ale v konečném důsledku vlastně prodělali. Nízká cena se projevila již po krátkém čase. Výrobek totiž zanedlouho ztratil své pozitivní vlastnosti, došlo k jeho rychlému opotřebení či ke ztrátě funkčnosti. Z toho důvodu nejsou vždy ty nejlevnější řešení těmi nejvýhodnějšími. Životnost výrobků s nižší cenou je totiž mnohdy kratší. Nepředělávejte a raději si výběr materiálů pořádně rozmyslete již na začátku stavby. Investice do kvalitních výrobků se vyplatí.
Jednou z nezbytných součástí rodinného domu je i komín. V případě, že upřednostníte levné komíny z nekvalitních materiálů, nemůžete být překvapeni, pokud se již v průběhu pár let objeví první poruchy, které mohou být vážnou hrozbou pro vaše příbytky i životy. Můžete mít brzy problémy s vyhořením domu, znehodnocením stavby či s předčasně nefunkčním komínem. Poruchy komínů vznikají zejména jako důsledek povětrnostních vlivů. Déšť, vítr, mráz, slunce, ale i spaliny poškozují komínové těleso, čímž snižují jeho tah, těsnost a odolnost. Levné komíny jsou řešením pět let. Po uplynutí této doby je třeba komínové těleso, v případě, že ho chcete i nadále používat, renovovat nebo postavit nové. Pokud komín vypoví poslušnost a jeho účinnost klesá, nezbývá vám nic jiného, než sáhnout hluboko do peněženky. Mezi obtížně odstranitelné poruchy komínů patří zejména nedostatečné těsnění a promáčení komínového pláště dehtem. Vliv spalin se nejčastěji projevuje na zakončení komínového tělesa, ale i skvrnami na jeho omítce. Levné komíny však přinášejí i mnoho dalších problémů.
Počasí je v největší míře vystavena nadstřešní část komínového tělesa, kterou ohrožují prudké změny teplot na vnitřním a vnějším povrchu komína, agresivní kondenzáty spalin z hoření a povětrnostní vlivy. Právě kondenzace způsobuje mnohé provozní a konstrukční poruchy komína.Běžnou chybou je rozpad stavebního materiálu v důsledku účinků spalin, které způsobují jeho hloubkovou korozi. Rozrušené zdivo třeba odstranit až po neporušené zdivo, někdy až po úroveň střešního prostupu. Chybějící část komína se musí znovu vyzdít, což zabere jednak čas, jednak to stojí peníze. Ekonomicky výhodné systémy jsou sice cenově dostupné, ale často nejsou dostatečně těsné a způsobují obyvatelům domu problémy. Ukončení komínu by mělo být z kvalitních nehořlavých materiálů. Laminátová zda plastová krycí deska nedává záruku dlouhé životnosti. Nedokáže odolávat změnám teplot, povětrnostním vlivům a má sníženou tepelnou odolnost. Levné řešení krycích desek se po krátkém čase rozpadají, dochází k zatékání a následnému vlhnutí komína.
Na konstrukci komína působí mnohé chemické a tepelné vlivy. Díky chemickým reakcím, které vznikají v komíně, dochází ke snižování požadovaných vlastností komínového tělesa a k jeho degradaci. Vlhkost způsobuje rozpad materiálu v komíně, zhoršuje tah, a tím snižuje požární bezpečnost. Příčinou těchto poruch je nekvalitní vložka. Její oprava však v mnoha případech není možná a komín musíte již po pár letech znovu převložkovat. Investice do kvality se z tohoto důvodu i v tomto případě vyplatí. Nevhodnými vložkami jsou v současné době zejména hliníkové vložky, které nejsou dostatečně odolné proti korozi. Zejména u dnešních moderních topných spotřebičů, u kterých je teplota spalin více než 70 ° C, se vložka z hliníku rychle poškodí. Cenově výhodnější komíny s pozinkovanou nebo plastovou vložkou se také vyznačují větší poruchovostí. Pozinkovaná vložka se láme, a proto jste nuceni ji po krátkém čase vyměnit. Plastová vložka nedokáže odolávat vysokým teplotám a je hořlavá, čímž je její životnost omezená. Optimálním řešením jsou keramické nebo nerezové vložky. Snižují tepelný rozdíl mezi vnitřním a vnějším povrchem, čímž se zvětšuje tepelná odolnost komína. Vyznačují se i delší životností a lze je využívat při topení plynnými, kapalnými, ale i tuhými palivy.
Častou poruchou komína je i nedostatečná izolace. Pokud se rozhodnete na komínovém tělese ušetřit a dáte přednost perlitu nebo nekvalitní skelné vatě, můžete být již brzy zklamáni. Postupně dochází k jejímu sedání v komíně, přičemž vrchní vložka přestává být dostatečnou izolací.Nejenže se zajímáte o bezproblémové fungování komína, ale ohrožujete i bezpečnost obyvatel domu. Riskovat byste neměli ani s izolací určenou primárně do omítek. Nedokáže totiž zajistit optimální provozní teplotu v komíně. Vhodnou volbou je izolace z minerálních vláken, která odolá vysokým teplotám, zamezuje únikům tepla a zabraňuje vzniku kondenzace.
být odolné proti vlhkosti a vyhoření sazí a také kyselinovzdorné. Podle toho byste si měli komín i vybírat. Moderní a kvalitní komínové těleso je nezbytnou součástí domu, protože vám umožňuje vytápět různými druhy paliv, ovlivňuje ekonomiku vytápění i standard bydlení.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.