Syndrom neklidných nohou trápí velkou část populace.
Lékaři SNN neumí vyléčit, pacientům a pacientkám se proto snaží potlačit příznaky onemocnění, jako je nespavost, stavy náladovosti nebo bolest nohou. Člověk se SNN cítí v nohách mravenčení, svědění, končetiny mu tvrdnout, pálí až bolí. Příznaky se objevují nebo stupňují večer a v noci, zejména při odpočinku. Onemocnění postihuje podle různých statistik 5 - 15 procent populace.
Syndrom lze léčit i léky s obsahem účinné látky pramipexol, které v centrálním nervovém systému potlačují nutkání k pohybu a pomáhají i při Parkinsonově chorobě. Účinek pramipexolu spočívá v odstraňování příznaků a projevů SNN, jako jsou nepříjemné pocity a nutkání v nohou, bolest, nespavost, každodenní únava a náladovost. Nejnovější studie o působení pramipexolu poprvé prokázala, že tato účinná látka prokazatelně snižuje bolest nohou dříve než do pěti dnů od zahájení léčby.
Vznik SNN může mít více příčin. Pacienti a pacientky mají často nízkou hladinu sérového železa - ferritinu, příčinou onemocnění tedy může být narušen metabolismus železa v mozku. Odborné studie dokazují, že SNN má i hormonální základ, proto se může na určitou dobu objevit i v době těhotenství.
U mnohých lidí však lékaři zjistili sníženou hladinu chemické látky dopaminu, který je důležitý pro správné fungování pohybových schopností člověka. Častěji se vyskytuje u žen než u mužů a jeho výskyt se zvyšuje se stoupajícím věkem. SNN nezpůsobují psychické faktory nebo stres, ale mohou jeho vznik podpořit. Projevy onemocnění se mohou zhoršovat také vlivem alkoholu nebo kofeinu.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.