pokud se nechystá na speciální dekorativní techniky. Pokud se do toho pustíte svépomocí, můžete ušetřit až polovinu nákladů.
• zakrývací fólie
• maskovací páska
• štětec, váleček, teleskopická tyč, vědro
• stěrka - pro vyrovnání nerovností - spotřeba asi 1,8 kg / m 2
• penetrační nátěr - na sjednocení povrchu před malováním - asi 7 m 2 / kg
• sněhobílá barva - bílá interiérová barva - asi 11 m 2 / kg
• barva s odstínem - natónovaná barevná interiérová barva - asi 10 až 12 m 2 / kg
Příprava místnosti. Z místnosti odneseme lehčí kusy nábytku a drobnosti, těžký nábytek přesuneme do středu. Podlahu zakryjeme kartonem nebo silnější igelitovou fólií. Maskovací páskou přelepíme lišty podlahy, zásuvky a vypínače a také rámy oken a dveří. Špachtlí odstraníme vrstvy, které se odlupují, a hranou špachtle proškrábeme praskliny, aby se daly lépe vyplnit stěrkou. Vymete z nich prach a navlhčené vyplníme sádrou, stěrkou nebo tmelem. Necháme vyzrát a vyschnout, až potom začneme s penetrací a barvením. Stěny natřeme zpevňovacím penetračním přípravkem. Hloubková penetrace přispívá i ke zpevnění podkladních vrstev. Úkolem penetračního nátěru je také vyrovnat nasákavost podkladu, aby se zabránilo vzniku skvrn, například na místech, které se opravovali sádrou. Místnost začneme malovat od stropu a snažíme se celou plochu ve stejné barvě vymalovat najednou. Postupujeme směrem od okna. Nejdříve namalujeme štětcem rohy, rozhraní ploch a okraje (například okolo vypínačů). Ostré rozhraní mezi barvami vytvoříme pomocí pásky. Zatímco začneme malovat jiným odstínem, musí barva zaschnout. V malování pokračujeme válečkem, a to vždy směrem od okna do hloubky místnosti, aby bylo vidět, zda je barva rovnoměrně nanesena a zda se jednotlivé pruhy překrývají. Na rovnoměrné nanášení jsou citlivé zejména syté barvy, proto je u nich důležité vybírat si takové, které mají vysokou krycí schopnost.
a štětcem domalujeme případné vynechané plochy kolem nich. Obvykle se aplikují dvě vrstvy barvy. První nátěr je řidší na zpevnění podkladu a druhý hustější, aby měl vyšší krycí schopnost.
zejména v létě, takže pokud začnete malovat brzy ráno, už podvečer můžete kontrolovat výsledek, a to ještě za denního světla. Kromě toho je důležité větrat i proto, že nová barvu je v místnosti cítit několik dní. Na trhu jsou však i barvy, které voní jako tropické ovoce nebo je jejich vůně odvozena od barevného odstínu. Například zelená barva provoní místnost vůní čerstvě utrženého jablka, hnědá voní jako čokoláda nebo mandle, žlutá jako citron.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.