Byt na prodej, ale pozor na první pocity!

Datum článku: 9. 6. 2014

Postavte se na místo, které vám nabízejí jako místo vašeho budoucího bytu, nebo vstupte do prostoru, který již stojí a čeká jen na dokončení, zavřete oči a zkuste poslouchat vlastní pocity. Pokud je vám teplo u srdce a cítíte se příjemně, neváhejte a berte. Pokud však nic nepřichází nebo se naopak cítíte nepříjemně či zvláštně, přestože všichni kolem vám to skvělé místo a nádherný byt doporučují, zamyslete se nad pocity a zvažujte.

bydlení, byt, koupě bytu, reality, zdraví a životní styl

Emoce jsou při výběru místa, kde chcete bydlet, opravdu důležité

Může se vám klidně stát, že právě v tom, možná menším, možná starším bytě nebo na místě, které není až tak vychytané, bude bydlení pro vás mnohem přijatelnější než v krásném velkém zbrusu nových bytě v "dobré" lokalitě, ale bez duše. Proto se alespoň pokuste vnímat své pocity, někdy postačí obyčejné teplo na hrudi nebo příjemný pocit ze slunečních paprsků, nebo právě z velkého prostoru a dobré lokality. Jde jen o to, jak vnímáte svět kolem a jaké jsou vaše očekávání a požadavky ... Toto by byl ideální stav při rozhodování o koupi nového bytu. Realita je však často jiná, zvláště pokud do procesu vstupují finance, a často se nové bydlení řeší tak, že se vybírá nejlepší cenová nabídka. Naštěstí, situace se alespoň trochu mění a s přebytkem zkolaudovaných prázdných bytů klesá i cena a rozšiřuje se možnost výběru.

Jak vybrat místo

Nejdůležitější je účel koupě bytu a osobní požadavky. Pokud má být váš nový byt pouze výhodnou investicí a máte v plánu ho pronajímat, je možná lepší poohlédnout se po menším bytě někde v atraktivní lokalitě centra, než vybírat velký byt na okraji města. Pokud byt hledáte pro sebe, jiné nároky má rodina s dětmi a jiné manželé s odrostlými dětmi před důchodem. Do výběru samozřejmě vstupují i ​​osobní nároky a životní styl. Pomoci by vám mohlo několik základních otázek, které byste si měli položit.

Priority

Potřebujete mít v bezprostřední blízkosti bydlení alespoň kousek přírody? Nebo se lépe cítíte v blízkostí ruchu velkoměsta s možnostmi kulturního a společenského vyžití? Jsou vaší prioritou děti, jejich povinnosti a potřeby nebo vy a vaše potřeby? Každé místo má totiž své plusy a mínusy. Pokud potřebujete k životu každodenní procházky v lese se psem, asi by nebylo vhodné hledat si nový byt někde v centru města, ale raději se soustřeďte na okrajové části se snadnou dostupností k přírodě. Pokud milujete večerní setkání a posezení v kavárně či návštěvu kin a galerií a pravidelně zůstáváte ve městě do pozdních večerních hodin, je centrum nebo jeho blízké okolí to pravé pro vás, protože dlouhé a někdy komplikované přesuny by vás rychle omrzely.

Dopravní dostupnost?

Pokud pro vás není žádný problém naskočit kdykoliv do auta a přesunout se kam potřebujete bez ohledu na čas strávený v autě, jste šťastný člověk - hledejte si bydlení co nejblíže k přírodě a tichu. Problém nastává, pokud jste odkázán na městskou hromadnou dopravu, případně pokud se vaše ratolesti nemohou spolehnout na vás jako taxikáře a budou se muset přesouvat do školy a za zájmy samostatně. Tehdy by dopravní dostupnost měla být jednou z nejdůležitějších podmínek dobrého bydlení. Zde je třeba si dát pozor na developerské sliby - ne všechno a vždy skončí tak, jak bylo slíbeno. Pokud ještě lokalita, kterou jste si vyhlédli, není úplně přizpůsobena k trvalému bydlení a řešení přístupových komunikací se odkládá na později, může se stát, že ještě dlouho bude cestování za prací nebo odpočinkem zajímavým zpestřením dne. Tento problém vzniká většinou, pokud opadne zájem o byty v rozestavěném komplexu, který se realizuje na etapy, a proto se pozastaví výstavba některých zbývajících etap včetně terénních úprav, které se tak skončí pouze nejnutnější zásahem.

Velmi důležitá je důkladná prohlídka zaměřena na každý aspekt nového bydlení

Co se dá, si třeba vyzkoušet - včetně cesty autobusem či tramvají na dané místo i cesty autem z práce ve špičce. V propagačních materiálech se totiž většinou vzpomíná výborná dopravní dostupnost nebo něco v duchu "pouze deset minut od centra", ale jen málokdy je v tom započtena dopravní špička. Pokud už je stavba hotová, nikdy si byt nedívejte ve večerních hodinách. Denní světlo vám prozradí více. Obhlížejte detaily, ptejte se na použité materiály, na certifikáty, zda se skutečně použily deklarované materiály. A ptejte se i sousedů a v okolí.Prohlédněte si občanskou vybavenost. Jsou v blízkosti potraviny? Pokud ano, vejděte dovnitř a zjistěte, co prodávají. Možná mají jen to nejnutnější a pro větší nákup si i tak budete muset sedat do auta a přesouvat se několik kilometrů k nejbližšímu obchodnímu středisku. Nemusí to být na překážku, jen si musíte ujasnit, co potřebujete ke každodennímu životu. Někomu může právě blízkost obchodního centra překážet pro zvýšenou koncentraci lidí a také možné ranní rušení při dodávce zboží. Pokud máte školní děti a těšíte se, že škola je přímo pod okny nového bytového domu, neváhejte a navštivte ji. Její úroveň totiž nemusí vyhovovat vašim dětem vyhovovat.

Do hotového nebo je to ještě otázka budoucnosti?

Na trhu je obrovské množství dokončených a prázdných bytů. Otázkou je, kolik z nich je skutečně postavených na bydlení z pohledu jejich obyvatel a kolik z nich je vybudováno pouze pro byznys a jejich kvalita je diskutabilní, a to nejen z hlediska materiálů, ale i z pohledu kvality bydlení. Často byla pro developery větší prioritou otázka dokončení stavby včas jako prestiž, a to i na úkor kvality prací a materiálů, zejména u dokončovacích pracích. Důležité je také zjistit, na jakou klientelu se developer při výstavbě bytového domu zaměřoval, zda šlo o projekt pro zahraniční zájemce, kteří potřebovali ubytování na určitý čas, nebo to bylo plánové skutečně rodinné bydlení.

Druhou možností je využít nedostavěné nebo jen zahájené projekty,

ve kterých se ještě dá ovlivnit kvalita dispozice a také materiálů, alespoň interiérových, a možná si trochu ohlídat i kvalitu práce. Zde si však třeba dát pozor na solventnost investora a záruky dostavění celého projektu. Takže vynecháme svou paranoiu, a pokud jí netrpíte, alespoň si ji na chvíli půjčte, dokud si nevyberete skutečně ten nejvhodnější byt. Bez kompromisů to asi nepůjde, ale nedejte se ovlivnit jen cenou, uvolněte i své emoce, ale zejména - neztrácejte hlavu!

Čím začít, pokud přemýšlíte o novém bytě?

Je určitě mnoho kritérií výběru správného bytu. Z našeho pohledu doporučujeme, aby si mladé páry a moderní rodiny zvyklé na městský styl života vybírali nový byt na základě racionálních potřeb, které káže hlava, i emocionálních hodnot, po nichž touží srdce. Vyvážený mix obou kritérií dokáže po 9 až 10 hodinách strávených v práci nebo škole vytvořit klidné místo na individuální oddech členy rodiny, ale i místo na společné snídaně nebo nedělní kulinářské speciality, případně na povzbuzování našich fotbalistů před televizí. Jelikož koupě bytu není levná záležitost, je třeba při výběru preferovat dostatečně flexibilní byt, který se vám dokáže přizpůsobit, a ne vy jemu. Uvědomte si, že v něm budete bydlet několik let, možná dokonce celý život. Nechcete mít přece věčný pocit, že vám stále něco chybí nebo vás omezuje!

Na co je třeba myslet při výběru bytu?

Výběr lokality

Důležité je uvědomit si lokalitu v souvislosti s každodenním životem vaší rodiny. Od pozice vašeho domu bude záviset, kolik času strávíte na cestách do práce, vaše děti do školy, na taneční, klavír nebo do obchodů, kin a divadla. Ověřte si dostupnost dopravních linek, abyste se nestali rodinným taxikářem. Poznejte blízké okolí vytipovaného bytu, budoucích sousedů, zjistěte si, co je postaveno v okolí, jaký je plánovaný rozvoj místa. Důležité je, kde a jak daleko si budete chodit ráno po čerstvé rohlíky a zda se budete mít kde proběhnout a zahrát si s dětmi. Šťastné bydlení je podmíněno harmonickým vztahem vašeho nového domu, rychlé dopravy a dostupné a kvalitní infrastruktury.

Okna versus výhled do ložnice souseda

Důležitý je výhled z okna a prosvětlení bytu. Není vám určitě jedno, na co se díváte a samozřejmě na co se dívají sousedé a chodci z ulice. Není nic horšího, než se dívat sousedovi do ložnice v domě naproti. Pochopitelně nesmíme zapomínat ani na správnou orientaci bytu na světové strany. Byt musí být během dne dostatečně prosvětlen přímými slunečními paprsky.V nabídce najdeme i levné byty, které sice splňují požadavky normy na minimálně proslunění, ale pro život jsou temné. Spolu se špatným každodenním výhledem budete mít pravidelně depresi.

Typ bytového domu a jeho stavitel

Na trhu jsou kromě konvenčních staveb i inovativní bytové domy. Vyberte si dům, který je postaven z obnovitelných zdrojů a recyklovatelných materiálů, ale zejména s nízkoenergetickým provozním standardem. Platby za energii jsou vysoké a z roku na rok se budou zvyšovat. Tak jako každé auto má svůj technický průkaz, i každá stavba musí mít svůj energetický průkaz. Při koupi auta pozorně sledujete, jakou má spotřebu - právě to je jeden z rozhodujících parametrů při jeho výběru. Se stejnou pozorností byste se ještě před koupí bytu měli zajímat o jeho energetickou spotřebu.

Myslete na budoucnost své rodiny

Inteligentní nízkoenergetické a pasivní bytové domy z nízkými provozními náklady nejsou v Evropě ničím výjimečným. Jejich výstavbu podporuje Evropská unie a všechny moudré národní vlády. Je důležité si uvědomit, že snižovat zatěžování životního prostředí není módní trend, ale nutnost, pokud chceme na této planetě přežít. Až 40% energie vyrobené ve světě spotřebujeme na chod staveb, v nichž lidé žijí a pracují. Bytové domy z obnovitelných zdrojů a recyklovaných materiálů díky využívání alternativního a levného vytápění v zimě a ochlazování v létě spotřebují několikanásobně méně energetických zdrojů této planety, což znamená, že vaše děti a další generace budou mít čistý vzduch a dostatek energie na život.
 

Autor: Martina Dvořáková