Čím řezat živý plot?

Datum článku: 28. 3. 2024

Při pohledu na bujně zelený živý plot, který je ozdobou každé zahrady, se může zdát jeho údržba jako jednoduchý úkol. Avšak každý zahradník ví, že správné stříhání živého plotu je uměním vyžadujícím nejen zručnost a trpělivost, ale také správný výběr nářadí. Zde se dostáváme k základní otázce: Čím řezat živý plot?

Čím řezat živý plot?

Jak nabrousit nůž sekačky?

Jak vybrat zahradnické nůžky?

Volba vhodného nástroje se musí opírat o charakter a velikost živého plotu. Použití příliš robustního nářadí, jako je křovinořez, na jemné větvičky a květy meruzalky by bylo rozhodně nevhodné, ba dokonce škodlivé. Tento přístup by měl za následek spíše devastaci než údržbu zeleně. Na druhou stranu, snažit se upravit rozrostlý živý plot pouze s použitím kapesního nožíku či běžných zahradních nůžek by byl úkol značně nepraktický a frustrující, připomínající snad legendární boje Dona Quijota s větrnými mlýny.

 

Pro drobné úpravy a zastřihávání malých výhonků je tedy ideálním řešením pořízení kvalitních zahradnických nůžek. Tyto nůžky umožňují přesné a šetrné řezání, chrání rostlinu a podporují její zdravý růst. V případě, že živý plot dosahuje větších výšek, je vhodné orientovat se na teleskopické nůžky. Tyto nástroje vám umožní snadno dosáhnout i na větve ve vyšších polohách, aniž by bylo nutné používat nepraktické žebříky či stoličky.

 

Pro živé ploty s robustnějšími větvemi je naprosto nezbytné vybavit se motorovými, elektrickými či akumulátorovými nůžkami. Tyto přístroje značně usnadňují práci a zkracují čas potřebný k údržbě. Důležitým aspektem při výběru těchto nástrojů je také přítomnost různých nástavců, které umožňují přizpůsobení nástroje konkrétním potřebám živého plotu. V neposlední řadě je užitečným doplňkem sběrač odřezků, jenž zjednodušuje následné čištění.

 

Při práci na živém plotu nesmíme zapomenout ani na bezpečnost a pohodlí. Pracovní rukavice ochrání vaše ruce před odřeninami a pohmožděninami, zatímco chránič očí předejde nechtěnému zranění od vylétávajících částic. Vhodným oděvem jsou pak pevná pracovní košile a montérky, které poskytnou ochranu vašemu tělu. Odřezané části by se měly sbírat do kýble či přímo házet do kolečka, aby bylo možné následně pozůstatky snadno odstranit.

 

Ve výsledku, pečlivý výběr nářadí a vybavení a správná technika stříhání nejenže zajistí, že váš živý plot bude vypadat esteticky přitažlivě, ale také podpoří jeho zdraví a růst. Vhodně zvoleným a používaným nářadím tak zahrada zůstane krásná a udržovaná po celý rok.

 

Autor: Martina Dvořáková