Jediná přímořská evropská destinace, kde je podle úřadů riziko útoků skutečně nízké, je Malta. Ostrov jižně od italské Sicílie však za dovolenou určitě stojí, a není to jen "z nouze ctnost". Pevnina obklopená křišťálově čistou vodou, podle některých nejprůzračnější ve Středomoří, má 300 slunečných dní v roce. Kromě plážového lenošení můžete vyrazit i na prohlídku starobylých chrámů, římských katakomb a středověkých měst. Gozo - druhý největší ostrov souostroví, se od Malty vždy lišil historií, tradicemi i topografií. Podle legend je to bájný ostrov z řeckých mýtů, kde Odysseus prožil několik let s nymfou Kalypso. Jeho charakteristická aura zůstala neporušená a díky menšímu počtu obyvatel (asi 30 000) i turistů je to ideální letovisko pro ty, co hledají klidnou dovolenou. Gozo je úrodnější než hlavní ostrov, a tak má převážně zemědělský ráz. Pěstuje se zde ovoce, zelenina, vinná réva a chová se dobytek. Kouzlo ostrova tkví i v jeho malé rozloze (má pouze 67 km²), na kteroukoliv stranu se vydáte, moře je co by kamenem dohodil. Navíc pobřeží je členité a za každou zatáčkou čeká nějaké překvapení - malé zátoky, pláže s červeným pískem, tyrkysové moře, vápenaté úseky s maličkými solnými pánvemi, ale i vysoké majestátní útesy, které se prudce vrhají do vody. Největší pláž Ramla Bay se rozprostírá na severní straně ostrova. Je písčitá a voda kolem je mimořádně čistá. Jen kousek od pláže se skrývá jeskyně Kalypso pojmenovaná podle legendární nymfě. Hlavním městem ostrova Gozo je Victoria (jinak také Rabat), která leží na úpatí starodávné pevnosti Cittadella. Za návštěvu určitě stojí i megalitický chrám Ggantija z dob 3 800 až 3 000 před Kristem.
Mezi země, kde je pravděpodobnost terorismu nízká, patří i Polsko, Estonsko, Litva a Lotyšsko. Pokud vám nevadí chladnější vody Baltského moře, odcestuje na sever. Asi 25 kilometrů od Rigy se nachází největší lázeňské město v Lotyšsku Jūrmala, kde během éry SSSR rádi trávili dovolenou i Leonid Iljič Brežněv a Nikita Sergejevič Chruščov. Teploty se v jediném oficiálním resortu země sice pohybují jen kolem 20 stupňů, ale procházky po kilometry dlouhých bílých písečných plážích lemovaných rozlehlými borovicovými lesy mohou být dokonalým relaxem. Jūrmala láká zejména na svůj zdravý vzduch a přírodní zdroje - léčivé bahno a minerální vody. Je to jediné město v Lotyšsku, které se může pochlubit titulem Zdravé město. Navíc dýchá i historií, tamní unikátní dřevěná architektura patří k nejvýznamnějším v zemi. Letovisko má však připravené cosi i pro aktivní odpočinek, Livu Akvaparks je největší vodní zábavní park v celé severní Evropě. Zajímavostí oblasti je také i to, že až třetina lotyšských tenisových kurtů se nachází právě ve městě Jūrmala.
Vesnice Vík í Mýrdal je nejjižnější obcí ostrova a zároveň mimořádně oblíbeným turistickým místem. Časopis US magazine svého času zařadil tamní pláž, pokrytou černo-černým pískem, mezi nejkrásnější na světě. Vík má kolem 400 obyvatel, a tak je dokonalou oázou klidu - a paradoxně zároveň největší usedlostí široko daleko. Zvláštností je, že navzdory své poloze na břehu Atlantiku nemá osada jako jediná na Islandu přístav. Důvodem jsou přírodní podmínky. I když jsou zde ve srovnání s ostatními částmi ostrova poměrně časté srážky, počasí se mění skutečně rychle, a tak se nebe za pár chvil dokáže zbavit olověných mraků a na Vík se usměje zubaté slunce. Díky tomu je oblast pověstná nadprůměrně často se objevující duhou. Nedaleko Víku se do moře vstupuje nejjižnější bod Islandu, mys Dyrhólaey s 120-metrovým skalním obloukem. Kousek na sever se zase tyčí ledovec Mýrdalsjökull o rozloze 700 m² a pod ním, přibližně v hloubce 600 metrů, spí sopka Katla. Vulkán však vůbec není krotký, je to jedna z nejaktivnějších sopek na Islandu. Probudí se přibližně dvakrát za sto let, naposledy na sebe upozornila v roce 1918. Na jižních svazích Reynisfjallu se zase vyjímají krásně čedičově-lávové skalní útvary a jeskyně vytvořené mořskou činností. Turisté ve Víku si kromě objevování okolí na vlastní pěst užívají i výlety na moři, rybaření, vyhlídkové lety nad krajinou či jízdu na koni.
I když Slovinská riviéra měří pouze necelých 50 kilometrů, najdete na ní několik skutečně nádherných letovisek. Nejznámější a kdysi jedno z nejhonosnějších v Evropě je Portorož. V tamním hotelu Kempinski Palace Portorož rád odpočíval i první jugoslávský prezident Josip Broz Tito - jeho oblíbeným byl apartmán číslo 112. Doslovně "Přístav růží" má bohaté dějiny. Archeologické nálezy dokazují, že místo se těšilo osídlení již v době Římské říše, pak bylo součástí Byzantské říše. Poznamenala ho také "italská minulost", protože občas patřilo také do Benátské republiky. V roce 1891 zde založili první lázně. Městečko plné růží a krásných upravených parků vábí turisty na moře, lázeňské procedury, ale zábavu zde nabízejí i mnohá sportovní zařízení, akvapark, herny a kasina. Hry mají ve městě přes stoletou tradici a vyzkoušet štěstí si můžete v jednom z místních kasin. Letovisko je vhodné pro romantiku hledající páry i rodiny s malými dětmi. Písečné pláže jsou v létě omývané teplým mořem, které se prý dokáže vyhřát až na 30 stupňů.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.