Pojistka zavírání oken v autech není samozřejmost, přitom může zabránit vážnému zranění

Datum článku: 20. 12. 2016

Elektricky ovládaná okna jsou nepochybně velmi komfortním doplňkem. Ale i ony mají své "mouchy". Bez ochrany proti přiskřípnutí prstů mohou vám, ale zejména malým dětem ublížit. Síly na to mají dost. A jak ukázal test, automobilky si z toho těžkou hlavu nedělají.

auto, pojistka zavírání oken v autě, děti v autě, bezpečnost dětí

Základní výbava

Elektricky ovládaná okna řidiče a spolujezdce již automobilky nabízejí i v základních výbavách. V případě zadních oken to už tak samozřejmé není, ale právě cestující vzadu jsou nejvíce ohroženi touto technickou vymožeností. A jsou to většinou děti. Sedí přitom v místě, kam má řidič nejhorší výhled. Může se tedy stát, že při zavírání oken je nevědomě zraní. Těmto rizikům se dá poměrně jednoduše zabránit. Stačí, když je vozidlo vybaveno pojistkou, která zavírající se okno zastaví a začne ho znovu otevírat. Na místě je otázka, zda je taková pojistka součástí každého modelu vybaveného elektrickým ovládáním oken.

Pojistka v každém okně?

Odpověď se pokusili zjistit odborníci v testovacím centru německého autoklubu a výsledky byly nejen překvapivé, ale i znepokojující. Po prověření 65 vozidel různých tříd od aut mini až po SUV dospěli k závěru, že nejčastěji je zmiňovanou pojistkou vybaveno okno řidiče, pak okno spolujezdce, ale pojistka na zadních oknech chybí. Asi budete šokovaní, ale mělo ji jen jedno jediné vozidlo - Škoda Fabia. Paradoxní je, že špatnou manipulací je nejméně ohrožen právě řidič, protože má všechna okna pod kontrolou. Přesto pojistku má, ale děti vzadu ne. Přitom může dojít k vážným zraněním. Okna se totiž zavírají poměrně velkou silou. Vyzkoušeno to bylo na testu, ve kterém se vysvětluje, jaké metody konstruktéři použili. Tlak, který dokáže zavírající se okno vyvinout, měřili speciálním přístrojem. Maximální naměřená hodnota byla 300 N, což odpovídá 30 kg hmotnosti. Pro lepší názornost vložili mezi okenní rám a zavírající se okno několik druhů zeleniny. Okna bez pojistky snadno přesekla okurku, bílou ředkvičku i mrkev. Naopak okno s pojistkou nepoškodilo ani rajče a po vyvinutí mírného tlaku se začalo opět otevírat. Měření přístrojem ukázalo, že okno s pojistkou zatlačilo silou pouze 50 N, což odpovídá jen pěti kilogramům.

Rady na závěr

Německá testovací společnost radí řidičům, aby pro jistotu vypnuli ovladače zadních elektrických oken. Zároveň by měli děti poučit o možném nebezpečí a nenechávat klíče v zapalování, když jsou děti samy v autě. V případě, že auto pojistku elektrických oken nemá, mohou tyto rady zabránit vážným zraněním nejen malých dětí.

Autor: Martina Dvořáková