Odborná prohlídka města zdarma? Zkuste free walking tour!

Datum článku: 26. 3. 2019

Cestujete na vlastní pěst a chcete se o cizím měste dozvědět něco víc? Zúčastněte se odborné prohlídky s výkladem, pro kterou je zažitý anglický termín "free walking tour". Tato prohlídka má své výhody, ale také je třeba brát do úvahy i některá negativa. 

cestování, prohlídka města, průvodce, free walking tour

Free walking tour

Tento termín je ve světě zažitý v anglické podobě a velmi vzácně ho najdete použitý v jiném jazyce. Důvod je jednoduchý. Je to prohlídka města, která je připravena zejména pro turisty. A jakým jazykem se turisté dorozumívají v zahraničních zemích? Ano, je to převážně anglicky. Tato prohlídka bývá téměř vždy v anglickém jazyce, ale v některých městech natrefíte i na jiné celosvětově rozšířené jazyky. Například v Amsterdamu se provádí free walking tour i v španělštině. Jak již bylo zmíněno, free walking tour je prohlídka města (nebo i místa) se zaučeným průvodcem, který říká na jednotlivých zastávkách odborný výklad o tom, kde jste, co se tam stalo v minulosti, co se tam děje teď a co ještě můžete navštívit. Tyto prohlídky mají většinou pouze jednoho průvodce, a proto je i počet účastníků omezen. Pointou je, aby si každý člověk, který se této přehlídky zúčastní, odnesl nové poznatky o městě. A to není možné, pokud by na ulici stálo 200 lidí, kteří průvodce nejenže neslyší, ale ani nevidí.

Hledejte v internetových vyhledávačích

Téměř v každém hlavním městě (i v Praze) se pořádají takové prohlídky. Jak se však dozvědět, zda je potřeba se na ni zaregistrovat a kam se v jakou hodinu dostavit? Vše, co budete muset pro to udělat, je naťukat do Googlu město, ve kterém chcete prohlídku absolvovat spolu s heslem free walking tour. Každá taková společnost má svou webovou stránku, případně Facebook, kde jsou veškeré informace o tom jak se zaregistrovat, v jakých časech se prohlídky začínají a kde je tzv. meeting point (místo srazu). Meeting point je většinou u jedné z nejvýznamnějších památek, aby nikdo neměl problém tam trefit.

Platba za prohlídku

Na těchto prohlídkách to funguje následovně. Prohlídka se vám líbila? Výborně! Dáte průvodci takovou finanční odměnu , jaká si myslíte, že je adekvátní za jeho služby. Prohlídka se vám nelíbila? Škoda. Průvodci nejste povinen na konci dát žádné peníze, pokud jste vůbec nebyli spokojeni s jeho službami. Tento typ prohlídky by se ale neměl zneužívat a odejít bez zaplacení i z dobré prohlídky. Jak vám i sami průvodci jistě řeknou, průvodci od společnosti, která free walking tour organizuje, nejsou placeni a jejich jediný příjem je přímo od vás. Běžná cena, kterou je vhodné po dobré prohlídce dát je okolo 10 € za osobu.

Rady před absolvováním prohlídky

  • Před tím, než se na nějakou prohlídku vydáte, přečtěte si na internetu recenze na společnost, která v daném městě tyto prohlídky organizuje. V případě, že existuje více společností v jednom městě (což je v metropolích běžné) zvažte, která je pro vás nejvhodnější. Free walking tour nemusí být pouze o hlavních historických památkách. Prohlídky se často člení i podle toho, na co se v daném městě zaměřují. V Berlíně například můžete kromě klasické prohlídky, která spojuje historii, architekturu a také umění, absolvovat prohlídku, které se zaměřuje na Berlín v čase nacismu nebo na alternativní uměleckou stránku Berlína.
  • Na free walking tour se nejvíce vyplatí jít hned v první den, který strávíte ve městě. Důvod je jednoduchý. Za tři hodiny prohlídky získáte určitý přehled o tom, co ve městě je a později se můžete na místa, která vás nejvíce zaujala vrátit a prozkoumat je podrobněji. Pokud se vám i stane, že tour nebude zdařilá, zorientujete se ve městě a později si můžete udělat tour po svém.
  • Na tour přijďte s mírným časovým předstihem, protože pokud se opozdíte, může se stát, že přijdete na místo setkání a vaše skupina bude již na první zastávce.
  • Jak jste se asi již dovtípili z názvu těchto prohlídek, během celé tour se budete pohybovat pouze pěšky. Připravte se tedy na přibližně 3 hodiny chození a postávání na místě. Pokud nejste v nejlepší fyzické kondici zvažte, zda takovou prohlídku chcete absolvovat. A pokud jste i v dobré kondici, určitě si vezměte s sebou menší láhev s vodou a pohodlné boty.

Výhody free walking tour

  • Dozvíte se o městě informace přímo od člověka, který tam žije.
  • Informace se lépe přijímají, když je slyšíte přímo na místě, kterého se týkají, než kdybyste si je měli číst z turistického průvodce.
  • Průvodci jsou většinou mladí lidé, kteří mluví zajímavě a poutavě.
  • Můžete se ptát na tolik otázek, kolik jich budete chtít zodpovědět.
  • Vezmou vás na místa, kam byste se jako běžní turisté nedostali.

Nevýhody free walking tour

  • Celý dojem z prohlídky záleží na průvodci. Pokud vám nesedne, prohlídka se vám nemusí líbit.
  • Průvodce vás může vzít na místa, která jste již viděli nebo pro vás nejsou až tak zajímavá.
  • Špatné počasí umí prohlídku pořádně znepříjemnit.
  • Tour není vhodná pro lidi, kteří rádi poznávají a objevují místa sami a také necestují proto, aby viděli hlavní turistické památky, ale aby také poznali život lidí, kteří ve městě žijí.
Autor: Martina Dvořáková