i když se rozhodneme brát v úvahu pouze byty a rodinné domy. Vynechme tedy technické podrobnosti a podívejme se na problém prakticky - z pozice člověka, který si chce vychladit a vyvětrat svůj příbytek, takže by měl přezkoumat jednotlivé možnosti. Jako první se nabízí klimatizace a chlazení pomocí klimatizační jednotky.
Prioritní funkcí a zároveň i hlavním důvodem, proč si ji lidé v domácnosti instalují, je chlazení. V zařízení cirkuluje teplý vzduch z místnosti a ochlazuje se. Samozřejmě, že výrobci se snaží všemožně vycházet zákazníkům vstříc a vyvíjejí technologie, ve kterých se kombinují i další funkce. Kromě chlazení to může být i topení nebo větrání, klimatizační jednotky dokáží také upravovat vlhkost vzduchu, filtrovat jej a ionizovat, čímž se z interiéru odstraňuje prach a bakterie. To, co všechno zařízení dokáže, se samozřejmě odráží na jeho ceně.
Mnozí, kteří pracující v klimatizovaných prostorách nebo v nich strávili nějaký čas, si stěžují na zdravotní problémy způsobené chladným větříkem proudícím z klimatizační jednotky. Ano, nesprávné používání klimatizace může způsobit vážné zdravotní problémy. Je totiž těžké odolat pokušení. Venku je přes třicet stupňů a touha rychle se osvěžit je obrovská. Není nic jednoduššího, jak nastavit klimatizaci v místnosti na osmnáct stupňů a nechat se ovívat studeným vzduchem. Je to ale základní chyba. Náš termoregulační systém je schopen zvládnout ledacos, ale dlouhodobě se opakující prudké změny teploty ho vysilují a oslabují naši imunitu. Následky mnozí znají. Chronické záněty horních cest dýchacích, bolesti páteře, záněty močového měchýře ... Člověk začne být malátný, unavený a každou chvíli nemocný. To by stačilo na úplné zavržení tohoto způsobu úpravy vzduchu, ale řekněme si na rovinu: Je to chyba technologie? Pokud si koupíte klimatizační jednotku od renomované firmy, její řídící systém vyhodnocuje pomocí senzorů velké množství různých informací z interiéru, na jejichž základě určí stav a potřeby chlazení a zajistí plynulou regulaci výkonu a režimu provozu klimatizace do několika sekund. Je třeba přečíst si uživatelský manuál, kde se popisuje pro zdraví nepoškozující provoz, a dodržovat uvedené pokyny. Lidé s chronickými chorobami dýchacích cest a alergici by měly použití klimatizace omezit na jednu až dvě hodiny denně, vzhledem k tomu, že proudící vzduch z klimatizace neustále víří částečky prachu a různých nečistot obsažených ve vzduchu, což může působit dráždivě. Pokud je to možné, měli by dát přednost jinému způsobu chlazení a větrání.
Klimatizaci používejte na plný výkon, pouze pokud není nikdo v místnosti, proud chladného vyfukovaného vzduchu nasměrujte pod strop a nechte ho sálavě klesat. Nikdy ho nesměrujte přímo na sebe, může být až o dvacet stupňů chladnější než teplota v prostoru, rozdíl teplot mezi exteriérem a chlazeným prostorem by neměl překročit pět až sedm stupňů, klimatizaci používejte maximálně čtyři hodiny denně, to postačí na vychlazení prostor na snesitelnou teplotu. Ani nejmoudřejší klimatizace na světě nedokáže zabránit nesprávnému používání. Vaše pokyny jsou pro řídící jednotku nadřazené nad všechny senzory, a i kdyby jste to nechali na techniku, nastavila by se jinak, poslechne vás a neřeší, jestli je to zdraví prospěšné nebo ne. Pokud se však klimatizace využije jako mírné osvěžení, organismu by to mělo prospět.
Nejjednodušší vysvětlení fungování klimatizace je princip chladničky. Chladnička odebírá teplo potravinám a následně ho uvolňuje do místnosti. Klimatizace dělá vlastně totéž: z interiéru teplo odebírá a v exteriéru ho předává. Proto je složena z vnitřní jednotky umístěné na stěně nebo pod stropem v interiéru a vnější jednotky umístěné v exteriéru klimatizovaného objektu. Vnitřní jednotka absorbuje teplo z interiéru a potrubím, za pomoci chladiva, ho odvede do vnější jednotky, která přebytečné teplo předá do exteriéru. Většina klimatizací se dnes dá použít i jako tepelné čerpadlo, kdy se nízkoteplotní energie z exteriéru přečerpá na vyšší teplotní úroveň a využije na topení v interiéru.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.