Cesty na dovolenou bývají náročné jak pro rodiče, tak pro děti. I ty nejhodnější se totiž v autě dříve či později začnou nudit. Pro zajímavost - děti do 5 let jsou schopny soustředit se v průměru 15 minut, v 6 letech udrží pozornost kolem půl hodiny a od 8 let průměrná doba stoupá k 45 minutám. Dobrým nápadem je zkopírovaná nebo kreslená mapa trasy vaší cesty. Dítě při každé otázce, "kdy už tam budeme?", může interaktivně vyhledávat na mapě bod, kde se právě nacházíte. Přibalte také oblíbené pohádky nebo písničky. Dětem vezměte i oblíbenou hračku či obrázkovou knížku, pastelky a fixy s pracovním sešitem či karty. Motivujte je k tomu, aby pozorovali okolí a kreslili, co se jim líbí. Vděčné jsou také slovní hry - tzv. slovní fotbal nebo Hádej, na co myslím? Myslete na to, že děti potřebují jednotlivé činnosti měnit. Proto s nimi chvilku hrajte slovní hry a poté zkuste například "rozcvičku" ve smyslu plnění pohybových úkolů (v rámci možností auta a bezpečné jízdy samozřejmě) - např. Tleskni 15-krát, zvedni ramena 10-krát, mrkni 20-krát ... a pak jim pusťte pohádku či písničku. Dobrým rozptýlením jsou nápoje a různé dobroty za odměnu. Do auta nepatří čokolády a sušenky - zejména pro vysoký obsah cukru. Nejvhodnější jsou celozrnné potraviny, ovoce a zelenina, z nápojů voda nebo voda s ovocnou šťávou.
Dehydratace neprospívá nikomu, ale u řidičů je o to zrádnější, že za volantem je nutné soustředit se. Právě při dehydrataci dochází k poruchám pozornosti a prodloužení reakčního času, což může způsobit dopravní nehodu s fatálními následky. Bránit se dehydrataci je jednoduché: stačí pravidelně pít, a to nejlépe čistou neperlivou vodu. Za čtyři hodiny by měl řidič vypít minimálně litr vody samozřejmě také v závislosti na venkovní teplotě. Zažehnat žízeň můžete i slazenými nápoji, ale nezapomínejte na fakt, že kávové a kakaové nápoje dehydrataci podporují. Vhodné je pít každou půlhodinu, začít pít, až když se dostaví bolest hlavy, je už pozdě. Zapomenout nesmíte ani na děti, které by měly pít více než dospělí. Dehydratace se totiž u nejmenších pasažérů může dostavit několikanásobně rychleji než u dospělých. V případě cestování s dětmi doporučujeme častěji zastavit, aby se dítě mohlo provětrat a proběhnout. Na zastávky by však neměli zapomínat ani dospělí. Pokud si nejste jisti, zda pijete dostatečně, lze aplikovat jednoduché pravidlo. V případě, že se vám nechce hodinu a půl až dvě hodiny na toaletu, pijete málo a hrozí dehydratace.
Před cestou na dovolenou nezapomeňte prověřit územní platnost povinného ručení a havarijního pojištění. Destinace, kde platí povinné ručení, najdete na zelené kartě. Havarijní pojištění obvykle platí v celé Evropě, podrobnosti se dozvíte v pojistné smlouvě. Pokud havarijní pojištění nemáte, můžete uzavřít krátkodobou pojistnou smlouvu. Doporučujeme také zjistit rozsah asistenčních služeb, které máte v balíčku pojištění. Díky tomu předejdete případným nedorozuměním. Ihned po nehodě volejte policii. Pokud policisté nebudou nehodu vyšetřovat, nezapomeňte vyplnit Záznam o dopravní nehodě a v případě, pokud máte možnost, vyfotografujte místo nehody, poškozená vozidla a všechny ostatní vzniklé škody. Snažte se, aby z fotografií bylo jasné, jak k nehodě došlo. Pokud jste poškozeným, všechny škody budou hrazeny z povinného pojištění viníka. Nezapomeňte si napsat jeho jméno, adresu, SPZ a zjistěte název pojišťovny, v níž je pojištěn. V případě, že nehodu zaviníte vy, kontaktujte příslušnou kancelář povinného smluvního pojištění. Když budete vyplňovat záznam o dopravní nehodě, použijte ten v jazyce země, kde k nehodě došlo, případně v jazyce poškozeného. Nezapomeňte, že musí být podepsán všemi účastníky nehody! Všechny kopie se musí shodovat, nic proto nedoplňujte dodatečně. A nepodepisujte nic, čemu nerozumíte, případně doplňte své vyjádření v češtině. Pokud nehoda omezuje dopravu nebo došlo ke zranění řidiče, policie může nařídit odtah vozidla, resp. transport řidiče do nemocnice. Běžně si odtah zajišťujete sami, což doporučujeme zařídit přes asistenční služby pojišťovny, která odtažení uhradí v celé výši nebo do určité částky. Auto si můžete nechat opravit přímo v místě nehody. V tom případě nezapomeňte na fakturu, fotky auta před opravou, a to tak, aby na fotkách bylo vidět identifikátory vozu a pokud to bude možné, dopravte poškozený dílec zpět k nám. Urychlíte tak vyřešení pojistné události. Ihned po návratu domů kontaktujte telefonicky svou pojišťovnu a informujte ji o nehodě a rozsahu škod. Ta se pak postará o proplacení škody poškozenému a když máte uzavřeno havarijní pojištění, nahradí vám škodu vzniklou na vašem vozidle.
Většina z nás se při cestách v parných dnech ráda chladí proudem studeného vzduchu. Určitě je to příjemný pocit, ale měli bychom být na pozoru. Nesprávné použití klimatizace totiž může napáchat mnohem více škody než užitku. Na pozoru by se měli mít především kardiaci a astmatici, ti by měli zacházet s klimatizací velmi opatrně. Také dětem a starším lidem může časté a nesprávné používání klimatizace způsobit akutní zdravotně komplikace. Příjemná však není ani vysušená pokožka, oteklé a slzící oči, případně poničený make-up a zanesená pleť. Navzdory všem rizikům je lepší klimatizaci používat. Pro řidiče je v autě rozhodně lepší chladnější klima než vražedné teploty. V teple se za volantem mnohem rychleji podléhá únavě či naopak agresivitě, ale hlavně hrozí větší náchylnost k mikrospánku. Klimatizaci nezapínejte hned po nastoupení do auta. Nejprve pootvírejte dveře nebo okna a nechte vnitřek vozidla zchladit přirozenou cestou. Šetříte palivo i klimatizaci. Chladný vzduch z klimatizace nasměrujte do prostoru auta a vyvarujte se přímému ofukování obličeje a pokožky. V opačném případě nemáte daleko k prochladnutí či k problémům pohybového ústrojí. Klimatizaci byste měli nastavit na teplotu maximálně o 6 stupňů nižší, než je venku. Postupně auto vychlaďte na vámi příjemnou teplotu, například 21 až 22 stupňů. Pár kilometrů před cílem začněte teplotu zase omezovat a před cílem pouštějte do kabiny vzduch zvenku. Jednoduše pomalu zvyšujte teplotu v autě. V průběhu cesty klimatizovaným autem, je vždy dobré mít po ruce láhev vody a dodržovat pitný režim, který pomůže zmírnit dehydratující účinky klimatizace. Na zmírnění "vedlejších" účinků klimatizace se při delší cestě bude hodit nejen voda, ale například i zvlhčovací kapky do očí, hydratační krém či vlhčené odličovací ubrousky. Klimatizaci vždy vypínejte chvíli předtím, než vypnete motor auta, aby měl čas vyschnout její výparník. Zamezíte rozmnožování mikroorganismů a plísní. Naopak zapínejte ji alespoň na deset minut jednou do měsíce i když ji nepoužíváte často, aby se dostatečně promazala. Předejdete tomu, aby se usadil olej na jednom místě, což může vést k zadření kompresoru.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.