Cvičení, dieta a stále kila nemizí? Na vině je stres ze cvičení!

Datum článku: 2. 9. 2015

Cvičíte ale nehubnete? Jedná se jev, který dokáže od cvičení odradit. Ale vytrvejte! Tento jev je pouze přechodný a má své odůvodnění, které vám vysvětlíme. Někdy může být na vině nesprávně zvolená dieta, ale také stres z hubnutí. Cvičení, na které tělo nebylo zvyklé, totiž může zpočátku působit jako stresující faktor.

cvičení, dieta, hubnutí, stres

Svalová regenerace vyvolává dočasně příbytek na váze

Nejpravděpodobnějším důvodem přibývání vaší váhy při cvičení ze začátku jsou určité zánětlivé procesy ve svalech. Při svalové práci nezpevněného svalu dochází k malým poškozením uvnitř svalu. Nastávají takzvaná mikrotraumata svalu - můžeme to cítit jako určitou svalovou bolest. A na zhojení takových malých poškození se uvolní určité množství tekutiny, nastává hojící proces. Tento proces zajistí to, že se stanete silnější, vaše svalová vlákna budou pevnější a tvrdší. Je to proces adaptace. Při poškození svalového vlákna tělo využívá standardní proces hojení, uvolňují se do svalů různé látky, obecně známé jako mediátory zánětu, které se rozprchnou po svalu a přenášejí bílé krvinky na místo hojení a odplavují toxiny a nečistoty. Nastává zde mnoho procesů, daná oblast nabobtná a vypadá větší na pohled. Kapalina potřebná na hojení svalů má také nějakou váhu a ne nijak zanedbatelnou, a to se ukáže také jako zvýšení hmotnosti. Není to ale žádný problém, ale normální, běžný stav.

Svaly mají větší hustotu a jsou těžší než tuk

Dalším důvodem, proč přibíráte na váze během cvičení, namísto ztráty tělesné hmotnosti, je že budujete svalovou hmotu rychleji než vám ubývá tuk. Tento stav je patrný hlavně v počátečních fázích cvičení. Svaly mohou být o něco větší, jsou však výrazně těžší než tuk a tak způsobují přibývání na váze. To ale vůbec není žádný problém, je to totiž žádoucí jev. Ženy jsou často frustrované tím, že při cvičení jim rostou nohy rychleji. Může to být do určité míry pravda, že jsou větší, ale jen proto, že svalové vlákno pod tukovou tkání tlačí ven tuk a vypadá to tak, že se tuk zvětšuje. Řešením je trpělivost. Pokud dodržujete dostatečně dlouho pravidla fitness, tak tuk na těch nohách nakonec spálíte a navíc, nabytá svalovina na nohou bude působit mnohem více sexy a dodá nohám a zadku ten správný tvar.

Nevhodně zvolená dieta může působit opačně

V těchto případech jsme si ukázali, že k žádnému přibývání na tucích v podstatě nedochází. Mohou se stát situace, kdy opravdu tuk začne přibývat. Jedním z důvodů je, že vaše dieta, váš jídelníček obsahuje příliš mnoho kalorií z nesprávných zdrojů - nevhodně zvolená dieta. Případně nedržíte dietu vůbec a řeknete si, že cvičit stačí, trénink však vyvolává pocit hladu a vy ten hlad nekontrolovaně zaženete nevhodným stravováním. Dalším případem, kdy tuk může přibývat, je příliš náročná dieta, kterou nezvládáte. Zpomalíte si metabolismus příliš striktní dietou a občasným zahnáním hladu jídlem z nevhodných zdrojů jen podpoříte ukládání tuků.

Stres jako tukový faktor

Vyvstává zde také otázka nadměrného stresu. Cvičení je opravdu úžasná věc, ale je to také činnost, které dostává vaše tělo do určitého stresu. Samy o sobě by to bylo skvělé jako součást adaptačních procesů těla. Stačí už se jen dobře zregenerovat, dodat tělu živiny, odpočinek a zotavení. Tím se posílíte a připravíte tělo na další zátěž. To však platí jen do chvíle, kdy nezažijete další enormní stresy, když nezatěžujete tělo nad rámec možností celkově ve vašem životě. Cvičení tak přispěje k celkové stresové zátěži a může se pak stát i součástí problému, namísto součásti řešení.Takže když pracujete 12 hodin denně, často pijete alkohol, kouříte, spíte méně než 7 hodin denně, jíte nezdravé potraviny nebo se také příliš omezíte nevhodnou nízkokalorickou dietou, tak pak cvičení nebude pro vás řešením, ale jen další zátěží a stresem. A může se to projevit i zvýšením tělesné hmotnosti! Jak jsme si již řekli, nedostatečnou regenerací svalů - tělo nedokáže dostatečně rychle zahojit namáhaná svalová vlákna a při dlouhodobější zátěži se to může stát chronické a vy budete pořád nalití vodou. Stres také působí tak, že nutí tělo uvolnit hormon kortizol, který zase podporuje usazování tuků zejména v oblasti břicha. 

Podívejte se na fitness život jako na určitý complex činností

Není to jen cvičení, je to stravování, je to pohyb, je to spánek, je to regenerace, masáže, relaxace a pozitivní užívání si života. Tehdy máte největší šanci zhubnout podle vašich představ. Počáteční přibírání ze začátku cvičení se rychle ztratí, pokud jste důslední. Odměnou vám pak bude pevné a kvalitně tvarované zdravé tělo.
 

Autor: Lenka Kostková