Již více než 2 000 let využívají lidé účinek vody, páry, chladu a tepla, aby očistili své tělo a duši. Už staří Řekové a Římané budovali působivá koupaliště, kde se setkávala společnost. Návštěvníci odpočívali v frigidariu - chladné lázni, tepidariu - vlažné lázni, caldariu - horké lázni nebo v sudatoriu - což byla potní lázeň s různými stupni teploty. Termální lázně a wellness tedy nejsou novodobým vynálezem. Samotný pojem existuje údajně již od roku 1 654. Známý Oxford English Dictionary ho definoval jako "dobré zdraví".
Lázně v Bardějově jsou jedněmi z nejoblíbenějších na Slovensku. Patří mezi nejstarší - píše se o nich od poloviny 13. století a už v tomto období byly prameny v Bardějově využívány pro své léčivé účinky. Koncem 18. století patřily mezi nejnavštěvovanější lázně v tehdejším Uhersku. Bardejovské lázně se však pyšní také svým nádherným okolím. Nacházejí se přibližně 5 km od města Bardejov, v klidném prostředí lesů Šariše. Jsou výjimečné zejména svou lázeňskou kolonádou, sestávající z 8 léčivých minerálních pramenů. Zajímavostí mezi procedurami je pivní přísadová koupel, která se připravuje přidáváním "Lázeňského piva" s chráněnou originální recepturou do minerální vody. Pivní přísadová koupel je vynikající na vyplavení toxických látek z organismu, má omlazující a regenerační účinky a díky obsahu vitamínů, chmele a obilnému extraktu zklidňuje pokožku.
Lázně Turčianske Teplice patří mezi nejstarší a nejnavštěvovanější lázně v Evropě. Mají skutečně bohatou historii. Prý už Zikmund Lucemburský se koupal v léčivé turčianské vodě. Byly vyhledávaným místem nejen uherské, ale i polské a rakouské šlechty. Od konce 19. století av průběhu 20. století se lázně začaly rozvíjet - proběhly v nich výstavby několika nových léčebných domů. Nacházejí se v nadmořské výšce 518 metrů nad mořem na úpatí Velké Fatry. Unikátní léčebnou proceduru, při níž se využívají zlaté plátky můžete zažít pouze v lázních Turčianske Teplice. Zlato působí na pokožku regeneračně, zlepšuje její prokrvení a působí její omlazení. Vzácnost a léčivé účinky zlata jsou při terapii znásobeny účinky turčianské léčivé vody. Specifikem těchto lázní je jejich vyhlášený Hammam, lázeňská hala, postavená v orientálním maurském slohu, která byla dokončena v roce 1 888. Dnes ho lázeňští hosté mohou využít k odpočinku po lázeňských procedurách a vychutnávat si při tom jeho nádherný historický vzhled.
Termální lázně Sklené Teplice také patří mezi nejstarší lázně na Slovensku. Léčebné účinky jejich termálních pramenů se využívají již od 16. století. Ve Sklených Teplicích se nacházejí nejvýznamnější prameny vulkanického pásma - vyvěrá zde 7 pramenů s teplotou od 37 ° C do 52,3 ° C. Jeskynní parní lázeň - "parenica", je jedinečná procedura, kterou v Evropě poskytují pouze lázně Sklené Teplice. Lázeň probíhá v léčivé hypertermální vodě s vysokým obsahem magnézia a kalcia s teplotou 42 ° C. Tato procedura je vhodná zejména pro léčbu problémů s pohybovým aparátem.
Výjimečným lázeňským místem na Slovensku je tzv. Lázeňský ostrov v Piešťanech. Lázeňský ostrov nabízí nejen příležitost na relax, ale i kulturní program ve společenském centru, různé sportovní aktivity nebo procházky v krásném lázeňském parku. V tomto nádherném prostředí se nacházejí lázně s 200 letou tradicí lázeňské léčby - Lázně Piešťany. V Piešťanech se k léčbě využívá zejména výjimečné léčivé sirné bahno ve spojení s termální minerální vodou. Mezi velmi vyhledávané procedury patří např. bahnisko. Jde o bazénový koupel se dnem, tvořeným sirným bahnem, přes které proniká minerální voda. Bahno se používá i na různé zábaly, ať už celotělové či částečné, při kterých se na tělo nanese přibližně 5 cm silná vrstva bahna s teplotou 45 ° C.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.