dokonce i do oblasti exteriéru. Zelená zahradní část domu je pro obyvatele často tím nejmilejším koutkem. Mnozí proto pečlivě zvažují výběr materiálu na terasu, zahradní chodník či okolí bazénu, kterým by prostředí harmonicky doplnily. Pokud se obyvatelé zajímají i o ekologický aspekt, určitě zváží i použití kompozitních materiálů.
Materiály, které jsou tzv.. kříženci dřeva a plastu, vznikají z dřevní moučky, jemných pilin či celulózové kaše (ta se může získávat například z rýžových nebo jiných slupek), které se smíchají s polymerizujícím plastem. Výrobci působící na našem trhu nabízejí produkty, které vznikají smícháním dřevního odpadu s polyethylenem, polypropylenem nebo s PVC (polyvinylchloridem). Dále se tato hmota lisuje do tvaru desky požadovaných rozměrů. Vhodný poměr dřeva a plastu v kvalitních kompozitních materiálech je kolem 50% dřeva a 50% plastu. Materiály v tomto složení nabízejí garanci, že terasa nebude působit "levným" dojmem, zkrátka, nebude mít plastový vzhled. Vzhledem ke složení lze tento ekologický výrobek po uplynutí životnosti stoprocentně recyklovat.
Prvořadým argumentem při rozhodování o koupi určitého materiálu se v současnosti stále častěji stává ekologický rozměr. Kompozity dřeva a plastu jsou zajímavé nejen z tohoto pohledu, ale také z hlediska estetiky a funkčnosti. Největší výběr barev umožňují zejména materiály na bázi PVC. Výrobci, kteří ho používají, nabízejí výběr až z 8 barev, velmi blízkých exotickým dřevinám, jako jsou například masaranduba či bangkirai. V této souvislosti je třeba podotknout, že pokud byste se rozhodli pro použití tropického dřeva v našich podmínkách, musíte počítat s tím, že jeho chování je ovlivněno místními klimatickými podmínkami, které pro něj nejsou přirozené. To se může projevit změnou původní barvy povrchu. Další podstatnou otázkou z ekologického, ale i z etického hlediska je způsob těžby tropického dřeva. Bezohledné kácení tropických dřevin a mizení pralesů je dlouhodobým globálním problémem. Právě proto je vítaná alternativa v podobě kompozitních materiálů, jejichž barva se nemění ani cyklickým působením náročných klimatických podmínek. Spolehlivý materiál s dokonalou stabilitou si během celé životnosti zachovává svůj tvar bez změn.
Odborníci předpovídají kompozitním materiálům slibnou budoucnost. Předpokládá se, že v budoucnu by mohly nahradit dřevo jako stavební materiál. Tyto materiály se dnes používají na místech, které vyžadují extrémní odolnost. Kompozity stylově dotváří architektonický kontext mnoha hotelů, restaurací či rekreačních areálů. Majitelé těchto zařízení se však pro tento materiál nerozhodli pouze na základě estetických parametrů. Jednou z předností kompozitních materiálů je jejich nenáročná údržba, která nevyžaduje žádné dodatečné finanční náklady a není ani časově náročná. Terasu stačí pouze čas od času umýt vysokotlakým čističem a případné skvrny lze jednoduše odstranit speciálním čisticím roztokem. Nevyžaduje se žádné olejování a nanášení impregnačních nátěrů. Hrozbou pro terasy z kompozitních materiálů nejsou ani sůl, chlór z bazénu či ptačí trus. Plastová složka chrání materiál před degradačním působením chemicky upravované vody, proti vysoké provozní zátěži způsobené chůzí, ale i před vznikem plísní. Synergie přírodního dřeva a plastu zaručuje vysokou odolnost, díky níž mohou výrobci poskytnout na materiál až 25-letou záruku. Právě to jsou hlavní důvody, pro které stále více domácností upřednostňuje ve svém exteriéru kompozitní materiály.
či vodních ploch nejen proto, že chemicky ošetřená voda materiálu neublíží. Výhodou je i protiskluzová povrchová úprava, takže nehrozí uklouznutí v okolí bazénů či vodních ploch. Kompozitní materiály neobsahují třísky, proto nehrozí ani nepříjemné záděry. Materiál se nepřehřívá ani nepodchlazuje, a tedy dotek s jejich povrchem je vždy příjemný. V létě se tak můžete slunit u bazénu pouze na osušce.
otevírají možnosti pro rozvíjení unikátních architektonických variací v mnoha směrech. Nejenže je lze ukládat do různých geometrických tvarů, ale dnes z těchto materiálů vznikají i terasy, venkovní obklady fasád, ploty, altánky, květináče, zahradní nábytek, či dokonce sluneční clony. Navíc, vzhledem na jednoduchý způsob kladení jejich montáž zvládne i zručný kutil.
a všímejte si druh použitého plastu a podíl dřevěné složky. Právě tyto dva parametry mají největší vliv na finální vlastnosti materiálu.Upřednostněte ty, do kterých se přimíchává polyvinylchlorid, který se vyznačuje lepšími termodynamickými vlastnostmi jako jiné plasty používané pro tyto účely. Jiné polymery jsou totiž měkčí a výsledný materiál se následně může drolit, je méně pevný a odolný proti nárazu či poškrábání. Pokud byste se rozhodli pro použití tropického dřeva v našich podmínkách, musíte počítat s tím, že jeho chování je ovlivněno místními klimatickými podmínkami, které pro něj nejsou přirozené. To se může projevit změnou původní barvy povrchu. Další podstatnou otázkou z ekologického, ale i z etického hlediska je způsob těžby tropického dřeva. Bezohledné kácení tropických dřevin a mizení pralesů je dlouhodobým globálním problémem.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.