lze zrenovovat - přebrousit, nalakovat, vyleštit. Je pravda, že se jí třeba věnovat, ale dokáže se odvděčit dlouholetou službou a příjemným teplem, jakým působí jen dřevo.
Přírodní charakter dřevěné podlahy může ve vás vyvolat pocit, že v bytě máte kus přírody. Oproti jiným materiálům má dřevo jako materiál několik výhod - z hlediska zdravotního i ekologického.Obecně platí, že to, co pochází z přírody, je zdraví prospěšné. Životnost parket, zejména díky možnosti vícekrát přebrousit a ošetřit novou vrstvou laku, dosahuje několik desítek let. Zpravidla i běžná péče bývá jednoduchá - stačí omést, vyluxovat nebo utřít podlahu mopem.
Dřevo jako přírodní materiál žije a i po zpracování potřebuje přiměřený "ekosystém". Optimální teplota pro něj je 20 ° C. Ne nadarmo se mluví o dřevěných parketách jako o teplé podlaze. Dřevo má malou tepelnou vodivost, proto i na nohy působí příjemně.
Moderní úprava dovoluje využít tento materiál i na místech s vyšší vlhkostí, jako je například koupelna. To, co laminátové podlahy jen imitují, dřevo nabízí v originále - různé druhy, vzory, dekory, barvy. Nejběžnějšími druhy dřeva, které se u nás používá na výrobu dřevěných podlah, jsou dub, buk, jasan, javor a borovice.
Trvalé přilepení dřevěné podlahy vyžaduje, aby obsah vlhkosti dřeva v parketách určených k položení přibližně odpovídal plánovanému klimatu v místě užívání, to znamená, že masivní parkety musí mít vlhkost dřeva vyšší, naopak, vícevrstvé, hotové parkety a parkety na podlaze s podlahovým topením o něco nižší vlhkost dřeva. Ve střední Evropě musí být splněny následující klimatické podmínky:
• teplota v místnosti 20 ° C a relativní vlhkost vzduchu 50%,
• obecně by masivní parkety měli mít průměrnou vlhkost 9%, přičemž vícevrstvé a hotové parkety 8%,
• typické rozdíly naměřených hodnot od průměru jsou ± 2%.
Při skladování dřeva po dostatečně dlouhou dobu při stálé teplotě a vlhkosti, obsah jeho vlhkosti dosáhne hodnotu, která se nazývá vlhkostní rovnováha dřeva. Když dřevo dosáhne svou vlhkostní rovnováhu, žádnou vlhkost už neztrácí, ani ji ze vzduchu nepřijímá, samozřejmě, pokud se klima v místnosti nemění.
Dříve než se pustíte do renovace své dřevěné podlahy, potřebujete vhodné nářadí a produkty. Ta zahrnuje přebroušení podlahy a aplikaci nové vrstvy ochranného laku. Při renovaci dřevěných podlah můžete zvolit některé ze systémů úpravy povrchu:
• lakování laky na bázi vody
• olejování
• voskování
• případně olejovoskování
Při volbě laků na bázi vody, olejů a olejovosků se nabízí možnost tónování - moření holého dřeva. Můžete si však vybrat i přírodní vzhled povrchové úpravy, který uchová přirozený vzhled dřevěné podlahy. Je velmi důležité uvědomit si, v jakých prostorách chcete lak použít. Záleží na tom, zda chcete použít lak do obývacího pokoje, ložnice, kde se očekává střední zátěž, nebo kuchyně či chodby, kde je podlaha vystavena silné zátěži. Dále máte na výběr i požadovaný vzhled své podlahy (lesk, polomat nebo mat). Rádi bychom vám připomněli jedno jednoduché pravidlo, které každý parketář sice dobře zná, ale přesto na něj někdy zapomene. Můžete používat ty nejlepší laky na světě, a přece nedocílíte dobrého vzhledu podlahy, pokud nebyla správně a důkladně vybroušena. A také můžete používat nejlepší brusné prostředky, a přece nedocílíte dobrý výsledek, pokud lak neaplikujete správně.
Aby dřevěná podlaha plnila svůj účel co nejdéle, je třeba při jejím údržbě a péči dodržovat určitá pravidla:
• vyvarujte se nadměrného používání vody
• dbejte na výběr vhodných utěrek z mikrovláken
• nepoužívejte ocelové drátěnky, agresivní rozpouštědla a silné alkalické přípravky, které by mohly lakový film poškodit
• u vchodu do místnosti umístěte kvalitní podložky a na nohy nábytku dejte plstěné podložky
Tato činnost patřila mezi ne příliš oblíbené domácí práce. Tradičním způsobem, jak udržet podlahu čistou, bylo použít hadr, kbelík s vodou a univerzální čistící prostředek rozpuštěný ve vodě. V současnosti jsou na trhu výrobky, které umožňují efektnější způsob čištění podlahy.Speciální čisticí prostředky na parkety a tvrdé povrchy již nemusíte ředit ve vodě. Stačí je rozprašovačem aplikovat přímo na podlahu a setřít mopem.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.