První dojem dělá jednoznačně vnější vzhled. Poměrně jednoduchou situaci zde budou mít majitelé, kteří se o vozidlo pořádně a pravidelně starají. Není třeba připomínat, že pravidelná péče o vnější vzhled značně zpomaluje jeho optické stárnutí. Řidičům, kteří se o vozidlo pravidelně starají, postačí svého auto důkladně umýt. Doporučuje se ruční mytí s důrazem i na detaily, které nejsou na první pohled viditelné (prahy, lemy, okolí dveří, různé záhyby ...). Zvláštní pozornost je třeba věnovat i čistotě kol, zvláště pokud se jedná o kola z lehkých slitin. Vhodné je umýt i podvozek, prostor nad koly, který je často plný bláta a jiných nečistot a případně také věnovat pozornost i čistotě motorového prostoru. Pokud je motor víceméně čistý, stačí obyčejný mokrý hadr. Pokud však převládá mastnota a zašlá špína, je třeba zakoupit speciální odmašťovač a motorový prostor pořádně očistit. Ale pozor při mytí, ať se voda nedostane do elektrických zařízení a obvodů a nenadělá více škody než užitku. Nakonec není na škodu použít sprej na oživení černých plastů a hadic. Pro dobrý vzhled často nestačí jen kvalitní umytí. V případě zánovního vozu se ještě doporučuje přeleštit lak vhodným voskem. Pokud se prodává starší vozidlo se značně zašlým lakem, je potřeba se zvětralému a poškrábanému laku věnovat podstatně více. Doporučuje se použít speciální brusnou pastu, kterou aplikujeme a rozleštíme na povrch vozidla buď elektrickou leštičkou nebo ručně (pracnější). Po následném důkladném umytí je třeba ještě povrch pořádně navoskovat vhodným voskem a výsledný efekt bude opravdu překvapivý. Nakonec se doporučuje věnovat různým plastovým lištám, jejichž povrch oživíte pomocí speciálních přípravků, podobně nezaškodí použít oživující přípravek i na pneumatiky - aplikuje se pouze na vnější bočnice.
Zvelebením vnějšího vzhledu se ale čistící práce na vozidle zdaleka nekončí. Není třeba připomínat, jaký šok způsobí nadějnému kupujícímu pohled na špinavý a neudržovaný interiér. I v tomto případě platí, že jednodušší to bude mít majitel, který se o vozidlo staral a občas mu dopřál celkovou očistu. Tehdy postačí pořádně vysát a ošetřit plasty vhodným přípravkem. Horší to mají majitelé, jejichž interiér hadr, nebo tepovač viděl málokdy, či dokonce nikdy. Tehdy jsou nasnadě dva způsoby čištění. Prvním je svěřit vyčištění interiéru specializované firmě, druhým je vyčistit jej vlastními silami. Kvalitní firma by měla disponovat správným vybavením, např. výkonnmi vysavači na hrubou špínu (kamínky, či vodu) koberců, parními čističi, tlakovou myčkou s ohřevem vody nebo vysoušečem čalounění. O tom, že pořádné vytepování je daleko kvalitnější než lokální čištění za pomoci různých chemických přípravků není třeba ani polemizovat. Mnozí z nás již byli svědky, jakou špinavou vodu dokázal tepovač vytáhnout z našich naoko čistých sedadel. Pokud se přesto rozhodnete pro druhý způsob a ušetřit, je třeba mít na paměti pár faktů. Na důkladné vyčištění interiéru je třeba zakoupit potřebnou chemii, používat vhodné vybavení (tepovač) a samozřejmě i správně zvolený postup čištění. Mezi používané přípravky patří pěna na čalounění nebo kůži (dle typu interiéru), různé čističe a samozřejmostí je i pořádný vysavač resp. tepovač. Na zaschlé žvýkačky se používá zmrazovací sprej. Při čištění interiéru se postupujte shora dolů. Nejdříve se čistí čalounění stropu, sluneční clony, sloupky, pak plato za zadním oknem, výplně dveří a palubní deska. Až v dalším kroku přijde na řadu čištění sedadel a v závěru podlahy. V případě čištění sedadel vodou je potřeba být opatrní na osazenou elektroniku (snímače, vyhřívání), které může nadbytek vody poškodit. Nadbytek vody způsobuje i fleky potahů sedadel vzniklé po uschnutí. Při čištění podlahy a koberečků pozor na důkladné vyschnutí, protože nevyschlé koberečky nebo podlaha změní už za pár hodin vzduch ve vozidle na odpuzující zatuchlinu, jejíž nepomůže ani pronikavý osvěžovač vzduchu. Stranou při čištění interiéru by neměl zůstat ani zavazadlový prostor. Opět závisí intenzita čištění od jeho stavu. Při čištění kufru je důležité neopomenout ani prostor pro rezervní kolo, je třeba ho alespoň přetřít mokrou houbou. U kufru ještě chvíli zůstaneme. Často se totiž vyskytuje poškozený plast na nakládací hraně. Někdy se může poškodit jen jednorázovou neopatrnou manipulací s nákladem, jindy se jedná o trvalé poškozování, protože zavazadlový prostor byl často využíván. Ať je jak je, poškozený plast nebo čalounění působí odpudivě, a pokud je zbytek vozidla v pořádku a nejedná se o levné vozidlo, vyplatí se tento díl vyměnit. Na závěr celého svépomocné čištění interiéru je třeba ošetřit všechny plasty vhodným přípravkem.
Dalším důležitým faktorem, který zejména v poslední době ovlivňuje cenu vozidla, je jeho servis. Mnoho motoristů žije v představě, že servis je před prodejem zbytečný a na cenu vozu nebude mít žádný vliv. To platilo kdysi nebo platí někdy i dodnes u neznalých kupujících. Na takovou náhodu se však není třeba spoléhat. Často se totiž při prodeji stává, že nový zájemce se dozví těsně po koupi, že bude muset vyměnit nejen olej a filtry, ale i rozvody a leccos jiného. Tehdy většinou dochází ke smlouvání ceny, jejíž výše může být podstatně vyšší, než by vás samotný servis vyšel. Nemluvě o tom, že se najdou se i tací zájemci, kteří takové vozidlo už z principu odmítnou. Na kupujíc nepůsobí dobře ani vozidlo, které má citelně opotřebované například tlumiče, brzdové destičky atd. Vždy je třeba mít na paměti, že málokterý nový majitel chce okamžitě po koupi vozidla ve velkém investovat, zejména pokud není cena příliš výhodná.
Před prodejem je třeba se zaměřit i na různé detaily, konkrétně na nadměrné opotřebení některých dílů nebo částí, případně jejich odpuzující vzhled. Mnoho z nás zná, jak nevábně působí sedřená hlavice řadicí páky, též děravá manžeta, či různé prasklé plasty. Často se přitom jedná o poměrně levné díly, které však v případě nevyměnění dokáží nejednoho zájemce o automobil spolehlivě odradit. Ovlivňujícím faktorem ceny vozu je i správné načasování prodeje. Nejeden zkušený prodejce vám řekne, že prodávat vozidlo těsně po vánočních svátcích nebo přes letní prázdniny je na dlouhé lokty.
Na závěr ještě pár rad, které mohou ovlivnit zejména rychlost prodeje vašeho vozu. Pokud se rozhodnete prodávat samostatně, vyplatí se pořádně napsat a připravit prodejní inzerát. Ty se v dnešní době inzerují výhradně na web stránkách zabývajících se prodejem ojetých vozidel. Inzerát musí být co nejvíce srozumitelný a kompletní, včetně kvalitních fotografií vozidla. Nezaškodí přiložit ani foto z platné STK nebo řádně vyplněné servisní knížky a VIN čísla. Při samotné prohlídce buďte upřímní a nezatajujte vážné nedostatky vozidla, mohlo by se vám to ošklivě vymstít. Na otázky kupujícího reagujte pohotově, jasně a bez nejasné odpovědí, velmi rychle si tak získáte jeho důvěru. Pokud prohlídka vozu proběhla zdárně a vy jste se se zájemcem úspěšně dohodli, mějte připravenou kvalitní prodejní smlouvu, kterou předejdete případným nepříjemnostem. Kromě toho působí taková kvalitně připravená smlouva na kupujícího seriózním dojmem.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.