Pokud jste se rozhodli cestovat přes cestovky, nejste žádné béčko. Mezi ostřílenými cestovateli, co si hrají na objevitele světa se najdou i tací, co pohrdají cestovkami a lidmi, kteří cestují s cestovkami. I takoví pohrdavci existují. A přitom není na tom nic špatného, vždyť právě cestování přes cestovní kanceláře je pohodlné, víceméně bez starostí a vše potřebné máme vybavené bez většího úsilí, protože břemeno zajištění ubytování, stravy, programu, transferů i dopravy si bere cestovní kancelář sama na starost. Jednoznačně ale platí, že nesmíte přehlédnout pokyny pracovníků CK, jejich rady, co si vzít a na co myslet. Sledujte pozorně každý pokyn potvrzení, které dostanete ze strany CK, či pojišťovny (pokud si vybavujete pojištění na jiném místě než v CK).
Jednoznačně v klidu a pohodě. Nechte si poradit, avšak sledujte i hodnocení na webu a doporučení známých. Nikdy, a to pozor, nikdy nedejte na názor jen z recenzí na webu. Fajnovky rádi píší recenze na špatné věci. Recenze píše ve většině případů jen nespokojený klient. Ten spokojený nenapíše většinou ani slovo, případně maximálně řekne pár slov a po dovolené se hned vrací do běžného života, do pracovního tempa, na napsání pár dobrých slov se neodhodlá jen tak někdo. Ba co se týká i reklamací, ty píše každý rád, jen aby se dalo klienta politovat, a jen aby vyždímal ještě nějaké peníze z cestovky, i když v organizací a službách je vše v pořádku. I když jediné na co je možné si stěžovat je, že venku bylo na chodníku po dešti mokro, nebo že jste měli na balkoně včelu, je absurdní, ale i tak velmi časté, častěji, než by běžný cestovatel čekal. Právě nespokojený člověk i drobností pak vidí vše už jen v tom špatném světle a brousí si zuby na prstoklad hned po návratu, aby vystihl všechno to zlo a teror do recenze. Právě takový lidé pak dokáží napsat o Tatrách, že se tam setkává mafie, zapalují tam auta, kradou děti, ačkoliv turista fajnovka viděl jen jednu manželskou hádku. Zájezd si vybírejte tedy v klidu, přičemž může pomoci i google map, opravdu dobře napsané cestopisy a doporučení známých .Pracovníci cestovních agentur a kanceláří mají často zkušenosti s cestováním, vždyť pokud tuto práci dělají, rádi cestují, a nepochybně i často. Jejich zkušenosti mohou být také klíčem k výběru.
Týden až pár dní před odletem jsou známé i časy odletů a příletů. Charterové lety, často využívané cestovkami, znají tyto časy až v této době a ne dříve. Odlety se mohou různit, proto se spoléhat na minulé lety nedá. V pokynech budete mít údaje o tom, kdy se máte dostavit na letiště, pokyny o zavazadlech vám představí několik údajů a také pokud máte transfer od určitého místa na letiště, najdete tam upřesňující informace i o něm.
Zájezd si kupujte s pojištěním. Vyhnete se problémům v každém případě. Delegát cestovní kanceláře vám může pomoci ale podle slov některých známých ani nemusí, pokud máte své pojištění, nějaké cizí, o kterém nemáte ani záznam. S takovým se opravdu těžko pracuje a delegát sám nebude dávat krk za vás a vést vás do nemocnice, či někam, pokud není zřejmé, zda vůbec pojištění jste. Pojistka nestojí nic v porovnání s tím, že kdyby se vám něco stalo v moři, nebo v hotelu, odvoz sanitkou, vrtulníkem a operace jsou často v zahraničí mnohem více nákladné a šplhají se k milionům korun. Bez pojištění nejezděte nikdy do zahraničí a už vůbec ne do zemí, kde si sami nejste jisti, co se může stát.
Letušky jsou pro koordinaci a zpříjemnění letu, ne jako služky, co vám budou nosit láhev za lahví. Pokud se občas letadlo zatřese, je to zcela běžné. Malé i větší turbulence jsou na mnoha letech a není třeba se bát. Za strach z létání mohou jen hloupé filmy a zejména fakt, že pokud letadlo spadne, jde o velkou věc pro média. Ty nemají často o čem psát a o leteckých haváriích se píše jen proto, že jde o velkou ojedinělost. Z malého letiště někde v Africe denně odletí 30 letadel, z pražského možná stovka. Kolik z nich spadne v průběhu deseti let? Ani v jednom případě nemusí spadnout i po celou historii fungování. Není třeba se bát, není čeho. Problém s letadlem může nastat při technické chybě, nepozornosti pilota nebo při nešťastné náhodě. Technické vymoženosti a zdokonalování se snaží minimalizovat všechny tři důvody současně. Létání se zkrátka nemusíte bát.
Delegát vám již při transferu vysvětlí několik věcí o zemi a dá základní informace, pokyny. Zavede k recepci hotelu a pomůže s ubytováním. Nemějte obavy, pokud by hrozilo, že se ubytujete sami, stačí své obavy a neznalost řeči říct delegátovi, nebo zkušenému spolucestovateli s prosbou o pomoc a nestane se, že by vás někdo odbyl. Na místě po ubytovaní v případě, že máte ubytování v hotelu s all inclusive, můžete dostat náramky, kterými se odlišujete od ostatních, případně místních. Umožňují vám čerpat služby all inclusive - laicky a opravdu stručně řečeno - personál vidí náramek a nalije vám bez řečí a placení. Nástěnka cestovní kanceláře je běžná věc u každé dobré cestovky. Nedaleko recepce nebo společenské místnosti hledejte nástěnky s informacemi a datem a časem schůzky. Delegát má s klienty často schůzky, na kterých se dozvědí informace o zemi, o možnosti výletů a řeší se také i problémy s ubytováním, zda-li má někdo jiný problém, může projednat jeho řešení.
Nikdy v případě nespokojenosti nevolejte ze zahraničí do cestovky či agentury, kde jste si zájezd koupili. Nemají jak pomoci a vyvoláte tak jen velký stres a strach, co se děje. Delegát cestovní kanceláře by měl být k dispozici pro každý problém. Je třeba věc řešit s ním. Řešení problémů přímo s cestovkou a jeho vysvětlení a navigování, kde jste, proč voláte a podobně, by vás stálo mnohem více než napsání či zavolání delegátovi a požádání o pomoc jeho. Sám ví, jak se v dané zemi chovat v případě problému a musí být také od toho, aby se problém pokusil řešit. Stávají se případy, kdy není třeba dělat velké haló, avšak pokud problém řešíte s delegátem, ten ve svých reportech seznamuje svého zaměstnavatele o průběhu práce a řešení s klienty. Pokud tedy jste řešili problémy v hotelu a budete si chtít po návratu domů stěžovat, pak je dobré, abyste měli o tom sepsán u delegáta reklamační protokol. Stěžovat si až po příchodu domů a přitom nemít jediný důkaz a řešení s delegátem, že vůbec se něco takového stalo, je jako nadávat lékaři za špatnou léčbu, přičemž on si ani nevzpomíná že jste u něho byli.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.