Vhodná jsou jen do určitých interiérů. Jsou poměrně finančně náročná. Cenu lze snížit např. kamny pod omítkou. Pomocí nich se obezdí krbová vložka a kamna se zakryjí omítkou. Tak se zachová schopnost keramiky přijímat teplo a postupně ho vydávat. Náklady na pořízení jsou výrazně nižší než u klasických kachlových kamnech. Staré kachlové pece se obvykle opravit nevyplatí. Dehtové zplodiny porušují vnitřek kamen. Jejich očištění společně s pracným rozebíráním - každá kachle se musí přesně označit, aby se osadila na stejné místo - podstatně zvyšuje cenu za práci. Z celkové částky na pořízení kachlových kamen s krbovou vložkou kamna stojí přibližně 20 procent, krbová vložka asi 30 procent a polovinu tvoří práce. Nikdo však nemůže zaručit, že stará kamna po dokončení práce a po prvním zatápění, kdy začnou vysychat a navzájem působit s novými materiály nepopraskají.
Jsou kombinací krbu a klasických kamen na tuhá paliva. V minulosti se nazývaly i černé pece. Dnes však představují velmi vítaný, estetický a funkční doplněk interiéru. Kromě litiny se na jejich výrobu používají i další materiály - na obložení např. ocel, kámen nebo keramika. Přes skleněná dvířka můžeme sledovat plápolající oheň, přičemž tepelná účinnost je 40 až 90 procent. Podobně jako u horkovzdušných kamen i zde se produkuje především konvekční teplo, ale jsou i krbová kamna sálavá. Záleží na tom, která si vyberete. Hlavní výhodou krbových kamen v porovnání s krbem je menší náročnost na komín - nemusí být vlastní. Využít můžeme i komínový průduch určený pro další kamna, ale nesmí do ní ústit olejové nebo plynové topení.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.