Vídeň těží i ze své strategické polohy, je dobře dostupná ze západu i východu, a to si pochvalují turisté, kteří zde obdivují úchvatnou historii, ale oceňují to i firmy. Více než 300 mezinárodních společností má sídlo právě v tomto městě a jejich počet rychle roste. Rakouská metropole nabízí vysokou kvalitu života, nepřeberné množství univerzit, ekonomickou stabilitu, ale i blízkost k východní Evropě. Vídeň má 1,8 milionu obyvatel (metropolitní oblast, kterou vytváří, kolem 2,2 milionu), což z ní dělá druhé největší německy mluvící město. Přes 200 000 studentů přidává městu navíc mladistvý a kosmopolitní ráz. Za posledních deset let se město výrazně změnilo - přibylo mnoho příjemných restaurací a barů a je celkově mnohem otevřenější a pestřejší než kdysi.
Rakušané se ve světě často považují za příliš formální lidi, kteří si potrpí na tituly - i absolventi bakalářských programů se nechají oslovovat magistr a ti s titulem PhD. mají rádi, když je oslovují "doktor". S novými známými si hned netykají, důvěrné pozdravy a oslovování mají vyhrazené jen pro blízké přátele. Zato ale všude (i v obchodním styku) je slyšet starodávné „Gruss Gott", tedy „Pozdrav Pán Bůh". Na druhé straně jsou Rakušané v mnoha ohledech uvolněnější a benevolentnější než Němci. Pokud budete mít zpoždění na setkání s Vídeňákem pár minut, nebude z toho dělat žádný velký problém. Domácí hostitelé jsou hrdí na své tradice a rádi zvou návštěvníky či obchodní partnery na rakouské pochoutky - pivo, víno, řízek, moučníky a chlubí se také kulturou - operou, baletem. A po dobrém koncertě není nic příjemnějšího než typický rakouský fastfood - Würstelstand, tedy pouliční stánek s klobásami.
Vídeň je pro zahraniční turisty mimořádně dobře dostupná. Létá sem více než 60 dopravních společností. Z Vídeňského letiště odlétá pravidelně 180 přímých letů do jiných metropolí. Letiště s centrem města spojuje 16-minutová jízda vlakem City Airport Train (CAT) za 11 eur. Turisté hojně využívají třídenní tramvajenku na metro, tramvaje i autobusy, jejíž cena je 16,50 eur. Kromě turistů na dovolené se rakouská metropole často stává dějištěm konferencí, výstav, veletrhů. Návštěvníky těší i fakt, že většina významných památek se nachází v centru, v prvním obvodu, takže vedle konferencí si účastníci stihnou prohlédnout i zdejší atrakce. Kromě zámků a galerií turisté nejčastěji navštěvují Hofburg, dnes sídlo rakouského prezidenta, a Schönbrunn, letní sídlo Habsburků.
Pro ty, kteří si potrpí na vyšší standard a zároveň historický závan, je ideální Hotel Sacher. Hostil britskou královnu Alžbětu II., ale i amerického prezidenta Johna F. Kennedyho. Eduard Sacher otevřel hotel v roce 1876, jen několik let poté, co jeho otec vymyslel slavnou Sachertorte - čokoládovou dobrotu s vrstvou meruňkové marmelády a pořádnou porcí šlehačky. K dortu se výborně hodí šálek lahodné kávy, která má ve Vídni své pevné místo. Rakušané si ji zamilovali vlastně díky náhodě, když tu dva pytle zrnek zanechali Turci během obléhání v 17. století. Dnes Vídeň považuje svou kavárenskou kulturu za nehmotné dědictví a není ničím výjimečným vidět v kavárně Rakušana, trávit odpoledne s knihou v ruce a dopitým šálkem před sebou.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.